Novinky a aktuality

Otevírací doba obchodů a prodejen 28. října 2023

Otevírací doba obchodů 28. října 2023 – které obchody budou mít otevřeno?

Od roku 2016 platí v Česku „Zákon o prodejní době v maloobchodě“. Ten v praxi nařizuje ve vybrané státní svátky zavřít nebo omezit otevírací dobu maloobchodům, až na některé výjimky, které uvádíme níže.

28. října 2023 v Den vzniku samostatného československého státu musí zavřít všechny maloobchody s prodejní plochou nad 200m2, s výjimkou čerpacích stanic, lékáren, nebo prodejen na letištích, nádražích nebo stanicích. Povinnost zavřít se však netýká služeb, jako jsou kina, divadla, restaurace a další.

V praxi jsou tedy zavřeny všechny supermarkety, hypermarkety, ale typicky i obchody v obchodních centrech, drogerie nebo vlastně jakékoliv další obchody. Otevřené jsou naopak restaurace, bary, kina, divadla, fitness centra nebo další služby, a také maloobchody, jejichž prodejné plocha nepřesahuje 200m2, což jsou typicky večerky nebo lokálnější prodejny potravin.

Ve článku najdete, co vlastně zákon prodejnám ukládá, ale i různé interpretace a výjimky, které za roky někdy potvrdil i soud. Najdete také seznam obchodů, které mají zavřeno, ale i které mohou a mají i během státních svátků otevřeno.

První větší výjimkou jsou výdejny e-shopů, které jsou ze zákona brány ne jako prodejny, ale jen jako součást prodeje zboží, tedy mohou mít otevřeno. Různé e-shopy ale k této výjimce přistupují různě, takže některé mohou mít zavřeno, i když nemusí. Druhou výjimkou jsou velkoobchody, protože zákon se specificky týká maloobchodního prodeje. I tyto velkoobchody mohou, ale nemusejí mít otevřeno. Poslední větší výjimkou je rozvoz jídla, tedy i online supermarketů.

Níže najdete také ty největší a nejznámější obchodní řetězce, obchodní centra a e-shopy. Pokud tedy plánujete v některém nakoupit, podívejte se nejdříve, jak to u nich s otevírací dobou 28. října 2023 vlastně je.

V zásadě počítejte s tím, že bude 28. 10. 2023 všude zavřeno, a bude lepší si nakoupit den předem, nebo vyčkat na další dny, kdy zase obchody a prodejny otevřou.

Kromě toho se podíváme na největší české obchodní řetězce a obchodní centra, která mohou k zavření obchodů přistupovat velmi různě, stejně jako e-shopy, které technicky vzato nejsou klasickými maloobchody, a tedy jsou flexibilnější v tom, jak během různých státních svátků nechávají otevřené své výdejny.

V úplné zkratce je ale nejlepší počítat s tím, že 28. 10. 2023 budou mít zavřeno ve všech větších obchodech. Je tedy nejlepší si nakoupit den předem nebo na nákup počkat na další den.

Tady se můžete podívat na všechny státní svátky, během kterých musí být ze zákona zavřeno:

Svátky, během kterých musí mít obchody nad 200m2 zavřeno
DatumSvátekKdy je zavřeno
1. lednaDen obnovy samostatného českého státu a Nový rokCelý den
Mění seVelikonoční pondělíCelý den
8. květnaDen vítězstvíCelý den
28. záříDen české státnostiCelý den
28. říjnaDen vzniku samostatného československého státuCelý den
24. prosinceŠtědrý denZavřeno po 12:00
25. prosince1. svátek vánočníCelý den
26. prosince2. svátek vánočníCelý den

Naopak během těchto svátků může být otevřeno bez omezení:

Svátky, během kterých mohou mít obchody otevřeno
DatumStátní svátek
Mění seVelký pátek
1. květnaSvátek práce
5. červenceDen slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenceDen upálení mistra Jana Husa
17. listopaduDen boje za svobodu a demokracii
24. prosinceŠtědrý den (zavírá se ve 12:00)

Proč musí obchody zavřít během některých státních svátků?

