Příroda

Jak dlouho žije pavouk nebo tarantule v domovech a přírodě

Jak dlouho žijí pavouci?

Ať už se jich bojíte, nebo ne, pavouci žijí velmi zajímavým životem. Možná se ptáte, jak dlouho pavouci žijí? Záleží sice na konkrétním druhu, ale většina pavouků žije velmi podobně, zejména jejich životní cyklus.

Pavouci se v závislosti na druhu dožívají od několika měsíců až po překročení 40 let. Běžní domácí pavouci patří mezi pavouky k těm s nejkratší délkou života, tarantule, které jsou často domácími mazlíčky pak k těm s nejdelší. Rekord je potom věk 43 let, kterého se dožil sklípkan v Austrálii, který zemřel na bodnutí vosou.

Pokud jste se vždy chtěli dozvědět něco o pavoucích, jste na správném místě. Povíme si o jejich průměrné délce života, o tom, jak to u nich vypadá od narození do smrti a jak si pavouci stojí v porovnání s ostatním hmyzem, pokud jde o délku života

Délka života několika druhů pavouků

  • Délka života pavouků v domovech: Obecně asi jeden rok.
  • Vlčí pavouk: Samci se dožívají maximálně jednoho roku, zatímco samice mohou žít několik rozmnožovacích období. V zajetí se vlčí pavouci dožívají 2 až 3 let.
  • Tarantule hnědá: Samci žijí v průměru asi 10 let, zatímco samice se údajně mohou dožít až 35 let.
  • Sklípkan největší: Toto je největší pavouk světa, velký je asi 30 cm a živí se ptáky, žábami nebo křečky. V angličtině se jmenuje Goliath birdspider, tedy v překladu asi jako Goliáš – požírač ptáků. Dožívá se asi 20 let.
  • Křižák obecný: Jedovatý pavouk, který ale není běžně životu nebezpečný, žije i v České republice. Dožívá se asi 3 let
  • Černá vdova: Smrtelně jedovatý pavouk se dožívá asi 1 až 3 let.
Sklípkan největší
Foto: Freepik

Nejdéle žijící pavouk

Pavouk sklípkan může dožít i 40 let, což je neuvěřitelné číslo. Vědci provedli v Austrálii dlouhodobou studii, při které zkoumali 150 pavoučích nor. Je neuvěřitelné, že pavouk z nory číslo 16 žil od roku 1974 do roku 2016. Vědci odhadli, že pavoukovi bylo 43 let a mohl žít ještě déle, nicméně ho zabila vosa , která do nory číslo 16 nakladla svá vajíčka.

Je známo, že tarantule se dožívají i více než 10 let, což z nich může udělat jedinečné a okouzlující domácí mazlíčky. I když ne všichni z vás budou nadšeni, že máte doma pavouka, tarantule mohou být ideální pro ty, kteří žijí v malém prostoru, ale přesto mají zájem se starat o domácího mazlíčka

Obvykle platí, že samičky pavouků žijí déle než samečci. Důvodem může být genetická síla, protože samice pavouků jsou zodpovědné za kladení vajíček a péči o mláďata. Nebo to může být způsobeno tím, že některé druhy pavouků po skončení páření svého partnera zabijí nebo zkonzumují.

Bez ohledu na případ nebo konkrétní druh mají všichni pavouci velmi podobný životní cyklus.

Životní cyklus pavouků

Od běžného domácího pavouka až po tarantuli mají všichni pavouci podobný životní cyklus. Začínají jako vajíčka, stávají se z nich pavoučata a poté vyrostou v plně vyvinuté dospělé jedince. Pojďme se nyní podrobněji seznámit s jednotlivými kroky jejich života

Vajíčko

Samičky pavouků jsou jedinečné tím, že mohou svá vajíčka oplodnit podle libosti. Jakmile se spáří se samečkem, mohou si jeho sperma rezervovat do doby, než budou připraveny oplodnit svá vajíčka. Jakmile tak učiní, většina pavoučích vajíček se vylíhne během několika týdnů.

