Zdraví

Pomáhá mléko při hubnutí, nebo po něm přiberete?

Pokud se snažíte zhubnout, možná vás zajímá, zda vám mléko pomůže, nebo uškodí. Mnoho lidí se snaží vyřadit mléčné výrobky kvůli tomu, co si přečetli nebo co jim někdo řekl, ale pravdou je, že mléčné výrobky jsou opravdu důležitou součástí zdravé stravy, ať už se snažíte zhubnout, přibrat, nebo si váhu udržet.

Mléko může být skvělou volbou nápoje, který můžete konzumovat, když se snažíte zhubnout. Je plné důležitých živin, které jsou prospěšné pro zdravé tělo i zdravou mysl. Díky mléku se také budete cítit sytí, což vede k tomu, že máme méně chutí jíst hlavně nezdravé jídlo, díky čemuž si udržíme zdravější hmotnost. Vypít 1 až 3 sklenice mléka je velmi prospěšné v zásadě ať se snažíte shodit, nebo přibrat.

Kromě vápníku a dalších živin, které vašemu tělu poskytuje, má mléko také skvěle vyvážený obsah sacharidů a bílkovin, které udržují hladinu cukrů v krvi stabilizovanou a pomáhají vám cítit se dobře.

Pokud nemůžete konzumovat mléko kvůli alergiím nebo intoleranci, existují bezlaktózové varianty a náhražky mléka, jako je sójové mléko, které jsou co se živin i prospěšnosti týče velmi podobné, i když jsou o něco dražší. Proto doporučujeme pít klasické mléko, a další varianty volit až v případě, kdy je tato varianta nežádoucí.

Mléko
Foto: Freepik

Je mléko zdravé při hubnutí?

Mnoho lidí dělá tu chybu, že při snaze zhubnout vyřadí řadu potravin a omezí jejich příjem. Problém s vyřazováním potravin a omezováním kalorií spočívá v tom, že to může vést k nedostatku živin a dokonce zbrzdit váš pokrok v hubnutí.

Obecně by se lidé měli více zaměřit na výživu svého těla a zajištění rovnováhy potravin ze všech skupin potravin, tedy i mléčných výrobků. Když svému tělu dáte to, co potřebuje, když to potřebuje, bude se cítit dostatečně pohodlně na to, aby se zbavilo nadváhy, kterou nepotřebuje.

Mléko je skvělý způsob, jak uspokojit denní potřebu těla po mléčných potravinách. Další mléčné výrobky, jako jsou sýry a jogurty, mohou být také skvělým doplňkem zdravé stravy. Pokud jsou k dispozici, vybírejte mléčné výrobky s nižším obsahem tuku, abyste minimalizovali příjem nasycených tuků.

Přibíráte po mléku na váze?

Existuje mnoho lidí, jejichž tělo nezvládá běžné kravské mléko příliš dobře. Poměrně častá je intolerance laktózy, alergie na mléko a intolerance a alergie na další složky mléka. Pokud si myslíte, že jste to právě vy, můžete mít po konzumaci mléčných výrobků pocit nadýmání, což může vyvolat pocit, že mléko způsobuje přibírání na váze.

Konzumace mléčných výrobků nemusí nutně způsobit, že se ve vašem těle uloží spousta přebytečného tuku, ale nadýmání a další vedlejší účinky konzumace mléčných výrobků rozhodně nejsou žádoucí. Mohou existovat určité mléčné výrobky, jako jsou sýry nebo jogurty, které vaše tělo zvládá o něco lépe než mléko. Vaše vedlejší účinky se také mohou lišit v závislosti na množství mléčných výrobků, které konzumujete

Doporučuji věnovat pozornost svému tělu a zjistit, jak reaguje na různé potraviny. Pokud můžete, spolupracujte také s dietologem, abyste se ujistili, že stále dostáváte všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, zejména pokud pro vás mléčné výrobky nejsou vhodné.

Pokud se jako teenager zajímáte o hubnutí, je důležité zjistit, které rady jsou skutečné a oprávněné, a které pocházejí jen z módních diet a škodlivých zdrojů. Všechny informace doporučujeme i ověřit z více zdrojů, a neřídit se jedním jediným článkem (třeba právě tímto, který právě čtete), ale zjistit o dané problematice co nejvíce.

