Technika

Jaký je rozdíl mezi modemem a routerem (směrovačem)?

Modem vs. router (směrovač)

Modem i router (český ekvivalent pro router je směrovač, a v tomto článku budeme občas používat oba tyto výrazy jako synonyma) pomáhají zařízením připojit se k internetu, mají však odlišné, funkce, které se ovšem v tomto úkolu doplňují.

Modem je krabička, která propojuje vaši domácí síť s poskytovatelem internetových služeb (tedy díky ní máte doma internet). Směrovač je krabička, která umožňuje všem vašim kabelovým i bezdrátovým zařízením používat toto připojení k internetu a umožňuje těmto zařízením komunikovat přímo mezi sebou.

Poskytovatel internetových služeb vám často poskytne zařízení obvykle označované jako brána, což je jediná krabička, která slouží jako modem i směrovač najednou. Modem a router jsou ovšem rozdílné technologie, jen spojené do jednoho zařízení.. Abyste měli internetové připojení pro všechna zařízení ve vaší domácnosti, potřebujete funkce modemu i směrovače.

Pokud je potřeba vyměnit zařízení, jde častěji o router, ne modem

Lidem, kteří mají přístup k internetu poskytovaný kabelovou společností (a kteří nemají gigabitový nebo vyšší rychlost internetu), doporučujeme používat pokud možno samostatný modem a směrovač. Technologie modemů se mění pomalu, a tedy často prostě není co vylepšovat, zvlášť když sami neměníte rychlost svého připojení. Modem tedy můžete obvykle používat roky, dokud se nerozbije.

Výměna je pak potřeba jen u změny tarifů na vyšší rychlost, obvykle právě u přechodu na rychlost 1 Gbit/ (1 000 Mbit /s) nebo vyšší. Tento internet nabízejí na doma všichni větší poskytovatelé jako T-Mobile. O2Vodafone, takže jste se mohli setkat i s tím, že byla při změně tarifu potřeba výměna modemu. Jde ale o relativně vzácné situace a modem typicky funguje velmi dlouho bez problémů.

Obvykle budete muset spíše vyměnit směrovač. Novější a modernější směrovač může mít lepší bezdrátové pokrytí, takže chytíte silnější signál ze vzdálenějších míst vašeho domova, nebo zvládne připojit do sítě více zařízení najednou, což se hodí, protože řada zařízení je pro ideální fungování připojena k internetu neustále. Pokud tedy chcete využít nejnovější vylepšení technologie Wi-Fi, tak ta se může měnit častěji než standardy modemů.

Pokud máte internetové připojení DSL nebo optické připojení, poskytovatel internetu po vás pravděpodobně bude požadovat, abyste používali jím poskytovaný modem, který obvykle slouží také jako brána a směrovač, a situace je složitější, pokud od poskytovatele internetu odebíráte také telefonní služby.

Připojení k internetu
Foto: Freepik

Co je modem?

Modem převádí digitální informace z počítače na analogové signály, které lze přenášet po drátech (a naopak), a to tak, že moduluje a demoduluje elektrické impulsy vysílané prostřednictvím telefonních linek, koaxiálních kabelů nebo jiných typů vedení. Většina samostatných modemů má pouze dva porty: jeden, který se připojuje k vnějšímu světu, a ethernetový konektor, který se připojuje k počítači nebo směrovači.

Ve zkratce, modem je zařízení, skrze které komunikujete s internetovou sítí.

Pokud používáte kabelový internet, poskytovatel vám pravděpodobně při zřizování služby poskytl modem (nebo bránu i se směrovačem). Pokud se však podíváte na svůj výpis služeb a účet, pravděpodobně zjistíte, že za toto zařízení platíte měsíční poplatek za pronájem zařízení.

Obvykle se vyplatí si koupit vlastní modem i router. Cena se sice pohybuje nad tisíc korun, ale toto zařízení můžeme používat mnoho let i při změně poskytovatele internetu.

Pokud používáte DSL nebo optický internet, máte omezenější výběr. Poskytovatelé obvykle dodají vlastní bránu a nemusí vám umožnit používat vlastní modem, a to i když najdete kompatibilní modem, který by měl s danou službou fungovat správně.

V mnoha případech můžete funkce směrovače brány vypnout přepnutím do režimu bridge a používat ji jako samostatný modem, což vám umožní přidat vlastní směrovač, ale způsob, jakým to provedete (a zda je přidání směrovače vůbec podporováno), se liší v závislosti na poskytovateli služeb a typu internetového připojení. Informace o tom, jestli je to vůbec možné, je si potřeba zjistit na webech poskytovatelů, nebo vypomohou infolinky.

Co je router neboli směrovač?

Termín „domácí síť„, jak jej zde používáme, označuje souhrnně systém propojených zařízení ve vaší domácnosti plus samotný směrovač. Hlavním úkolem vašeho směrovače je směrovat data mezi zařízeními ve vaší domácnosti a také mezi těmito zařízeními a internetovou sítí.

Modem se připojuje k jednomu portu směrovače, který je obvykle, ale ne vždy, označen jako „Wide Area Network“ nebo „WAN„. Všechna vaše ostatní zařízení se připojují k ostatním portům nebo bezdrátově prostřednictvím standardu Wi-Fi.

