Jak dlouho žije šnek nebo hlemýžď v přírodě i v zajetí?
📝Obsah
Jak dlouho žijí šneci?
Hlemýždi se běžně se vyskytují na zahrádkách po celém světě. I když jde o velmi rozšířené zvířátko, možná vás překvapí jejich zajímavý život. Už jen spánkový režim a jak dlouho šnek spí jsou velmi rozdílné od čehokoliv, co byste asi čekali. Podíváme se, jak dlouho hlemýždi žijí, ale i na průměrný životní cyklus hlemýždě.
Malí vodní šneci se dožívají jen 1 až 2 let, velcí mořští šneci i stovek let. Suchozemští šneci ve volné přírodě se dožívají 5 let, v zajetí až 25 let. Jde možná o překvapivý rozdíl, ale šneci typicky umírají na změny počasí nebo v důsledku predátorů či lidí. Když tyto hrozby zmizí, může se šnek dožít opravdu vysokého věku.
Stáří šneka poznáte podle jeho ulity. Tu si šnek nechává po celý život, ale kdykoliv vyroste, na ulitě se objeví kruhy. V zásadě jde o stejný princip, jako letokruhy u stromů, ale šneka v tomto případě nemusíme nijak poškodit, abychom mohli kruhy spočítat.
U šneků na rozdíl od stromů neplatí, že 1 kruh znamená 1 rok života. Šneci rostou postupně a kruhy se objevují několikrát do roka. Počet kruhů na rok života se pak odvíjí hlavně od druhu šneka.
Šneci sice nejsou běžnými domácími mazlíčky, ale pokud si budete chtít nějakého ochočit, velmi pravděpodobně mu výrazně prodloužíte dobu dožití. Bez predátorů a dalších nebezpečí, které na tyto extrémně pomalé plže čeká, se mohou dožít klidně 25 let.
Záleží ovšem také na druhu. Vodní šneci se dožívají jen 1 až 2 let. Suchozemští šneci ve volné přírodě se obvykle dožívají 5 let, velcí mořští šneci mají potenciál dosáhnout i stovek let.
Životní cyklus průměrného hlemýždě
Podíváme se, jak se šneci vyvíjí od vajíčka až po dospělce.
Vajíčko
Průměrný plž klade v období rozmnožování 50 až 400 vajíček Hlemýždi jsou hermafroditi, což znamená, že jsou schopni poskytnout jak sperma, tak vajíčka, bez ohledu na pohlaví. Přesto se však mezi sebou páří a vajíčka kladou během určitého ročního období v závislosti na druhu.
Mnoho suchozemských šneků staví hnízdo, kam kladou vejce. To spočívá v tom, že si vyhrabou malou jamku v hlíně a nechají svá vajíčka chráněná několika vrstvami rostlinné hmoty. To však obvykle nestačí k tomu, aby všechna vajíčka přežila, a mnoho hlemýždích vajíček se nikdy nevylíhne.
Vylíhnutí všech hlemýždích vajíček trvá od jednoho týdne do jednoho měsíce.
Mladí šneci
Jakmile se hlemýžď vylíhne, okamžitě začne konzumovat vajíčko, ze kterého se vylíhl. Pro mnoho suchozemských plžů je běžné, že se rodí v téměř průhledném odstínu a jejich ulity jsou tak měkké že nemohou plžům poskytnout žádnou ochranu.
To je jeden z mnoha důvodů, proč jedí vajíčka, ze kterých se vylíhnou. Vaječné skořápky jsou plné cenných živin a vápníku, který je klíčový pro vývoj tvrdé a ochranné šnečí ulity, kterou si šneci nechávají po cel život. Pokud je šnek schopen spotřebovat dostatek vápníku a zesílit, má větší šanci, že v tomto nebezpečném období svého života přežije.