Otevírací dobu obchodů během státních svátků upravuje Zákon č. 223/2016 Sb., který vešel v platnost v roce 2016. Když si zákon rozkliknete, asi zjistíte, že ho přečte i ten, kdo nestudoval práva. V zásadě na pár řádek je napsáno, že ve jmenované státní svátky (viz tabulka výše) musí zavřít nebo omezit otevírací dobu všechny maloobchody, a poté výjimky, pro které se zákon nevztahuje (viz výjimky níže). Hlavní výjimkou jsou obchody s prodejní plochou pod 200m2, které mohou mít otevřeno nehledě na sortiment.

Obecně pak lze počítat s tím, že větší obchodní řetězce jako Lidl, Billa, Kaufland, Tesco, Albert, Globus, PENNY Market ale také IKEA nebo další, mají během zákonem vybraných svátků zavřeno prakticky bez výjimky (pokud nějaký výjimka je i během svátků, přečtete si o ní u bližších informací k jednotlivým obchodům níže ve článku).

Proč ale tento zákon vznikl? Odůvodnění je takové, že si zaměstnanci mají také odpočinout a trávit svátky s rodinou. Problém naší verze zákona je v tom, že se jen musí zavřít obchody, ale zaměstnanci stejně teoreticky musejí přijít do práce a provádět například inventuru, úklid nebo jiné činnosti. Řetězce i tak nechávají zaměstnance odpočívat, ale není to zákonem dané pravidlo.

Lépe situaci řeší zákon o otevírací době během svátků na Slovensku, který přímo specificky nakazuje, že zaměstnanci nemají chodit do práce. Lépe to také řeší situace, kdy majitelé obchodů (tedy ne zaměstnanci) mohou stále otevřít, jen se musí obejít bez zaměstnanců, kteří mají volno.

Český zákon je také pro mnohé velmi zmatečný (a proto se informace o otevírací době během každého svátku tak hledají), protože zákon vyjmenovává některé svátky, ale ignoruje jiné. Navíc v tom není žádný viditelný systém typu rozdělení na důležitější a méně důležité svátky. Nelze se tedy ani řídit například školními prázdninami. Aby toho nebylo málo, tak ne v každý den musí být celý den zavřeno, ale třeba na Štědrý den 24. prosince je otevírací doba pouze omezena.

Všeho všudy je v tom trochu zmatek, a když se blíží nějaký svátek, je nejlepší se podívat, jak to vlastně s otevírací dobou jde.

Zákon má tedy své mouchy, úplně neřeší problém, kvůli kterému vlastně vznikl, a navíc je trochu zmatečný, kdy je potřeba si hledat, ve které svátky je nebo není otevřeno. Ideální je pak samozřejmě si nákupy vyřídit vždy předem nebo později, a pak není potřeba řešit vlastně nic.

Je pak také možné, že se bude někdy zákon zpřísňovat a přibydou všechny státní svátky. Není to nic zase tak neobvyklého, protože třeba v západnější části Evropy je zvykem omezovat prodejní dobu nebo zcela zavírat i v neděli. Několik málo dnů navíc pak v praxi zákazníkům nijak zvlášť neublíží, jen je potřeba si zvyknout a nákupy zařídit mimo svátky. Tady se pak můžete podívat na mapku a jak mají jednotlivé státy řešený nedělní prodej:

Nedělní prodej v Evropě

Žádné nepokoje se kvůli tomu nekonají, protože se lidé prostě mohou připravit.

Jestli vás pak zajímá otevírací doba, výjimky i vše ostatní během státních svátků, na které se zákon (ne)vztahuje, podrobné informace najdete v těchto článcích:

Které obchody musí během státních svátků zavřít nebo omezit otevírací dobu podle sortimentu

Zákon nestanovuje přesný sortiment, na který se zákon vztahuje, ale pouze výjimky. V praxi mají výjimky pouze čerpací stanice a lékárny.

