Jak na úspěšný web

Jak koupit doménu - proces registrace krok za krokem

Když si chcete založit blog, a chcete to udělat pořádně, tedy ne na službách jako blogspot, webnode nebo wz.cz, budete muset projít procesem koupě domény, tedy adresy vašeho webu. Výběru domény věnujte nějaký čas, ale jakmile si svoji doménu vyberete, je prostě potřeba ji koupit. Dobrá zpráva je, že se cenou vejdete do 200 Kč za rok, často je ale tento proces jakýmsi strašákem, který zdánlivě vyžaduje technické znalosti a dovednosti.

Koupě domény je ale velmi snadná a v ničem se v zásadě neliší od jakéhokoliv jiného nákupu v e-shopu. Jako při jakémkoliv nákupu je vždy nejsložitější onen první, následný nákup dalších domén je pak hračka a doslova otázka 2 minut. Podíváme se, co všechno koupě domény obnáší, abyste věděli, že to není nic hrozného, a že to zvládnete, i když nejste technicky nejnadanější.

Registrátor domény

Doménu .cz je potřeba zaregistrovat u registrátorů domény. To jsou subjekty, které mají přístup do registru domén a spravují lidem kontaktní údaje a služby ohledně domén celkem. Registrátoři domén typicky nabízejí i další služby jako webhosting, tedy je možné mít takzvaně vše pod jednou střechou.

Cena domény se může u různých registrátorů lehce lišit, ale měli byste se vejít do 200 Kč ročně. V praxi vám dražší registrace domény nepřinese žádné výhody, maximálně pohodlí, pokud chcete u stejné společnosti také webhosting.

Často k zakoupenému webhostingu dostanete třeba registraci domény na rok zdarma nebo podobné bonusy, což se může vyplatit, zvlášť když s blogem opravdu začínáte a každá ušetřená koruna se hodí.

Pozor, není pravidlo, že by všichni registrátoři nabízeli také webhosting. Naopak některé webhostingy nenabízí registraci domén.

Například typickým registrátorem domén, který nenabízí webhosting, je subreg.cz. Obrovská výhoda je, že koupíte vlastně jakoukoliv doménu si vymyslíte (tedy nejen .cz, ale i vlastně jakoukoliv zahraniční nebo generickou typu .monster, .online a mnoho a mnoho dalších). Nevýhoda je, že je pak máte webhosting jinde, a je tedy potřeba doménu správně nasměrovat (návod jak na to vám sdělí samotný hosting).

Seznam registrátorů .cz domény najdete u správce domény NIC.cz, který ale sám nenabízí registraci domén. Různé další domény jako .com, .net, .sk a řadu dalších, můžete registrovat i u českých registrátorů, kteří mají přístup i do dalších registrů domén, ale znovu platí, že jeden registrátor nemusí mít přístup ke všem doménám.

V praxi je docela jedno, jakého registrátora zvolíte. Kdykoliv můžete registrátora změnit, a není potřeba mít doménu a webhosting u jedné společnosti. Je ale pravda, že pokud chcete někde webhosting a je u této společnosti možné zakoupit i doménu, je to pohodlnější a ušetříte si nastavování.

Registrace kontaktu domény

Před registrací domény je potřeba registrovat kontakt domény. V praxi tento kontakt obsahuje údaje majitele domény. Kontakt obsahuje veřejně jméno člověka nebo společnosti, které doménu vlastní. U každé domény musí být uveden kontakt minimálně na držitele, tedy majitele domény.

Pod jedním kontaktem pak může být libovolný počet domén. V praxi tedy jednou založíte kontakt, což zpravidla uděláte jednou přímo během procesu nákupu první domény, a dále jen využíváte tento kontakt k nákupu dalších domén.

Zvlášť zásadní je uvádět korektně e-mailovou adresu kontaktu, kam pak chodí informace o případné expiraci domény, ale také pokud budete chtít doménu prodat nebo někam převést, třeba k jinému registrátorovi.

Kontakt poté píšeme ve formátu písmen a čísel. Když kupuji nějakou další doménu, uvádím jen unikátní název kontaktu TADOCH, pod kterým jsou pak moje údaje. Nemusím už nic dalšího registrovat, ale v praxi je pro mě koupě domény jen vyplnění kontaktu a zaplacení, to je celé.

Ideální je mít všechny domény pod jedním kontaktem, i když to není povinné a teoreticky můžete mít pro každou doménu nový kontakt. Když se ale změní nějaký údaj, stačí ho pak změnit v jednom kontaktu, což je prostě jednodušší.

Kontakt si můžete zpravidla vytvořit přímo u registrátora domény, nebo u správce domény CZ NIC, která provozuje i online identitu mojeid.cz, které pak můžete využívat i pro další služby a přihlašování.

Znovu platí, že kontakt nemusíte mít u registrátora domény, ale jestli nechcete nic řešit, je to typicky nejjednodušší varianta registrace domény.

Samotná registrace domény

Pokud jste si vybrali registrátora a máte i zaregistrovaný kontakt, vlastně je hotovo. Při koupi domény vlastně jen uvedete již založený kontakt, a poté fakturační údaje. Doménu zaplatíte kartou, převodem nebo jiným podporovaným způsobem, a je to.

Doménu máte u daného registrátora, kde ji můžete v jejich administračním prostředí spravovat, měnit držitele (majitele) nebo provádět jiné úkony.

Pokud potřebujete měnit údaje kontaktu domény, je potřeba to udělat tam, kde máte kontakt registrován.

Ve zkratce tedy:

  1. Vyberete si, u koho chcete registrovat doménu, tedy jakého registrátora chcete
  2. Zaregistrujete si kontakt (nebo využijete již existující kontakt)
  3. Pokud je doména volná, zaplatíte vámi zvoleným způsobem
  4. Doménu poté spravujete u daného registrátora

Podobné články

Back to top button