Technika

Jak se dostat na email bez hesla - Seznam.cz, Gmail, Centrum a další

Email je extrémně klíčový účet, který si chraňte jako oko v hlavě

E-mailová schránka je jedním z nejdůležitějších (ne-li ten úplně nejdůležitější) účet, který na internetu máme. Tento účet totiž slouží skoro vždy také k obnově i dalších účtů přes funkci Zapomenuté heslo, kdy právě na e-mail přijde postup/odkaz k obnově hesla k téměř jakékoliv službě.

E-mailová schránka je tak nejen úložištěm extrémně soukromých konverzací, ale také slouží jako takzvaný master účet, tedy účet s přístupem k jiným účtům.

Pokud by se tedy někdo naboural do vašeho e-mailu, tak má teoreticky velmi snadný přístup kamkoliv, od sociálních sítí, herních účtů, e-shopů, po fanouškovské stránky nebo cokoliv dalšího v prostředí internetu. Přes tento e-mail by také mohl komunikovat a získat extrémně citlivé informace díky tomu, že se prostě vydává za vás.

Proč toto všechno píšeme? Heslo k e-mailové schránce by mělo být spolu s přihlášením do internetového bankovnictví to nejsilnější, které na internetu máte, a mělo by být zcela unikátní od jiných hesel. Tedy pokud někdo přijde na heslo k vašemu 10 let starému účtu na webu o nějakém seriálu, nemá šanci se s tímto heslem dostat k vašemu e-mailu.

Druhým důvodem je fakt, že dostat se do e-mailové schránky bez hesla je trochu oříšek, protože by to ze samotného principu toho, co e-mailová schránka představuje, mělo být složitější, než obnova hesla k jiným, méně důležitým účtům.

Podíváme se, jak se do emailu dostat bez hesla, tedy typicky jak obnovit účet pomocí různých metod.

Jak obnovit heslo k emailu
Foto: Freepik

K obnově hesla k emailu je potřeba předem nastavit dostupné možnosti

Na rozdíl od jiných účtů, které obvykle vyžadují naši emailovou adresu, na kterou se pak zašlou informace k obnově, je emailový účet potřeba aktivně a předem nastavit.

To znamená, že je potřeba si předem nastavit další účty nebo metody, kterými případně účet obnovíme.

Jednoduše řečeno, pokud toto neuděláme a heslo zapomeneme, jde prakticky o konečnou a k e-mailové schránce se již nikdy nedostaneme. Heslo je v tomto případě to jediné, co naši schránku chránilo, a pokud poskytovatel není schopen ověřit nijak jinak, že jsme to opravdu my, již nikdy nám ke schránce přístup neposkytne. Zbývá jedině si vzpomenout nebo se podívat, jestli jsme si heslo někam nezapsali nebo není uložené ve správci hesel v internetovém prohlížeči.

Stejně tak není možné se bez hesla dostat do cizího účtu, pokud se samozřejmě někdo nezapomene odhlásit.

Mezi obvyklé metody obnovy hesla třeba u Seznam.cz (nebo i E-mail profi od Seznam.cz), Gmail, Centrum.cz, Volny.cz nebo dalších typicky slouží nastavení:

 • Jiná záchranná e-mailová adresy
 • Telefonní číslo
 • Kontrolní otázka
 • Bankovní identita (u Seznam.cz)
 • Dvoufázové ověření (u Gmail)

Různí poskytovatelé nabízejí různé možnosti, na které se podíváme. Naprosto typické je ale právě nastavení záložního e-mailu, který pak dlouží jako možnost obnovy hesla. Tato varianta je dostupná téměř všude.

Všichni poskytovatelé e-mailových schránek ale také poměrně důrazně upozorňují a při přihlášení opakují, že pokud zapomenete doplnit tyto informace o záložních e-mailech (nebo jiných způsobech ověření), můžete při zapomenutí hesla o tuto schránku nadobro přijít. Proto tedy neotálejte a raději si vše nastavte, pokud jde samozřejmě o nějakou z klíčových e-mailových schránek.

Na email se bez hesla dostanete pomocí záchranné emailové schránky

Toto je v zásadě nejjednodušší a způsob přihlášení se do emailové schránky bez hesla. Tedy si obnovíte heslo tak, že vám budou instrukce zaslány na váš záložní/záchranný email, který funguje jako záchranný kontakt.

Ovšem pozor, i tento záchranný kontakt si velmi dobře zabezpečte. Funguje v tu chvíli jako ochrana vaší primární emailové adresy.

Stejně tak je potřeba si tento záchranný email nastavit ve vašem primárním emailu. Pokud tento záchranný email nastavený nemáte, typicky vás na to budete pravidelně upozorňováni. Možná jde

Přihlášení na email bez hesla pomocí telefonního čísla

Velmi podobné je obnovení hesla přes mobilní telefon. Telefonní číslo je potřeba zadat do kontaktů v dané emailové schránce. Pokud budete potřebovat účet obnovit, přijde na tento telefon přes SMS kód (Gmail umí i zavolat a kód strojově nadiktovat).