Všechny další obchody s oblečením, potravinami, drogerie a vlastně čímkoliv dalším, musí ze zákona zavřít.

Výjimky ze zákona a které obchody mohou nechat otevřeno

Prodejní prostor pod 200 m2

Hlavní výjimka platí na prodejné plochu obchodů. Zavřít musí ty, které přesahují plochu 200 metrů čtverečních, což je plocha přibližně 14×14 metrů, tedy ne zase tak moc. V praxi se do této plochy vejdou spíše menší obchody s potravinami. V zásadě jakýkoliv supermarket tuto plochu překračuje.

Velkoobchody

Když mluvíme o maloobchodech, tak zde nejde o velikost obchodu. Maloobchody jsou obchody, které prodávají v menším měřítku koncovému spotřebiteli. Tedy když si třeba v obchodě koupíme jablko, které sníme.

Naopak velkoobchody, mohou mít otevřeno. Velkoobchody prodávají typicky ve větším měřítku a slouží jako distribuce pro maloobchody. To se týká například obchodů Makro, které jsou velkoobchody, a zákon se jich tedy netýká.

Původně se zákon vztahoval i na velkoobchody, ale v úpravě z roku 2019 byly vyjmuty, a zákon se tedy vztahuje pouze na maloobchody. Pokud tedy někde narazíte na informaci, že musí zavírat i velkoobchody, jde o zastaralé informace, které v roce 2023 již neplatí.

Jako maloobchody také neoznačujeme například kina, divadla, restaurace, bary nebo třeba zoo.

Výdejny e-shopů

Soudní rozhodnutí z roku 2021potvrzení z roku 2022 umožnilo e-shopům nechat otevřené své výdejny, ve kterých je možné i přes svátky vyzvedávat zboží.

Různé online obchody ale nechávají otevřeno v různé svátky. Někdy své výdejny zavřou, přestože vlastně nemusí. Podívejte se proto dále do článku, jak který e-shop s 28. říjnem nakládá a které nechají otevřeno, a které naopak zavřou.

Obchody na nádražích, letištích nebo stanicích

Další výjimky se týkají obchodů na letištích, železničních stanicích nebo autobusových nádražích. Pokud je v těsné blízkosti nějaký i větší obchod, tak může mít otevřeno. Těchto obchodů moc není, ale informace o nich najdete u jednotlivých řetězců, které najdete dále ve článku.

Stavy nebezpečí, nouzové a válečné stavy

A poslední zásadnější výjimkou jsou stavy nebezpečí, nouzové a válečné stavy. Během těchto stavů mohou obchody otevřít. Obvykle tyto stavy vyhlášeny nejsou, ale během posledních let se to mohlo různých státních svátků týkat. Řetězce ale i přes tyto vyhlášené stavy obvykle stejně své prodejny zavírají na celý den.

Využít je možné online rozvoz potravin

Pokud se bez nákupu o svátcích neobejdete, můžete využít online supermarketů, které dovedou nákup až domů. Tyto online supermarkety typu Rohlik.cz, Tesco Online nebo Kosik.cz zůstávají v provozu i během svátků.

Protože jde ale o dny, kdy nelze nakoupit pořádně nikde jinde, jsou velmi vytížené. Proto pokud opravdu potřebujete nákup přesně 28. října, naplánujte si jej s dostatečným předstihem, jinak je zde vždy riziko, že bude rozvoz plně vytížen.

📝Obsah

Otevírací doba obchodů Albert
Foto: Albert

Albert – Otevírací doba obchodů 28.10. 2023

Albert (respektive majitel, tedy společnost Ahold) má u nás největší síť hypermarketů a supermarketů, které jsou primárně zaměřeny na potraviny, drogeristické zboží, ale ve větších prodejnách najdete i papírnictví nebo třeba kuchyňské náčiní, hračky a vlastně cokoliv dalšího si vzpomenete.