Nejlepší router pro vás závisí na velikosti vaší domácnosti, počtu zařízení, která k síti připojujete, a na tom, kde se router ve vaší domácnosti nachází.

Máte slabou wi-fi?
Foto: Freepik

Máte slabý Wi-Fi signál? Router obvykle můžete využít vlastní

Díky tomu, že router si můžeme obvykle dokoupit sami, pokud nám nevyhovují parametry zařízení, které dodá poskytovatel internetu, je dobré se podívat, co nám přesně vyhovuje, aby byl signál silný v každém místě domácnosti.

Routery fungují nejlépe, pokud je můžete umístit blízko středu domácnosti, čímž poskytnou všem zařízením nejlepší možné bezdrátové připojení. I jedno nebo dvě zařízení se slabým připojením mohou snížit výkon všech ostatních bezdrátových zařízení v síti.

Pokud máte větší dům, pokud máte kromě počítačů, telefonů, konzolí, televize také spoustu chytrých zařízení nebo pokud se váš směrovač musí nacházet daleko od středu domu, je možné využít řadu řešení.

Jedním z nich je takzvaný Wi-Fi mesh, což je v praxi na míru řešené propojení routerů a dalších zařízení třeba pro zesílení signálu, kdy je možné se připojit k libovolnému routeru v domě, abychom se připojili do celé sítě. Zařízení tedy musí správně spolupracovat a připojujeme se tedy například pouze do jedné sítě, přestože máme po domě více zařízení a směrovačů.

Musím opravdu znát rozdíl mezi modemem a routerem (směrovačem)?

Vlastně to zase tak podstatné není. Zprovoznit tato zařízení je obvykle naprosto bezproblémové, a i když jsou zcela nová, tak jen postupujeme podle krátkého návodu, kdy je typicky pouze potřeba si zvolit název bezdrátové sítě a přístupové údaje.

Vše ostatní se děje vlastně automaticky a není potřeba se o nic moc starat. Proto je vše takto pohodlně v jednom zařízení, aby pokud možno opravdu každý zvládl instalaci, která typicky tkví v tom zapojit 2 kabely (kdy jeden jde do zásuvky) a projít snadnou instalací.

V rámci různých technologií je vše také vymyšleno tak, aby uživatel, tedy my, jsme nemuseli řešit, v jaké přesně jsme síti, a jestli jde o sít domácí nebo internetovou. Vlastně se prostě jen připojíme k Wi-Fi a je to. Můžeme posílat bezdrátově dokumenty k tisku nebo cokoliv dalšího.

Jestli je pro vás rozdíl mezi modemem a routerem trochu nepochopitelný, nevadí. Není nijak potřeba znát každý detail, a vše je koncipováno tak, že to ani vědět nepotřebujete, pokud se o tyto technologie nezajímáte nebo neřešíte nějakou specifickou situaci s připojením zařízení do sítě.

Řešení problémů a údržba směrovače nebo brány

Směrovače jsou složitá technologická zařízení a my vám nemůžeme říci vše, co byste potřebovali vědět k vyřešení všech síťových problémů, na které můžete narazit. Tyto běžné tipy pro řešení problémů a údržbu by vám však měly pomoci udržet síť v co nejbezpečnějším a nejplynulejším provozu. Samozřejmě se vždy může stát, že internet má výpadek z důvodu technického problému na straně poskytovatele.

  • Dbejte na její dobré umístění: Samostatný směrovač nebo brána by měly být umístěny co nejblíže středu domu a na volném prostranství, ale všechny směrovače a satelity by měly mít kolem sebe co nejméně překážek (zejména kovových). Snažte se je nestrkat do stolu, za monitor počítače nebo někam dozadu do rohu.
  • Aktualizujte firmware: Nové aktualizace firmwaru mohou zlepšit výkon routeru, přidat funkce a hlavně odstranit bezpečnostní problémy. Mnoho nejnovějších směrovačů instaluje aktualizace firmwaru automaticky, ale jiné ne, proto si v návodu k obsluze směrovače vyhledejte pokyny, jak aktualizace zkontrolovat a nainstalovat. Pokud váš směrovač neobdržel aktualizaci firmwaru déle než rok nebo dva, je možná načase zvážit výměnu.
  • Změňte výchozí hesla: To znamená, že je třeba změnit jak heslo WPA2 nebo WPA3, které používáte pro připojení nových zařízení ke směrovači, tak heslo správce, které používáte pro úpravu nastavení a instalaci aktualizací firmwaru. Výchozí hesla pro každý z nich jsou obvykle vytištěna na štítku na spodní straně směrovače a změna obou snižuje riziko, že někdo naskočí do vaší sítě a bude používat internet nebo měnit nastavení bez vašeho svolení.
  • Restartování směrovače a modemu: Pokud váš směrovač nebo brána pravidelně přerušují připojení nebo se vůbec nemohou připojit k internetu, vypněte je nebo je odpojte od sítě, počkejte 10 sekund a poté je znovu zapněte (totéž proveďte s modemem, pokud máte samostatný). Je naprosto normální, že to musíte občas udělat, ale pokud to děláte každý den, je možné, že váš směrovač nebo modem bude třeba opravit nebo vyměnit.

Podobné články

Back to top button