Dospělí plži
Neexistuje žádný pevně stanovený věk, kdy se šnek stává dospělým, i když mnoho lidí tvrdí, že je to tehdy, když dosáhne pohlavní dospělosti. K tomu může dojít v závislosti na druhu hlemýždě od několika týdnů do několika měsíců.
Dospělé šneky poznáte podle toho, že jsou větší, mají ztvrdlou ulitu a na ulitě více kruhů. Hlemýždi neustále procházejí proměnou a rok co rok jim roste jak měkké tělo, tak vnější ulita.
Jaká je délka života hlemýžďů ve srovnání se slimáky?
Pokud jde o škůdce, hlemýždi a slimáci jsou často na vrcholu žebříčku těch nejotravnějších a nejobtížněji odstranitelných. To však neznamená, že nejsou pro zahradní prostředí a ekosystém cenní. Neměli bychom je tak jen tak vybíjet, protože bychom mohli poškodit přírodní systém.
Jaká je ale délka života hlemýžďů ve srovnání s délkou života slimáků? Již víme, že šneci mohou žít překvapivě dlouho, ať už jsou v zajetí, nebo v přírodě. Život slimáků je trochu jiný.
V průměru se slimáci dožívají šesti měsíců až dvou let, v závislosti na druhu a relativní ochraně jejich životního prostředí. Největší hrozbou pro délku života slimáků je predace, která obvykle přichází v podobě ptáků, jiného hmyzu, a dokonce i zásahů člověka.
Ačkoli plží ulita neposkytuje v příliš velkou ochranu, může to být jeden z mnoha důvodů, proč mají plži delší život než slimáci. Slimáci totiž nemají ochranu vůbec žádnou, nepohybují se nijak zvlášť rychle a jsou oblíbenou potravou mnoha divokých zvířat.
Slimáci jsou však také hermafroditi a rozmnožují se velmi podobně jako šneci. Maximalizují počet vajíček, která mohou najednou naklást, a jsou schopni najít ochranu v hlíně, rostlinách a dalších venkovních prostředích, stejně jako hlemýždi.
Další zvířata a jejich délka života:
Savci:
- Jak dlouho žije kočka a jak jí prodloužit život
- Jak dlouho žije morče a jak mu prodloužit život
- Jak dlouho žije kráva v přírodě i chovaná na maso či mléko
- Jak dlouho žije králík a jak mu prodloužit život
- Jak dlouho žije myš divoká nebo domácí chovaná jako mazlíček
- Jak dlouho žije pes? Přehledná tabulka 200+ plemen
- Jak dlouho žije slon v přírodě i zajetí
- Jak dlouho žije krtek: průměrná délka života a faktory ovlivňující jeho délku
- Jak dlouho žije veverka: průměrná délka života a faktory ovlivňující jeho délku
- Jak dlouho žije ježek: průměrná délka života a faktory ovlivňující jeho délku
Plazi, ryby a plži:
- Jak dlouho žije želva vodní i suchozemská chovaná doma
- Jak dlouho žijí ryby? Tabulka exotických akvarijních i divokých ryb
- Jak dlouho žije šnek nebo hlemýžď v přírodě i v zajetí? (právě čtete)
- Jak dlouho žije chameleon: průměrná délka života a faktory ovlivňující jeho délku
Ptáci:
- Jak dlouho žije papoušek i další druhy domácích ptáků
- Jak dlouho žije slepice ve volné přírodě i domestikovaná
Hmyz, brouci a pavouci:
- Jak dlouho žije motýl? Tabulka podle druhů i fází života
- Jak dlouho žije komár, co je přitahuje a kolik jich na Zemi je
- Jak dlouho žije moucha domácí, octomilka, ovád i další druhy
- Jak dlouho žije včela medonosná
- Jak dlouho žije mravenec? Od pár týdnů po desítky let
- Jak dlouho žije vosa v závislosti na druhu i úloze v kolonii
- Jak dlouho žije pavouk nebo tarantule v domovech a přírodě
- Jak dlouho žije klíště v bytě nebo domě a jak se jich zbavit