Protože Ahold provozuje pouze větší prodejny, které limitní prodejní plochu přesahují, tak budou 28. října všechny prodejny Albert zavřeny, až na jednu výjimku.

Hypermarket Albert v Českých Budějovicích v DOC Mercury splňuje zákonnou výjimku, protože se nachází u nádraží. Tento jediný Albert tedy zůstává i během svátků otevřený. Jestli tedy někde chcete využít věrnostní aplikaci Můj Albert nebo slevy z akčních Albert letáků, bude to právě tady. Všechny další prodejny jsou zavřeny.

Kromě toho jsou všechny prodejny rozlohou moc velké a nevejdou se do limitu 200m2. Pokud tak chcete využít služeb Albertu, nakupte si den předem, případně o den později, kdy se všechny prodejny zase otevřou.

Zde najdete odkazy na sociální profily Albertu, kde najdete více informací, ale třeba i zajímavé slevy, se kterými ušetříte:

Otevírací doba Billa
Foto: Stocklib

Billa – Otevírací doba 28.10. 2023

Klasické prodejny Billa budou 28. října zavřené. Je tedy nejlepší si nakoupit předem, nebo počkat na další den, kdy budou prodejny otevřené podle klasické otevírací doby a tedy i využijete svoji Billa Bonus kartu nebo nakoupíte se slevami z BILLA letáků.

Billa ale provozuje na čerpacích stanicích Shell koncept Billa Stop & Shop. Protože jsou čerpací stanice ze zákona vyjmuty a mohou otevřít, tak i tento koncept Billa bude stále funkční. Je to ideální možnost, jak si případně dokoupit nějaké základní potraviny, jen je potřeba počítat s tím, že jde o ceny na čerpacích stanicích, které jsou o dost vyšší, než v jiných obchodech.

Pokud ale máte nějakou čerpací stanici Shell s konceptem Billa Stop & Shop poblíž, můžete si pro nákup zajít i přes svátky.

Tady pak najdete odkazy na sociální profily Billa, kde se můžete zeptat na další informace:

Tesco otevírací doba
Foto: iTesco.cz

Tesco – Otevírací doba 28.10. 2023

Prodejny Tesco budou 28. října 2023 zavřené, a to samozřejmě hyper a supermarkety, tak i menší Tesco Expres, které je ale stále větší, než je zákonný limit pro možné otevření.

Výjimku má jen Tesco Online, tedy rozvoz potravin až domů. Protože nejde o maloobchod, tak tato služba funguje i přes svátky. Můžete ji tedy využít, pokud budete něco potřebovat koupit i 28. října, a třeba i využít aktuálních letáků Tesco.

Tady pak najdete odkazy na oficiální web Tesco i všechny sociální profily, kde se dozvíte více informací, ale najdete zde i všechny možné akce, slevy a cokoliv, co by se vám mohlo hodit.

Otevírací doba Penny Market
Foto: PENNY Market

PENNY Market – Otevírací doba 28.10. 2023

PENNY Markety jsou všechny poměrně velké a hravě překonají prodejní plochu 200 metrů čtverečních. Proto budou všechny prodejny 28. 10. zavřené, stejně jako během ostatních státních svátků.

Pokud v PENNY nakupujete pravidelně, doporučujeme si nakoupit předem, abyste v Den vzniku samostatného československého státu měli vše potřebné a mohli si v klidu odpočinout a nemuseli řešit nákupy.

