Technika

Jak funguje AlzaBox? Postup vyzvednutí a zaplacení

Co je AlzaBox?

AlzaBox je nový a moderní samoobslužný způsob vyzvednutí objednávky, který dnes využívají i další větší e-shopy, například Mall.cz se svým MALL Boxem, ale podobné způsoby vyzvednutí využívá už i třeba IKEA.

Princip je takový, že e-shop vaši zásilku umístí do výdejního boxu, ze kterého si můžete objednávku vyzvednout nebo i zaplatit kartou.

Jde o způsob vyzvednutí, který nevyžaduje žádnou obsluhu a je zcela automatizovaný. Navíc jsou AlzaBoxy umístěny na dostupných lokacích, takže je možné si zásilku vyzvednout 24 hodin denně.

Jde o stále se rozšiřující možnost vyzvednutí, která je levná a hlavně pohodlná. Po České republice je nyní umístěno přes 1 000 AlzaBoxů a jejich počet se neustále zvyšuje.

Umístěny jsou na frekventovanějších a dostupných místech, jako na zastávkách, nádražích, stanicích metra, v obchodních centrech, u čerpacích stanic nebo i v hustěji zabydlených oblastech, tedy v praxi i třeba uprostřed sídliště. Jen v případě obchodních center je potřeba počítat s tím, že nemusí být boxy přístupné zcela nonstop.

Jak funguje AlzaBox

Při nákupu v Alze nebo i dalších e-shopech, které využívají systém dopravy a uložení Zásilkovna, si při výběru místa pro vyzvednutí vyberete právě AlzaBox. Zásilku pak vyzvedáváte v té lokaci, kterou jste si vybrali.

Zásilka bude doručena a umístěna do tohoto boxu, o čemž budete informováni standardně SMS a e-mailem, kam dostanete také 6místné číslo k vyzvednutí zásilky.

Podívat se můžete i na půlminutové video, kde vše uvidíte v praxi:

Jak vyzvednout balík z AlzaBoxu – návod

Zásilku vyzvednete tak, že přijdete k AlzaBoxu, zadáte 6místné číslo, které vám bylo zasláno. Pokud ještě nemáte zaplaceno předem v e-shopu, tak zaplatíte přímo na místě kartou. Pozor tedy, nejde zaplatit hotově. Můžete ale platit bezkontaktně, což se hodí těm, kdo využívají Google Pay nebo Apple Pay, tedy bezkontaktního placení mobilem.

Pokud si necháváte doručit balík přes Zásilkovnu, tak je potřeba platit předem. Platba kartou u AlzaBoxů v tomto případě není možná.

Po zadání kódu a případně také zaplacení se otevře jedna schránka, ve které je váš balík (nebo více balíků). Vy si ze schránky vše vezmete, schránku zavřete, a máte hotovo.

Další varianta je využít mobilní aplikaci Alza. Do té se přihlásíte a v aplikaci zvolíte, že chcete AlzaBox otevřít. Poté je potřeba ofotit QR kód, který se objeví na obrazovce schránky, a box se otevře. Je to možnost, ale zdá se nám možná až moc komplikovaná, když je zadání 6 čísel opravdu velmi rychlé, a navíc je tento vyzvedávací kód v aplikaci také vidět.

Při vyzvedávání si dejte pozor, že jste si opravdu vzali vše. Na obrazovce se objeví počet balíků ve schránce. Počet balíků nemusí odpovídat počtu objednaného zboží.

Obvyklá praxe je, že se vše zabalí dohromady do jedné tašky nebo krabice, aby byla šance na to zapomenout cokoliv minimální. I když si tedy objednáte třeba 5 věcí, můžete vyzvedávat jen 1 větší balík.

Vyzvednutí je rychlé, snadné, a jestli máte připravený kód k vyzvednutí, tak celý proces zabere přibližně 30 sekund.

