Peníze

Kreditní karta: Jaký typ si vybrat a podle jakých kritérií?

Víte, jaké typy kreditních karet existují a podle jakých kritérií si vybrat vhodnou kreditní kartu pro své potřeby? Přečtěte si vše, co byste měli znát o kreditní kartě, než si o ni požádáte!

Uvažujete o tom, že si pořídíte kreditní kartu? Vhodně zvolená kreditní karta vám může velmi usnadnit životfinančně vám přilepšit. S kreditní kartou máte možnost si vybudovat dobré kreditní skóre a bonitu, zlepšit vaše finanční návyky v oblasti výdajů, nebo dokonce nabídnout některé finanční výhody, jako je například „cash back“ apod. Avšak kreditní karta má i svou stinnou stranu, a pokud si při jejím výběru nedáte pozor, může vás přijít pěkně draho.

Typy kreditních karet

Na trhu existuje několik typů kreditních karet, a tak se nabízí otázka, který typ je ten pravý pro vás a vaši finanční situaci? Podívejte se na níže uvedené typy nejběžnějších kreditních karet a vyberte si ten, jež je nejlepší pro váš životní styl.

Zajištěné kreditní karty

Zajištěná kreditní karta je dobrou volbou, pokud začínáte a snažíte se budovat svou úvěrovou historii. Tyto karty vyžadují složení jistoty, která slouží jako váš úvěrový limit. Pokud například složíte na účet 10 000 Kč, bude váš úvěrový limit také 10 000 Kč.

Většina zajištěných karet vyžaduje minimální vklad ve výši 5 000 až 10 000 Kč, ale některé mohou být až 20 000 Kč. Výše vkladu obvykle určuje váš úvěrový limit a úrokovou sazbu. Čím vyšší je tedy vklad, tím nižší je úroková sazba a tím vyšší je úvěrový limit.

Nezajištěné kreditní karty

Jakmile si vytvoříte dobrou úvěrovou historii, můžete mít nárok na nezajištěnou kreditní kartu. Tento typ karty nevyžaduje zálohu, takže váš úvěrový limit se bude odvíjet od vašeho úvěrového skóre a příjmu. Nezajištěné karty mají obvykle vyšší úrokové sazby a roční poplatky než karty zajištěné.

Zde naleznete návod, jak požádat o nezajištěné kreditní karty:

  • Vyberte si správnou banku nebo jinou finanční instituci: Vyzkoušejte a porovnejte nabídky různých bank a alternativních finančních institucí. Zvažte úrokové sazby, roční poplatky a programy odměn, abyste našli tu nejvhodnější.
  • Zkontrolujte si své kreditní skóre: Mnoho nezajištěných kreditních karet vyžaduje pro schválení dobré až vynikající kreditní skóre. Pokud si nejste jisti, jak na tom jste, můžete si své kreditní skóre ověřit u své banky.
  • Projděte si podmínky: Jakmile najdete kartu, která vyhovuje vašim potřebám, pečlivě si přečtěte podmínky, protože zde najdete podrobnosti, jako je úroková sazba, roční poplatek a poplatky za pozdní platby.
Platební karta

Kreditní karty s převodem zůstatku

Kreditní karta s převodem zůstatku je skvělou volbou, pokud se snažíte splatit dluh. Tyto karty nabízejí 0% RPSN na převody zůstatku po dobu promo akce (obvykle 12-18 měsíců). To znamená, že můžete převést svůj dluh s vysokým úrokem na novou kartu a ušetřit na úrocích během jeho splácení.

Nezapomeňte, že karty pro převod zůstatku mají obvykle poplatek za převod zůstatku ve výši 3-5 %. Pokud tedy převádíte zůstatek ve výši 100 000 Kč, zaplatíte pravděpodobně poplatek 3 000 až 5 000 Kč. A po skončení propagačního období se RPSN zvýší na běžnou sazbu (obvykle kolem 15-25 %).

Kreditní karty s cash backem

Kreditní karta se zpětnou platbou – tzv. cash backem je dobrou volbou, pokud chcete získávat odměny za každodenní výdaje. Tyto karty nabízejí cash back z každého nákupu a některé dokonce nabízejí bonusový cash back v určitých kategoriích (např. benzín nebo potraviny).

Karty s cashbackem mají obvykle roční poplatek, ale může se vyplatit, pokud utrácíte dost na to, abyste poplatek vyrovnali. Řekněme například, že máte roční poplatek 1 900 Kč a získáváte 2 % cash back ze všech nákupů. To znamená, že byste museli ročně utratit alespoň 95 000 korun, abyste se vyrovnali.

Jak si správně vybrat vhodnou kreditní kartu?

Při výběru správné kreditní karty neexistuje univerzální řešení. Nejlepší karta pro vás bude záviset na vašich výdajových zvyklostech a finančních cílech. Věříme však, že vám výše uvedené tipy pomohly.

Podobné články

Back to top button