Pokud si chcete vše ověřit, tady najdete odkazy na oficiální web i sociální profily Penny Marketu, kam můžete napsat a zeptat se na specifickou prodejnu:

Otevírací doba v obchodech Lidl
Foto: Lidl

Lidl – Otevírací doba 28.10. 2023

Lidl provozuje a stále rozšiřuje síť supermarketů, a přestože Lidl má otevřeno i ve všední dny velmi dlouho, tak během svátků nechává zaměstnance vydechnout a všechny své prodejny zavírá bez výjimky.

Svoji Lidl Plus aplikaci a slevovou kartu tak využijte před nebo po Dni vzniku samostatného československého státu, kdy budou všechny prodejny otevřeny dle standardní otevírací doby, která se pohybuje typicky mezi 7:00 až 20:00 nebo 7:00 až 21:00 v závislosti na prodejně.

Bližší informace o prodejnách najdete přímo na oficiálním webu, informace o slevách, letácích Lidl, kuponech nebo novinkách pak na sociálních profilech, které najdete přímo zde:

COOP
Foto: COOP

Coop/Jednota/Konzum – Otevírací doba 28.10. 2023

Větší prodejny Coop s rozlohou nad 200m2 budou všechny 28. října zavřené. Velmi individuální mohou být ale lokální prodejny s brandem COOP, které se do tohoto limitu mohou vejít.

Tyto prodejny si otevírací dobu mohou řešit po vlastní ose, a protože obvykle nemají vlastí internetové stránky, tak je potřeba informace o otevírací době zjistit přímo na místě. Obvykle jsou informace o otevírací době během svátků vyvěšeny u vstupu, nebo se můžete zeptat zaměstnanců, kteří budou vědět, jestli mají sami v tento den volno, nebo jdou do práce.

Tady pak najdete odkazy na oficiální web i sociální profily Coopu, tady si pak poslechnete Coop TIP rádio:

Oteviraci doba v Kaufland
Foto: Stocklib

Kaufland – Otevírací doba 28. 10. 2023

Kaufland provozuje pouze velké prodejny, takže asi není překvapivé, že budou všechny 28. října 2023 zavřené. Svoji aplikaci a program Kaufland Card tak využijete před nebo po svátcích, stejně jako aktuální Kaufland letáky.

Jako u dalších prodejen doporučujeme vyřešit pokud možno nákupy předem, případně počkat až na další den po státním svátku, kdy budou prodejny Kaufland otevřené normálně.

Uvádíme zde i kontakty na web a sociální sítě Kauflandu, kde zjistíte více informací:

Otevírací doba v obchodech Globus
Foto: Globus

Globus – Otevírací doba 28. 10. 2023

Globus v České republice provozuje pouze velké obchody, takže znovu je asi jasné, že jsou všechny během státních svátků včetně 28. října zavřené.

Nákupy je lepší zařídit předem, nebo obecně kdykoliv mimo státní svátky, během kterých jsou prodejny Globus zavřeny.

Zde pak najdete odkazy na oficiální web nebo sociální sítě Globusu:

Otevírací doba obchodů Bauhaus
Foto: Stocklib

Bauhaus – Otevírací doba 28. 10. 2023

Hobbyshopy Bauhaus jsou velmi rozlehlé a mají zavřeno během všech státních svátků, na které se vztahuje zákon, tedy i Den vzniku samostatného československého státu 28. října.

Naštěstí díky sortimentu obvykle nevadí, že si nakoupíme později, protože je prostě možné vyčkat.

Jako u všech dalších obchodů zde najdete odkazy na web i sociální profily:

Otevírací doba v obchodech Baumax
Foto: BauMax

Baumax – Otevírací doba 28. 10. 2023

Všechny hobbyshopy Baumax budou mít v Den vzniku samostatného československého státu zavřeno. Vše pro kutily nebo zahradu si tedy seženete v jiné dny, kdy jsou prodejny otevřeny podle běžné otevírací doby.

Tady pak najdete odkazy na sociální profily Baumaxu:

Otevírací doba obchodů OBI
Foto: OBI

OBI – Otevírací doba 28. 10. 2023

Všechny prodejny OBI budou mít 28. října 2023 zavřeno, stejně jako ve všechny ostatní státní svátky.