Po zadání kódu si nastavíte nové heslo a můžete se přihlásit.

Ovšem pozor na změny telefonních čísel. Pokud vyměníte číslo, nezapomeňte si i změnit telefonní číslo v účtu e-mailové schránky.

Kontrolní otázka je další způsob, jak se dostat na email bez hesla

Kontrolní otázka funguje tak, že když zapomenete heslo, můžete svoji identitu ověřit pomocí kontrolní otázky, kterou si nastavíte. Typicky jde o otázky typu „Jméno prvního domácího mazlíčka“, „Jméno matky za svobodna“ a podobné relativně soukromé otázky.

Problém těchto kontrolních otázek je v tom, že jde obvykle o informace, které jsou nějakým způsobem zjistitelné. V době sociálních sítí navíc tyto informace často nevědomky sdílíme, čehož ve výsledku mohou hackeři zneužít a pokusit se obnovit heslo právě pomocí zjistitelných informací.

Nakonec tedy ani nepotřebují znát naše třeba velmi bezpečné a silné heslo, ale jen zjistí danou informaci a o heslo vám změní.

Přestože kontrolní otázka může být fajn pomoc ve chvíli, kdy zapomenete na heslo, protože pak dostanete otázku, kterou umíte zodpovědět kdykoliv, může jít také o velmi kritickou slabinu v zabezpečení vašeho e-mailového účtu.

Doporučení je tedy jako odpověď na kontrolní otázku zvolit jiné heslo, tedy neodpovídat něčím, co jde zjistit.

Na jednu stranu je pak potřeba toto heslo opravdu vědět, ale také je váš účet daleko lépe zabezpečen.

Přihlášení do emailu pomocí bankovní identity

Seznam.cz umožňuje přihlášení do emailu pomocí bankovní identity. Více o tom, co je bankovní identita, se dozvíte tady. Ve zkratce jde o nový a moderní způsob, kterým je možné ověřit identitu třeba i pro komunikaci se státní správnou, soukromými společnostmi nebo třeba katastrálním úřadem, a do jisté míry nahrazuje třeba datové schránky nebo různé složité certifikáty, které bylo potřeba aktivně založit.

Bankovní identita je vám vytvořena automaticky a není potřeba v bance nic dokazovat, odklikávat nebo něco podobného. Můžete jí tedy využívat bez dalšího nastavování okamžitě.

V rámci bankovní identity se využívá toho, že vaši identitu již ověřila banka s bankovní licencí. Vy tak to, že jste to opravdu vy, prokážete schopností se standardním způsobem přihlásit do internetového bankovnictví.

Prozatimní nevýhodou je fakt, že aby toto bylo možné, je potřeba, aby i banka disponovala technologií a licencí bankovní identitu nabízet. Zatím tato možnost tedy není u všech bank, ale další a další se přidávají.

 • V praxi to funguje tak, že si nejdříve propojíte účet se svojí bankovní identitou. To uděláte v účtu na Seznam.cz, ke kterému se přihlásíte tady.
 • V levém menu zvolíte Osobní údaje a poté na řádku Ověření bankovní identitou kliknete napravo na Ověřit.
Ověření bankovní identitou
 • Dostanete se na stránku, kde si vyberete, u jaké banky máte účet. Pokud v tomto seznamu vaše banka není, bohužel bude potřeba si počkat, až bankovní identitu také zavede (tento postup vyzkoušejte, i když nevidíte svoji banku na obrázku níže. Je možné, že do té doby byla vaše banka přidána)
Banky s možnotí ověření přes bankovní identitu
 • Budete přesměrováni na stránku s přihlášením do svého internetového bankovnictví. Do toho se přihlaste standardním způsobem, jak jste zvyklí.
 • Budete vyzváni k tomu, abyste povolili své bance poskytnout Seznam.cz ověřené informace, jako je vaše jméno, datum narození a další. Tyto informace poskytne přímo banka, která si je již ověřila při zakládání vašeho účtu nebo jiného produktu
 • Tímto si propojíte účet u Seznam.cz s vaší identitou

Díky tomu získáte modrou fajfku vedle vašeho jména v diskusním systému spravovaným Seznam.cz, který je funkční na řadě webů, ale hlavně budete mít tento účet navždy a vlastně se do něj dostanete naprosto kdykoliv budete potřebovat. I kdybyste nějakým způsobem přišli o heslo ke své bance, tak to si můžete vyžádat na pobočce nebo jinak.