Velmi efektivní je také opatrné experimentování. Zkoušejte, jak vaše tělo reaguje (nejen na mléko, ale jakékoliv jiné potraviny), a uzpůsobte tomu svoje stravování. Jedna dieta může prospívat vám, ale někomu po ní může být vyloženě špatně. A obráceně. Každé tělo je trochu jiné, takže zkoušejte, co je správné právě pro vás, nehledě na články a poučky.

Sklenice mléka
Foto: Freepik

Můžete pít mléko při dietě?

Některé diety, jako je Whole30 nebo Keto dieta, vybízejí k vyřazení mléka, ale pokud vaše tělo nezpracovává mléko správně, není jeho vyřazení pro hubnutí opravdu nutné. Ve skutečnosti to poukazuje na jeden z největších problémů diet: jsou příliš omezující. Náš mozek si s omezováním neumí dobře poradit a navíc naše tělo potřebuje různé živiny z nejrůznějších potravin, takže naše tělo nemá diety zrovna v lásce

Omezování vašemu tělu opravdu neprospívá. Ve skutečnosti může vyřazení určitých potravin nebo skupin potravin při držení diety vést k silným chutím, obsedantním myšlenkám na jídlo a poruchám příjmu potravy.

Pokud tedy máte rádi mléko nebo jiné mléčné výrobky, můžete je rozhodně zařadit na denní bázi, bez ohledu na to, jaké jsou vaše váhové cíle.

Měli byste se vyhýbat mléku, abyste zhubli?

I když nedržíte žádnou konkrétní dietu, možná jste slyšeli, že byste se měli vyhýbat mléku a mléčným výrobkům, pokud se snažíte zhubnout. Mléko ovšem může být součástí zdravého jídelníčku, i když se snažíte zhubnout.

Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, jako je plnotučné mléko, mají tendenci obsahovat další nasycené tuky a kalorie, takže je moudré volit mléčné výrobky s nižším obsahem tuku, pokud jsou k dispozici, a pokud vám stále chutnají. Pokud si myslíte, že nízkotučný jogurt je nechutný, možná není dobré se do něj vyloženě nutit, protože vám to akorát dietu znechutí a zvýší se pravděpodobnost, že ji nedodržíte.

Zařazení nízkotučných mléčných výrobků do každodenního jídelníčku ovšem může být skvělý způsob, jak podpořit své celkové zdraví a pomoci tělu dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost.

Možné zdravotní důsledky pití mléka

 • U některých jedinců může způsobovat nepříjemné zažívací potíže
 • Může zhoršit kožní problémy
 • 2% a plnotučné mléčné výrobky mají vyšší obsah kalorií, nasycených tuků a cholesterolu, což může vést ke zdravotním problémům a přibývání na váze

V současné době je sice mnoho zastánců životního stylu bez mléčných výrobků, ale výzkum zatím neprokázal, že by nám mléčné výrobky škodily, pokud nemáme spíše geneticky danou alergii, intoleranci nebo jiný nežádoucí efekt. 

Jaké jsou nutriční rozdíly v druzích mléka?

Zde jsou uvedeny nutriční rozdíly na 1 hrnek (240 ml) mléka:

 Odtučněné mléko1% mléko2% mlékoPlnotučné mléko
Kalorie80 kalorií100 kalorií120 kalorií150 kalorií
Tuk0 gramů2.5 gramu5 gramů8 gramů
Nasycené tuky0 gramů1.5 gramu3 gramy5 gramů

Zdravotní přínosy pití mléka

Co je vlastně na mléku tak zajímavého? Je opravdu tak důležité? Moje odpověď zní ano! Opravdu je důležité

Mléko nám dodává řadu zdrojů:

 • Vápník je základní živinou pro zdraví kostí. Nedostatečná konzumace vápníku, zejména v mládí a rané dospělosti, může mít v pozdějším věku za následek nízkou hustotu kostí a osteoporózu.
 • Vitamín D – Ačkoli většinu vitamínu D získáváme ze slunce, mléko je jednou z potravin, která jej obsahuje také. Vitamin D je užitečný pro regulaci nálady a je také nezbytný pro zdraví kostí, protože funguje ruku v ruce s vápníkem.
 • Draslík – Tento minerál je důležitý pro udržení zdravého krevního tlaku.
 • Bílkoviny – Jedná se o makroživinu, která je nezbytná pro budování a udržování svalové hmoty. Doporučuji získávat bílkoviny z různých rostlinných a živočišných produktů, ale jako zdroj vysoce kvalitních bílkovin lze zařadit i mléko! Jeden šálek mléka o objemu 8 oz obsahuje 8 g bílkovin.
 • Sacharidy – Jedná se o další důležitou makroživinu, která v mléce převažuje. Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro vaše tělo a většina kalorií za den by měla pocházet ze zdrojů sacharidů.
 • Omega 3 – Mléčné výrobky obsahují stovky mastných kyselin, včetně některých kyselin linolové a omega 3 pro zdraví srdce, rozvoj mozku a boj proti depresi a úzkosti

Mléko a mléčné výrobky jsou dobrou volbou pro budování a posilování kostí, což je v období dospívání velmi důležité (může to pomoci předcházet osteoporóze a zlomeninám kostí)

 • Mléko také velmi efektivně kontroluje chuť k jídlu. Sklenice mléka vám může pomoci cítit se sytí a omezit chuť k jídlu, a tedy snižuje šanci, že budeme takzvaně zobat vše okolo.
 • Nižší riziko onemocnění – nízkotučné mléčné výrobky jako součást zdravé stravy přispívají ke snížení rizika cukrovky, srdečních onemocnění a snížení krevního tlaku.
 • Nižší riziko obezity – pití mléčných výrobků může přispět ke zdravé hmotnosti a může zabránit přibývání na váze
 • Po tréninku – Mléko může být díky obsahu sacharidů, bílkovin a tekutin skvělým nápojem pro regeneraci po tréninku

Pokud vám však mléko ani jiné mléčné výrobky příliš nechutnají, můžete i tak žít zdravě, pokud si budete chytře vybírat jiné potraviny bohaté na živiny a v případě potřeby je doplňovat.

Nádoba s mlékem
Foto: Freepik

Kolik mléka bych měl/a vypít?

Množství mléka a dalších mléčných výrobků, které byste měli za den vypít, se liší v závislosti na věku. Mladší děti mají jiné potřeby mléčných výrobků, ale po 9. roce věku a po celou dobu dospělosti je doporučení 3 šálky mléčných výrobků denně.

Více informací o doporučeních pro konzumaci mléčných výrobků u mladších dětí a seznam toho, co se počítá za šálek mléčných výrobků, najdete na webu Myplate.gov! Ačkoli je snadné odměřit šálek mléka, ostatní mléčné výrobky se neměří stejným způsobem.

Jaký druh mléka bych měl pít?

Pokud můžete, vybírejte nízkotučné mléko od známějších výrobců bez hormonů a antibiotik.

Pokud vám kravské mléko nechutná nebo si s ním vaše tělo neumí poradit, je důležité vybrat si kvalitní mléčnou alternativu. Mandlové mléko je oblíbenou volbou, ale bohužel obsah bílkovin je téměř nulový.

Sójové mléko je výživově podobnější mléku a může být dobrou náhradou. Pokud se rozhodnete pro nějakou náhražku mléka, ujistěte se, že jste si vybrali něco, co je ještě obohaceno vápníkem.

Shrnutí

Pokud si myslíte, že se musíte vzdát mléka, abyste byli zdraví nebo zhubli, můžete si být jisti, že nemusíte. Mléko a další mléčné výrobky mohou být běžnou součástí zdravého jídelníčku. Stejně jako u jiných potravin nebo nápojů platí, že nadměrné množství není zdravé, ale pokud dodržujete denní doporučení a vybíráte si nízkotučné mléčné výrobky, pokud jsou k dispozici, získáte všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, aniž byste to přeháněli!

Pokud máte zdravotní potíže nebo speciální dietologické potřeby, poraďte se se svým lékařem a spolupracujte s dietologem, abyste zjistili, jak mohou mléko a další mléčné výrobky zapadat do vašeho jídelníčku!

A teď si běžte vychutnat sklenici studeného mléka a sami si vyzkoušejte jeho zdravotní účinky (a lahodnost)!

Podobné články

Back to top button