Z tohoto pravidla existuje výjimka. Pokud se pavouk rozhodne oplodnit svá vajíčka během nevhodného počasí nebo v chladných měsících, mláďata pavouků zůstanou ve vajíčkách, dokud se neoteplí a nebude lepší počasí. Některé druhy pavouků také mohou svá vajíčka z vaječných váčků libovolně uvolňovat.

Mladí pavouci neboli pavoučata

Pavoučí mládě poznáte podle toho, že vypadá stejně jako jeho matka. Jedinou výjimkou v tomto popisu je, že budou mnohem menší. Pavoučata se líhnou z vajíček najednou a mají tendenci utíkat z místa, kde se narodila

Toho dosahují pomocí svých nově narozených nohou a také schopnosti spřádat pavučiny. Pavoučata vystřelují pavučiny do vzduchu a cestují ve větru nebo se přichytávají na blízké rostliny. Tomuto jedinečnému způsobu útěku se říká balónování.

Na rozdíl od mravenců potřebují pavouci čas na to, aby vyrostli a vytvořili si exoskelet. Tento proces může trvat dlouho a samičky pavouků obvykle rostou větší, což znamená, že potřebují ještě více času, aby dosáhly své plné velikosti a potenciálu

Dospělí pavouci

Většina pavouků dosáhne dospělosti během několika měsíců po vylíhnutí z vajíček. Někteří samci některých druhů pavouků se rodí plně zformovaní, ale téměř všechny samice pavouků potřebují k dospělosti více času.

Dospělí pavouci jsou tak obvykle klasifikováni proto, že jsou schopni se rozmnožovat a začít životní cyklus od začátku. Některé druhy pavouků se s přibývajícím věkem svlékají a mění, což dělají třeba tarantule.

Pokud se samice pavouka spářila se samcem, ale ještě nepoužila sperma z tohoto procesu, může samice pavouka o sperma přijít línáním. To může být nepříjemný krok v procesu životního cyklu, ale naštěstí jsou obvykle vždy poblíž pavoučí samci.

Jak prodloužit život tarantule, jednoho z nejdéle žijících pavouků

Pokud v současné době vlastníte tarantuli domácí nebo máte zájem si ji pořídit, můžete udělat mnoho věcí, které prodlouží její život a zajistí jí co nejlepší kvalitu života. Některé z nich můžete udělat:

  • Najděte správnou velikost výběhu. Na rozdíl od většiny ostatních domácích mazlíčků tarantule ve skutečnosti neocení život ve větším prostoru. Pavouci loví svou kořist, takže když bude mít tarantule ve velké kleci živou potravu , může mít problém ji najít. Ujistěte se, že vaše tarantule má dostatek prostoru pro pohyb, ale ne příliš mnoho prostoru, aby denně ztrácela potravu.
  • Nemanipulujte s pavoukem, když se svléká. Tarantule se často svlékají, ale je důležité je během tohoto procesu nechat v klidu. Možná budete mít obavy, protože váš pavouk v tomto období nebude jíst ani se příliš pohybovat. Je to zcela normální součást životního procesu tarantule a pavouka a hrozí, že pavoukovi ublížíte, když nebude mít ochranný povlak svého vyspělého exoskeletu
  • Poskytněte tarantuli místo, kde se může schovat. Tarantule milují pohodlí a bezpečí úkrytu, stejně jako většina pavouků. Odhalení ukrytého pavouka v přírodě může být sice děsivé, ale poskytnout tarantuli místo k zahnízdění a zahrabání je pro její celkové zdraví nezbytné. K tomu můžete použít kousky kůry, hlíny a některé druhy mechu. Nebuďte překvapeni, když svého mazlíčka nenajdete, dokud jeho úkryt úplně nepřevrátíte vzhůru.

Další zvířata a jejich délka života

Savci:

Plazi, ryby a plži:

Ptáci:

Hmyz, brouci a pavouci:


Podobné články

Back to top button