Pokud byste někdy přišli o heslo k emailu, případně ho zapomněli, můžete si ho pak obnovit prakticky identicky, tedy si ho vyžádáte, zvolíte ověření přes bankovní identitu a standardním způsobem se přihlásíte do internetového bankovnictví své banky. Poté si jen zvolíte nové silné heslo, a je to, přihlásili jste se do emailu i bez hesla.

Dvoufaktorová autentizace
Foto: Freepik

Přihlášení do emailu přes dvoufázové ověření (2FA)

Přestože dvoufázové ověření (někdy také dvoufaktorová autentizace) nabízí i Seznam.cz, pro obnovení hesla je tato možnost použitelná jen u Gmailu.

V principu jde o to, že si jako další stupeň zabezpečení zvolíte nějaký stupeň potvrzení. Dříve se takto zasílaly například SMS s kódem (někdy se tak děje i dnes), jindy jde o specializované ověřovací aplikace. Seznam.cz má svojí aplikaci pro dvoufaktorové ověření, která funguje pro přihlášení do emailu, ale ne pro obnovu hesla.

Pro ověření je možné využít aplikaci Google Authenticator, kterou vytvořil a spravuje přímo Google. Odkazy ke stažení z Google Play a App Store najdete zde:

GOOGLE AUTHENTICATOR PRO ANDROID STÁHNETE ZDE GOOGLE AUTHENTICATOR PRO iOS STÁHNETE ZDE

Velmi oblíbenou a v principu stejně fungující aplikací je pak známé Authy. Existují ale i další. V principu je jedno, kterou si vyberete, my budeme pokračovat s Google Authenticator, který máme raději proto, že ho spravuje právě Google.

V principu to funguje tak, že nejdříve propojíte svůj emailový účet s Google Authenticator vyfocením QR kódu, když vás k tomu proces propojení vyzve. Více informací, jak si zapnout dvoufaktorovou autentizaci (2FA) na účtu Google/Gmailu najdete na oficiálním webu tady.

Google Authenticator pak v intervalech 30 sekund vytváří nové 6místné číselné kódy. Pokud se chcete do emailového účtu přihlásit, musíte kromě správného hesla také zadat v dalším kroku kód, který najdete v aplikaci Google Authenticator v mobilním telefonu, a tento kód v onom intervalu 30 sekund přepsat.

Google Authenticator (nebo různé alternativy) je možné využít pro celou řadu služeb, typicky těch, které vyžadují nebo silně doporučují silné zabezpečení, protože obsahují citlivá data nebo třeba vaše peníze. Není potřeba ji tedy stahovat čistě pro přihlášení do emailu Gmail, ale využijete ji i pro jiné služby.

Jen po potvrzení v aplikaci Google Authenticator je možné se přihlásit do účtu Google, respektive Gmailu (nebo jakékoliv jiné služby, pro kterou jste si tento způsob ověření také nastavili).

Kromě znalosti hesla je potřeba také mít při ruce telefon s propojenou autentizací. I když se tak někdo dostane k vašemu heslu, stejně se nepřihlásí, protože by musel mít fyzicky v ruce váš odemčený telefon.

Pokud si takto propojíme emailový účet u Gmailu s aplikací Google Authenticator, můžeme tuto metodu ověření využít i pro obnovu účtu a tedy změnu hesla u Googlu a Gmailu. V rámci obnovení budete vyzváni k přepsání kódu z aplikace, čímž se ověří, že jste to opravdu vy.

Často kladené otázky a na co se také ptáte (FAQ)

Co dělat když se nemůžu přihlásit na email?

Pokud se nemůžete přihlásit ke svému mailu, bude potřeba si nechat obnovit heslo. K tomu je potřeba si předem přidat do e-mailové schránky možnosti, jak ověřit, že o heslo žádáte skutečně vy. Jde typicky o záchranný (záložní) e-mailovou adresu, telefonní číslo nebo kontrolní otázku. Pro přihlášení k emailu bez hesla je potřeba projít procesem pro obnovu účtu. Pokud předem žádné podobné záchranné metody k účtu nepřiřadíte, není možné se nijak k emailu bez hesla přihlásit.

Jak odblokovat email na Seznamu?

Pokud zapomenete heslo k emailu od Seznam.cz, bude potřeba obnovit účet přes záchranný e-mail, telefonní číslo, kontrolní otázku nebo bankovní identitu. Všechny tyto metody (nebo jen které vám vyhovují) si je potřeba vyplnit ve svém emailovém účtu u Seznamu pro případ zapomenutí hesla. Pokud to neuděláte a o heslo přijdete, není možné se k účtu nijak přihlásit, protože není možné ověřit, že jste to skutečně vy, kdo emailovou schránku vlastní. Pokud nic vyplněno nemáte, Seznam vás bude pravidelně upozorňovat, abyste tyto informace vyplnili a tím lépe zabezpečili svůj účet.

Podobné články

Back to top button