Příroda

Jak dlouho žije myš divoká nebo domácí chovaná jako mazlíček

Myš může být jak velmi oblíbený domácí mazlíček, tak nepříjemný škůdce. Podíváme se na to, jak dlouho myš žije, pokud přežívá venku, vkrade se do obydlí, nebo jako mazlíček, o kterého se staráme a snažíme se, aby přežila co nejdéle.

Délka života domácích myší se pohybuje od 1 roku do 7 let, pokud je chováme doma. Pokud myš žije venku, spíše ji něco uloví nebo zemře na nemoc, extrémní podmínky či dehydrataci. Myši žijící venku se obvykle dožívají 1 roku, déle pak ve chvíli, kdy se vkradou do domu, kde mají bezpečnější podmínky.

Pachyuromys duprasi, známý také jako „pískomil tlustoocasý„, je často chován jako domácí mazlíček. Většina lidí nemá s péčí o ně větší problémy a se svými majiteli obvykle dobře vycházejí.

Pokud jde o myši, africký pískomil patří k těm nejmenším. Mnoho lidí je chová jako domácí mazlíčky a v subsaharské Africe jsou poměrně běžné. Stejně jako běžná myš domácí patří do mohutné nadčeledi Muroidea, která zahrnuje více než tisíc různých druhů hlodavců.

Myš

Délka života myši domácí chované jako mazlíček

Myši mohou být pro většinu lidí skvělými domácími mazlíčky. Jsou to čistotní, přátelští, zábavní a velmi aktivní tvorové, kteří vám poskytnou hodiny zábavy a skvělou společnost.

Průměrná délka života myši domácí pohybuje mezi jedním a dvěma roky. Potkani a křečci se mohou dožít 2 až 3 let. Morče se dožije 5 až 8 let. Některé domácí myši se mohou při správné péči a dobrých genech dožít až 7 let.

Jaké jsou typické zdravotní problémy domácích myší?

Myši jsou náchylné k infekcím dýchacích cest a zhoubným nádorům, ale vzhledem k jejich malé velikosti může mnoho myší své nemoci maskovat, což ztěžuje léčbu. Vzít nemocného domácího mazlíčka k lékaři je vždy dobrý nápad, ale majitelé myší by si měli uvědomit, že zdravotní problémy jsou často naléhavé a mohou si vyžádat eutanazii.

Myši v zájmovém chovu běžně trpí problémy s kůží a srstí. Infekce a napadení roztoči mohou vést k iritaci kůže a vypadávání srsti.

Jak často by se měly myši v zájmovém chovu koupat?

Myši nejsou tak špinavé, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti jsou známé tím, že se po každém jídle očistí.

Myši se o sebe umí postarat samy a není potřeba jim například zastřihávat drápky nebo je koupat. Proto by majitelé měli zasahovat pouze v případě, že je hlodavec neuvěřitelně starý nebo pokrytý škodlivými nečistotami. V porovnání s potkany jsou myši čistotnější.

Může myš způsobit lidem zdravotní problémy?

Běžné myši domácí nebo křečci domácí jsou nositeli organismu LCM neboli lymfocytární choriomeningitidy. Vdechováním zaschlých částic zvířecí moči, výkalů nebo slin nebo konzumací potravin či prachu kontaminovaných močí hlodavců se mohou lidé nakazit. Ačkoli je to poměrně neobvyklé, LCM může postihnout mozek nebo membrány, které obklopují mozek a míchu. Postihuje především mladé dospělé.

Předcházení onemocnění

Abyste se vyhnuli případnému onemocnění, držte své děti dál od myší a křečků, stejně jako od jejich výkalů. Klece by se měly pravidelně čistit, aby se zabránilo usazování zaschlých exkrementů, které by se mohly dostat do ovzduší.

Je třeba zabránit zamoření krysami, zejména v prostorách pro skladování potravin. Pokud najdete trus hlodavců, vytřete prostor tekutým dezinfekčním prostředkem.

Tady se dozvíte jaký je rozdíl mezi krysou a potkanem, jak na deratizaci, ale i chov.

Myš domácí

Délka života divokých myší, jako třeba hraboše polního

Hraboš polní je divoká myš přibližně velikosti myši domácí, s krátkýma nohama, malýma ušima a krátkým ocasem. Odstín jejich srsti se pohybuje od stříbřitě šedé po tmavě hnědou. Hraboši jsou řazeni do jiné vědecké čeledi.

Jak dlouho žijí divoce žijící myši?

Volně žijící myši se v přírodě obvykle dožívají přibližně jednoho roku. Pokud najdou útočiště ve vašem domě, mohou žít až dva nebo dokonce tři roky. Pokud je ovšem sami nevyženeme nebo na ně nenalíčíme past, která je usmrtí mnohem dříve.

Jak divoké myši obvykle umírají?

Pouhých několik hodin vystavení extrémním teplotám, nemoci a dehydrataci může myši a potkany zabít. Délka jejich života se však může výrazně prodloužit, pokud se jim podaří najít úkryt v interiéru.

Co dělat s divokými myšmi ve vaší domácnosti?

Pokud se hodláte zbavit myší, které napadly váš domov, použijte pasti na odchyt živých myší. Za každou cenu se vyhněte jedům. Ten může mít škodlivé účinky nejen na myši, ale na celý ekosystém.

Jedinou humánní alternativou pro odchyt zvířat je použití pastí na odchyt živých myší, které lze zakoupit ve většině obchodů s domácími potřebami nebo online. Lepicí desky, sklapovací pasti, jedy a jiné usmrcovací pasti nejsou pasti na odchyt živých myší.

Pokud je to bezpečné, můžete myši z domu odstranit a vypustit je v samostatném objektu, jako je kůlna nebo garáž. Většina takto chycených myší má však velmi malou šanci přežít ve volné přírodě poté, co strávily většinu svého života v relativním pohodlí lidských domovů.

Další zvířata a jejich délka života

Savci:

Plazi, ryby a plži:

Ptáci:

Hmyz, brouci a pavouci:


Podobné články

Back to top button