Zde najdete i sociální sítě a oficiální web OBI:

Hornbach otevírací doba
Foto: Hornbach

Hornbach – Otevírací doba 28. 10. 2023

I Hornbach všechny své prodejny během svátků zavírá, takže si zde 28. října nenakoupíte. Nákup proto raději odložte, nebo naopak nakupte o něco dříve.

Zde pak najdete odkazy na sociální sítě i oficiální web Hornbach:

Otevírací doba obchodů IKEA
Foto: IKEA

IKEA – Otevírací doba 28. 10. 2023

Pokud jste někdy navštívili libovolnou prodejnu IKEA, asi vás nepřekvapí, že zákonnou rozlohu pro výjimku přesahuje mnohonásobně. Všechny 4 prodejny včetně IKEA Pointů budou zavřeny. Využít je možné pouze výdejní boxy před prodejnami, ze kterých si můžete vyzvednout objednané zboží.

Znovu přidáváme odkazy na sociální sítě a oficiální web IKEA, kde můžete najít více informací nebo se případně zeptat na rozvoz a další služby:

Drogerie DM
Foto: dm.cz

DM drogerie – Otevírací doba 28. 10. 2023

DM drogerie jsou 28. října 2023 také všechny zavřené. Zde by se dalo spekulovat, jestli některé zboží nespadá spíše do lékařských potřeba, ale nic na tom nemění, že třeba program dm active beauty musíte využít jindy.

Pokud pak sháníte nějaké léky nebo jiné potřeby, bude potřeba zajít do lékárny, které jsou u během státních svátků otevřeny, a kde je často možné sehnat i drogeristické zboží.

Otevírací doba v obchodech Makro
Foto: Makro

Makro – Otevírací doba 28. 10. 2023

Pro Makro připadá výjimka, respektive fakt, že se zákon vztahuje na maloobchody, zatímco Makro je velkoobchod. Proto v Makru můžete nakoupit i během svátků, tedy i 28. října.

To je užitečná informace pro jednotlivé zákazníky, ale i majitele obchodů, kteří mohou nakoupit a doplnit zboží ve svém maloobchodě.

Pro více informací můžete navštívit sociální sítě nebo přímo oficiální web:

Westfield Chodov otevírací doba během svátků
Foto: TobiasSkopek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Westfield Chodov – Otevírací doba 28. 10. 2023

Podle odpovědi přímo z Westfield Chodov bude mít toto pražské obchodní centrum 28. října 2023 otevřeno v běžnou otevírací dobu (tedy 9:00 až 21:00), ale zavřené budou individuální obchody, které překračují 200m2.

Naopak otevřené budou různé služby, restaurace nebo kino.

Pokud pak máte dotazy nebo se chcete ujistit, jestli ten nebo onen obchod bude mít zavřeno, nejlepší je kontaktovat tento obchod přímo.

Zde pak najdete sociální profily a kontakty na Westfield Chodov:

Obchodní centrum OC Šestka
Foto: OC Šestka

OC Šestka – Otevírací doba 28. 10. 2023

Ruzyňské Obchodní centrum Šestka bude mít 28. října 2023 kompletně zavřeno nezávisle na velikosti obchodu nebo sortimentu zboží..

Den vzniku samostatného československého státu jsme se letos rozhodli pojmout v odpočinkovém duchu. Na tento den totiž také připadají podzimní prázdniny školáků, a proto i my vyhlašujeme pomyslné jednodenní prázdniny. Obchodní centrum Šestka v pátek 28. října kompletně uzavíráme, aby si i naši zaměstnanci užili volna a měli čas na své ratolesti a podzimní radovánky. Otevíráme zase v sobotu 29. října, kdy budou plně k dispozici všechny obchody i služby,“ vysvětluje Lenka Šátková, Marketing Manager OC Šestka.

