Zdraví

Zhubnu, když vynechám večeři? A je to vůbec zdravé?

Žijeme ve společnosti, která je posedlá váhou a fyzickým vzhledem. Děti, dospívající i dospělí často pociťují tlak na to, aby jejich tělo vypadalo určitým způsobem, a hubnutí je často podporováno a chváleno. Pokud to nestačí, jedním ze způsobů, jak se mnoho lidí pokouší zhubnout, je vynechávání jídla, což tělu neprospívá.

Ačkoli někteří lidé mohou vynecháváním jídel zpočátku zhubnout, nakonec se to obvykle vymstí. Vynechávání večeří nedoporučuji, ani když chcete zhubnout. Aby vaše tělo dosáhlo zdravé váhy, při které se cítí dobře, musí nejprve dostávat živiny, které potřebuje, a to v době, kdy je potřebuje. Pravidelné stravování během dne, včetně večeře, poskytne vašemu tělu stálý přísun paliva a živin.

Přečtěte si další informace o tom, zda je v pořádku vynechávat jídlo, zda by teenageři měli držet přerušovaný půst, o nejlepším způsobu hubnutí a o pravdě o jídle v noci.

Je vynechávání jídla v pořádku?

Mnoho lidí vynechává jídlo. Někteří to dělají proto, že nemají hlad, jsou zaneprázdnění nebo se snaží omezit množství jídla, aby mohli zhubnout. Ale to, že to někteří lidé dělají, neznamená, že je to zdravé nebo dobrý nápad!

Ve skutečnosti je vynechávání jídla jednou z nejhorších věcí, které můžete pro své tělo udělat. Vaše tělo tvrdě pracuje na tom, aby vás udrželo při životě a dodalo vám energii na věci, které potřebujete dělat po celý den, a potřebuje pravidelnou výživu, aby to, co dělá, udrželo

Vynechávání večeře nebo jiných jídel může mít negativní důsledky, včetně:

  • Nerovnováhu cukru v krvi
  • Výkyvy nálady
  • Zvýšená pravděpodobnost přejídání
  • Obsedantní myšlenky na jídlo
  • Neuspořádané stravování
  • Snížená energie
  • Zhoršený sportovní výkon
  • Zhoršená regenerace při cvičení

Pokud vynecháváte jídlo delší dobu, vaše tělo vám možná přestalo dávat signály hladu. Když začnete znovu jíst, může vám být dokonce trochu nevolno. Nebojte se, to často zmizí, jakmile se vaše tělo vrátí k pravidelnému stravování.

Přerušovaný půst vs. vynechání jídla

Přerušovaný půst je jednou formou diety, která vychází hlavně z toho, že lidské tělo je historicky zvyklé jíst spíše párkrát  denně, a ne v průběhu celého dne. Princip je pak v tom, že se v rámci přerušovaného půstu snažíme zkonzumovat všechny potřebné živiny v rámci 6 až 8 hodin (v závislosti na přísnosti této diety, u opravdu přísných pravidel může jít i o takzvané OMAD – One Meal A Day, tedy jedno jídlo denně).

Tato dieta může třeba v kombinaci s keto dietou přinášet opravdu rychlé výsledky na úbytku váhy, ale je také pravda, že není úplně vhodná jednak pro mladé, kteří jsou stále ve vývinu, a pro ty, kteří opravdu trpí hlady, pokud nemají přístup k alespoň nějakému jídlu v průběhu celého dne. Neobli pro ty, kdo opravdu nevydrží nejíst polovinu dne.

Výhodou této diety je hlavně fakt, že si tělo odpočine a nemusí neustále trávit jídlo. Nejde tedy o to, že bychom nedodávali živiny. Ona jídla, která v rámci okna pro konzumaci máme, jsou větší a častější. Ve výsledku sníme stejně, jako normálně.

Přerušovaný půst je tedy velmi rozdílný od pouhého vynechání večeře. Pokud vynecháme jídlo, máme nižší příjem energie i dalších živin, a tělo se musí naučit pracovat jinak.

Jaký je nejlepší způsob hubnutí?