Vše je navíc rychlejší, než vyzvedávání na pobočce, kde může být fronta nebo čekáte na připravení vašeho balíku. Vše už je připraveno a vy si jen zásilku vyzvednete.

AlzaBox
Foto: Alza.cz

Jak za zásilku zaplatit v AlzaBoxu kartou

Pokud už jste platili při objednání, obratem se otevře schránka a tento kro nemusíte řešit.

Po zadání kódu pro vyzvednutí můžete být vyzváni k zaplacení zásilky. 

Na obrazovce se objeví instrukce, kdy pod obrazovkou vložíte kartu nebo zaplatíte bezkontaktně. Zadáte PIN své karty a platba proběhne.

Po zaplacení se otevře schránka s vaším balíkem, který si jen vyzvednete a schránku zavřete.

Jak za zásilku zaplatit v AlzaBoxu v hotovosti

Tato možnost v AlzaBoxech není a potřeba je zaplatit buď předem při nákupu nebo kartou přímo v AlzaBoxu. Hotově lze platit na pobočkách Alzy, kde to platební automaty umožňují.

Je možné, že se toto v budoucnu změní, ale vzhledem k návrhu schránek, ale i faktu, že by platba v hotovosti znamenala možné pokusy o vykradení schránek o peníze uložené uvnitř, je toto minimálně prozatím velmi nepravděpodobné.

AlzaBox cena

Cena za doručení zásilky do AlzaBoxu je obvykle 69 Kč, ale cena se snižuje na 49 Kč, pokud zaplatíte předem při objednávání zboží ještě v e-shopu.

AlzaBox mapa Praha, Brno, Ostrava i celého zbytku ČR

Tady se můžete podívat na rozmístění AlzaBoxů v České republice.

Snadno je také najdete přímo při vybírání místa vyzvednutí zásilky během objednávky.

Výhody AlzaBoxu

Obrovská výhoda je pohodlí při vyzvedávání. Nemusíte na nic čekat (u schránek fronty nebývají) a vše proběhne během chvilky. Připravit si musíte jen kód pro vyzvednutí, který přijde SMS, a případně kartu/telefon k zaplacení.

Zásilky můžete zaplatit a vyzvednout 24 hodin denně, tedy prostě jak se vám to hodí. Nemusíte se stresovat frontami ani tím, že pojedete domů mimo standardní otevírací dobu poboček. Hodí se to třeba i během státních svátků. kdy je jinak otevírací doba omezena.

Schránky jsou navíc chráněny kamerovým systémem, a i kdyby je někdo poškodil a něco ukradl, tak by situaci řešila Alza, ne vy. Vaše zásilka je tak v bezpečí a nemusíte se o ni bát, i když jsou schránky umístěny venku a na dostupných místech.

A co nějaká nevýhoda?

Jedinou nevýhodu spařujeme v celkem krátkém umístění balíků. Ty jsou dostupné jen další 2 dny od umístění zásilky do schránky. Doručení od Alzy je poměrně velmi přesné, ale u jiných e-shopů se může stát nějaké zdržení, kdy odeslání a tedy i samotné doručení přes Zásilkovnu do AlzaBoxu může trvat o nějaký den déle, než jste předpokládali. To může někdy být nepříjemné v tom, že můžete třeba odjet na víkend, který zrovna vyjde na doručení do AlzaBoxu.

Pokud čekáte, že nebudete několik dnů v řadě zásilku vyzvednout a nevíte přesně, kdy balík přijde, je lepší jiných způsobů doručení, protože pokud si zásilku do 2 dnů ze schránky nevyzvednete, bude odeslána zpátky odesílateli.

Toto je ovšem snad jediné negativum, které je prostě dáno tím, že kapacita boxů není neomezená, a je potřeba uvolňovat místo pro další balíčky. AlzaBoxy se tak nejspíše hodí právě na situace, kdy víte, že na vyzvednutí budete mít kdykoliv v daný den čas.

Podobné články

Back to top button