Alza otevírací doba
Foto: Alza

Alza.cz – Otevírací doba 28. 10. 2023

Alza je e-shop, který vykládal zákon tak, že se vztahuje na prodejny, ale ne na výdejny. Po letech sporů soud několikrát potvrdil, že Alza opravdu může během svátků nechávat otevřeno. Tato výjimka se tedy vztahuje i na další e-shopy, které někdy nechávají otevřeno, jindy výdejny zavřou.

Co se týče Alzy, očekávejte 28. října výdejny otevřené, až na pobočky Brno-Lískovec, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Ve státní svátky funguje ovšem pouze výdej zboží, které si objednáte online, nejde si tedy nic koupit přímo na pobočce, což už by spadalo pod maloobchodní prodej.

Samozřejmě budou stále fungovat i další možnosti výdeje, jako AlzaBoxy, které nabízí možnost nonstop vyzvednutí objednaného zboží.

Pro jistotu uvádíme odkazy i na sociální sítě a oficiální web, kde najdete více.

Otevírací doba Mall
Foto: Mall

Mall.cz – Otevírací doba 28. 10. 2023

Mall.cz využívá výjimky a nechává své výdejny 28. října otevřené, takže si zboží můžete vyzvednout na výdejnách nebo využít MALL Boxů, které fungují nonstop.

Více informací najdete a případné dotazy můžete pokládat na webu nebo sociálních sítích:

Co minimarkety, večerky, Žabky a další?

Zde velmi záleží na rozloze obchodů. Obchody, které přesahují prodejní plochou 200m2 budou všechny zavřené. Pokud jde o menší plochu, je otevírací doba hlavně na majitelích, kteří se mohou rozhodnou zavřít, i když vlastně nemusí, aby si prostě odpočinuli.

Informace nejlépe zjistíte předem přímo na prodejně. Informace bývají vyvěšeny u vchodu nebo se zeptejte na pokladně, kde budou vědět.

Pokud se nechcete stresovat nebo zjišťovat informace o otevírací době, je nejlepší si nespoléhat na otevírací dobu obchodů, a nakoupit si předem, nebo naopak na nákupy vyčkat o den později.

Otevírací doba kinosálů během státních svátků
Foto: Freepik

Kina Cinema City a Cinestar a další – Otevírací doba 28. října 2023

Kina, divadla a podobné služby nespadají do maloobchodního prodeje, tedy se na ně ani zákon nevztahuje. Během svátků je tak možné vyrazit na film, a je jen na samotném kině, jestli bude, nebo nebude mít otevřeno.

Protože ale lidé mají čas a jsou doma, tak by mohli právě na nějaký film chtít vyrazit, tedy by pro kina nedávalo moc smysl, aby měli zavřeno. V praxi tak počítejte s běžnou otevírací dobou.

Zde odkazy na Cinema City:

Zde na Cinestar:

✔️Co se slaví 28. října?

V Den vzniku samostatného československého státu si připomínáme 28. října roku 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

✔️Jaké jsou výjimky ze zákona o otevírací době během svátků?

Otevřeno i během všech státních svátků mohou mít:
1) Lékárny
2) Čerpací stanice
3) Obchody na frekventovaných dopravních uzlech (nádraží, letiště)
4) Obchody, které nepřesahují prodejní plochu 200m2
5) Jakékoliv obchody za stavu nebezpečí, nouzového nebo válečného

Otevírací doba obchodů 28. října
  • Celkové hodnocení
4.5

Otevírací doba obchodů 28. října

Otevírací doba obchodů 28. října v Den vzniku samostatného československého státu je podle zákona omezena. Zavřít musí všechny maloobchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Výjimku ze zákona mají lékárny, čerpací stanice a obchody na nádražích, letištích či vlakových stanicích.

Odesílám
Vaše hodnocení
4.67 (3 hodnocení)

Podobné články

Back to top button