Příroda

Jak dlouho žije klíště v bytě nebo domě a jak se jich zbavit

Klíšťata nikdo nechce vidět doma, na sobě ani na svých domácích mazlíčcích. Klíšťata se na nás obvykle zachytí venku v dlouhé trávě a obecně husté vegetaci, zvlášť potom ve vlhčím prostředí. Klíšťata si můžeme přinést domů na oblečení, a tak vás asi zajímá, jak dlouho klíště přežije v bytě nebo domě.

V typickém domácím prostředí nenakrmené klíště obecné (tedy nejčastěji se vyskytující druh v ČR) pravděpodobně nepřežije 24 hodin. Klíšťata milují vlhkost, a život jim může prodloužit uhnízdění ve vlhkém oblečení v koši na prádlo, ve kterém přežijí 2 až 3 dny. Nakrmená klíšťat přežijí ještě o něco déle.

Pokud víte, že jste byli v oblasti zamořené klíšťaty, předtím, než oblečení hodíte do koše na prádlo nebo do pračky, hoďte ho na 10 minut do sušičky na vysokou teplotu, nebo na přímé slunce na balkon.

Klíště bez hostitele rychle umírá

Chování klíšťat v interiéru a exteriéru

Někteří škůdci se aktivně snaží dostat do našich domovů, ale klíšťata to naštěstí nejsou. Stejně tak nežijí ve větších skupinách jako termiti nebo štěnice.

Hlavním cílem klíštěte je najít hostitele, do kterého se mohou zakousnout a nakrmit se. Bez hostitele dlouho nepřežijí a nemohou se ani rozmnožovat. Naštěstí proti klíšťatům velmi účinně funguje třeba klimatizace, která vysušuje vzduch a vytváří pro tyto parazity velmi nepříznivé podmínky.

Sice existují druhy, které jsou schopny přežít i bez hostitele poměrně dlouhou dobu nebo se dokonce i rozmnožit, ale naštěstí se u nás nenacházejí. Pokud si tedy domů na oblečení zanesete klíště, tak je velmi slušná šance, že velmi rychle zemře, a nezakousne se tedy do vás, členů vaší rodiny ani domácích mazlíčků.

I tak ale platí, že pokud máte podezření, že jste byli v místě, kde byla klíšťata, měli byste se důkladně zkontrolovat a případně klíště odstranit.

Jak rozpoznat klíšťata

Nyní, když už víte, jak dlouho může klíště žít v místnosti, je dobré si zopakovat hlavní znaky klíštěte, abyste ho mohli rozpoznat, pokud ho uvidíte.

  • Klíšťata jsou plochá, obvykle slzovitého nebo oválného tvaru
  • Klíšťata nemají křídla
  • Klíšťata mají stejně jako pavouci 8 nohou (jen larvy mají nohou šest)
  • Po požití krve se klíšťata mohou zvětšit a vypadat spíše baňatá než plochá

Pokud máte domácího mazlíčka, zejména psa nebo kočku, kteří tráví hodně času venku, nezapomeňte ho pečlivě kontrolovat a poraďte se s veterinářem o preventivním ošetření proti klíšťatům. Klíště, které se přisálo na vašeho domácího mazlíčka, se totiž může přesunout na vás.

Co dělat, když máte klíště

Jednou z věcí, na kterou je třeba upozornit, je, abyste k odstranění klíštěte použili pinzetu a při odstraňování klíště nedrtili mezi prsty. Poté velmi pozorně sledujte místo kousnutí. Pokud se objeví vyrážka, okamžitě vyhledejte lékaře. Borelióza je známá vyrážkou ve tvaru oka, která se objeví po kousnutí klíštětem přenášejícím tuto nemoc.

Klíšťata šíří onemocnění tím, že pozřou patogeny z krve infikovaného hostitele, a poté, co z něj odpadnou, mohou tyto patogeny při přisátí přenést na dalšího hostitele. Pouhý kontakt s klíštětem nemusí nutně vést k nakažení nemocí nebo patogeny, které klíště má.

Je důležité si uvědomit, že klíšťata mohou přenášet nejen lidé a domácí zvířata. Hostiteli těchto otravných parazitů mohou být také hlodavci a zvěř. Proto byste při kontrole klíšťat měli zvážit všechny cesty, kterými se klíště může dostat na váš dvůr a případně do vašeho domova.

Klíště obecné

Žijí klíšťata na stromech?

Krátká odpověď: Ne, klíšťata na stromech nežijí. Klíšťata totiž neumějí létat, skákat a ani se příliš rychle plazit. Jakmile se z vajíčka vylíhne klíště, potřebuje rychle přístup k hostiteli, aby se mohlo pravidelně krmit krví.

Protože na zemi mají mnohem větší šanci najít hostitele, které potřebují k přežití, než na stromech, není pravděpodobné, že by se vydali na dlouhou a namáhavou cestu do koruny stromu, aby čekali, až poblíž přistane pták nebo že by našli veverku.

Pokud se klíšťata plazí, obvykle podél těla hostitele a hledají vhodné místo, kde by se mohla usadit, aby se nakrmila. Pokud tedy najdete klíště ve vlasech, je velmi nepravděpodobné, že spadlo ze stromu a přistálo vám na hlavě.

Klíště se ale rádo nakrmí i na zvířatech, které ve stromě žije. Proto není zcela vyloučeno, že když po nakrmení odpadne, tak na stromě zůstane, případně dopadne na jiné zvíře nebo člověka pod stromem. Šlo by ale o velkou náhodu.

Pokud jste na sobě našli klíště, tak je mnohem pravděpodobnější, že se na vás dostalo obvyklým způsobem, tedy při procházení vysokou trávou, křovím nebo jinou nízko položenou vegetací.

Další zvířata a jejich délka života

Savci:

Plazi, ryby a plži:

Ptáci:

Hmyz, brouci a pavouci:


Podobné články

Back to top button