Zdá se, že se na váhu klade tak velký důraz, ale ve skutečnosti není váha tím nejlepším měřítkem zdraví. Ani různé BMI kalkulačky nemusejí přesně říci, jak na tom s váhou opravdu jste. Můžete mít třeba vyšší váhu, ale ve svalech. Někdo naopak i s nižší váhou má reálně nadváhu, protože má vyšší procento tuků v těle. Mnohem více záleží na návycích ve vašem životě.

Velmi důležité je brát v úvahu věk. U mladých, kteří rostou a dospívají, může váha poměrně razantně kolísat. Není proto moc dobré vyloženě držet diety a hubnout, pokud nejde o vyložený problém například v pohyblivosti.

Pokud dospívající nepřiměřeně přibírá na váze, je třeba se zaměřit spíše na zpomalení tempa přibývání na váze zavedením zdravých stravovacích a pohybových návyků. Spolupráce s dietologem může být užitečná, protože mnoho dospívajících se nenaučilo základní zásady výživy a jejich uplatňování

Přiberu po nočním jídle na váze?

Slyšeli jste, že byste neměli jíst po určité době, jinak se vám to v těle uloží jako přebytečný tuk? Na tento mýtus můžete zapomenout. Vaše tělo využívá potravu stejně, bez ohledu na to, kdy ji jíte. Nejvíce energie také spotřebuje bazální metabolický výdej, tedy samotné fungování těla. Pohyb, třebaže velmi intenzivní, tvoří obvykle jen menší část našeho energetického výdeje. Není to tedy tak, že během spánku najednou nepálíme energii, zatímco během dne je výdej výrazně vyšší. Tělo pálí poměrně hodně energie i během spaní.

Nezapomeňte však, že chceme přijímat živiny a energii v době, kdy je naše tělo nejvíce potřebuje, proto je nesmírně důležité jíst dostatečně brzy během dne, aby je tělo mohlo využít a vy měli dost energie na běžné fungování. Jde tedy hlavně o to, jak si jídlo rozložíme v průběhu dne, než nutně o to, jestli si dáme něco i večer.

Přestože nelze jednoznačně říci, že jíst večer nebo dokonce v noci, vyloženě přispívá na obezitě, je také pravda, že jde o zlozvyk. I když nejde třeba o váhu, tak jakékoliv trávení jídla znamená pro tělo stres. Pokud si navíc lehneme, můžeme si snadno způsobit pálení žáhy, které třeba ani necítíme, ale pro tělo jde během spánku o nepříjemnost a další stres.

Jíst v noci tak není dobrý nápad, protože se prostě špatně vyspíme.

Kuřecí steak se zeleninou
Foto: Freepik

Co bych měl jíst k večeři?

Když plánujete, co budete jíst k večeři, snažte se, aby čtvrtina talíře byla ze škrobů, čtvrtina z bílkovin a polovina ze zeleniny. Pokud máte velmi aktivní večerní režim, možná budete potřebovat o něco větší porci škrobu, takže zjistěte, co vašemu tělu dělá dobře.

Pamatujte, že jíst něco je vždycky lepší než nejíst nic, takže vaše večeře nemusí vypadat dokonale. Život se děje a večeře se ne vždy odehrává tak, jak si naplánujeme. Mějte k dispozici svačiny, abyste ani v těchto bláznivých dnech nemuseli zůstat bez jídla.

Shrnutí

Vynechání večeře nebo jakéhokoli jiného jídla opravdu není pro dospívající (nebo kohokoli jiného) zdravou volbou. Vynechávání jídla může mít za následek výkyvy nálad, poruchy příjmu potravy, špatné soustředění, špatnou regeneraci při tréninku, zpomalení růstu a další problémy. Vynechání jídla může být také zcela kontraproduktivní. Namísto jednoho jídla pak máme hlad a mlsáme, což ve výsledku znamená daleko vyšší příjem, než bychom si přáli.

Místo toho, abyste ze svého jídelníčku něco vyškrtávali, přemýšlejte o tom, co můžete přidat a jaká malá zlepšení můžete udělat. Možná můžete do jídla zařadit více ovoce a zeleniny nebo přidat bílkoviny do svačin. Začněte s malými věcmi a možná budete překvapeni, jak velký rozdíl tyto věci způsobí.

Pokud budete respektovat své tělo a pečovat o něj, můžete si udržet zdravou váhu a budete se cítit dobře fyzicky, psychicky i emocionálně!

Podobné články

Back to top button