Jak a proč založit blog na WordPressu
Rozhodli jste se, že si založíte blog, ale čeká vás trochu nepříjemný úkol ho reálně založit. Pokud se vyhnete službám typu Webnode nebo Blogger (což opravdu velmi velmi doporučuji), bude potřeba zvolit způsob, jak své stránky spravovat a vydávat obsah pokud možno co nejrychleji, nejpohodlněji a aniž byste museli umět programovat.
Jak název článku napovídá, podle mě je nejlepším systémem pro založení blogu WordPress. O tomto systému budu na Expressinfo.cz psát relativně často, protože si myslím, že jde o nejlepší způsob, jak relativně snadno a rychle i bez znalostí programování spustit web, který nás kromě investice do domény a webhostingu nemusí stát ani korunu navíc. Všechny mé weby jedou na WordPressu, a rozhodně toho nelituji a nemám jakékoliv plány na tom něco měnit.
📝Obsah
Co je WordPress
WordPress je systém pro správu obsahu (CMS z anglického Content Management System). Se zkratkou CMS se můžete potkávat docela často, já rád používám jednodušeji pochopitelné a české „redakční systém“.
Zjednodušeně řečeno je redakční systém takový software, který pomáhá se správou dokumentů, na webech půjde typicky o vytváření stránek, vydávání článků a snadnou administraci pro nás, blogery.
Třešnička na dortu je, že WordPress jako takový je zcela zdarma, a finanční investice nejsou nutné, což je minimálně v začátcích blogování opravdu super bonus, kdy se nemusíme onoho založení webu bát z toho hlediska, že bychom přišli o peníze.
Úplně zjednodušeně řečeno je WordPress systém pro správu webu a vydávání obsahu, což je prostě to, co k založení blogu potřebujeme. Původně to byl systém, který měl umožnit i technicky ne zase tak zdatným, aby si i oni mohli poměrně snadno založit webové stránky, aniž by museli kdy napsat jediný řádek kódu. Dnes je na WordPressu možné založit nejen blog, ale vlastně jakýkoliv typ webu si vzpomenete. Na tomto redakčním systému dnes běží přes 40 % webových stránek včetně těch největších a nejnavštěvovanějších na světě.
WordPress je pro začínající blogery na 99,9 % nejlepší řešení
Existují i další redakční systémy pro správu blogů (řešení jako Wix nebo Joomla), ale abych řekl pravdu, neznám nikoho, kdo by je s čistým srdcem doporučil (pozor, řeším zde blogy, u e-shopů mohou být/jsou jiná řešení vhodnější).
Jiné redakční systémy mohou být technicky horší (tedy hlavně pomalejší, chybovější a hůře zabezpečené), ale je i komplikovanější do nich doplnit speciální funkce nebo vybrat kvalitní šablony. Jednoduše se o tyto jiné systémy stará méně lidí, protože prostě nejsou tak moc používány.
Varianta pro blogery je podle mě v řešení přes WordPress, nebo vyloženě na míru vytvořeném webu, což může být velmi dobré řešení, ale OPRAVDU výrazně dražší a dlouhodobě složitější na údržbu (nic moc sami neuděláte, vždy potřebujete programátora). Řešení na míru bych si tedy schoval až na chvíle, kdy blogem reálně vyděláváte, ale onen první blog bude opravdu nejlepší založit zdarma, což v případě WordPressu a jeho správném nastavení a optimalizaci nic neubírá na kvalitě webu pro čtenáře.
Podstatné i dnes je, aby vytvoření webu na WordPressu bylo dostupné nejen z finančního hlediska (WordPress je jako takový zdarma), ale abychom mohli web opravdu postavit a nemuseli přímo znát všechny technické aspekty toho, jak vše funguje (což v praxi ví opravdu velmi nízké procento lidí). Zvlášť první založení webu může trvat, než si vše osaháme a zjistíme co a jak a kde a proč, ale pořád jde myslím o něco, co by měl s troškou úsilí zvládnout každý, kdo nemá problém běžně používat počítač, i když je pravda, že nějaké základy fungování webů, programování a třeba SEO, se vždycky hodí.
O Vzhled webu se starají připravené šablony, které si upravíte
WordPress jako takový můžeme chápat spíše jako motor webu. O samotný vzhled webu se starají šablony, což jsou vlastně předpřipravené, no šablony, které řeší vzhled toho, jak bude web vypadat, struktury stránek mezi sebou, ale také možnost dodatečných úprav.
Šablon je nepřeberné množství, a to jak zdarma, tak placených. Šablony mohou být napsány vyloženě technicky skvěle, ale také hrozně. Nahrát šablonu můžete opravdu snadno a napsat jí může vyloženě každý, takže i kvalita prostě nemusí být na úrovni. Kvalitu je tak potřeba vždy důkladně otestovat.
Osobně doporučuji do šablony časem zainvestovat. I velmi kvalitní šablony mohou třeba na ThemeForest.com stát stovky až nízké jednotky tisíc korun, ovšem navždy bez dalších poplatků (ty se mohou týkat obvykle jen třeba prodloužené premiové zákaznické podpory, ale aktualizace i vylepšení máte navždy zdarma – pozor, myslím, že by to tak mělo být vždycky, ale raději si vždy přečtěte podmínky daných licencí, jestli jde opravdu o jednorázovou platbu, nebo pravidelné poplatky, a co vše v dané platbě dostanete).
Neříkám, že si šablonu musíte ihned koupit, ale je fajn, když se o ni starají lidé, kteří to nedělají jen z dobré vůle, ale také vydělávají peníze, díky čemuž se o produkt mohou opravdu starat.
Doplnění nějaké funkce? S pluginy hračka
Další obrovskou doménou WordPressu je možnost přidání pluginů (česky „doplňků“, ale i v české verzi WordPressu se používá slovo „plugin“, takže u něj zůstanu). Zatímco primární úlohou šablon je starat se o vzhled webu, pluginy mohou doplnit v zásadě jakoukoliv funkci chcete. Ať jde o automatickou optimalizaci obrázků, přesměrování nebo třeba kontrolu nefunkčních odkazů, prakticky jistě existuje nějaký plugin, který danou funkci na web přidá.
Pluginy jsou také zdarma nebo v placené verzi (případně ve verzi zdarma, a po zaplacení se přidají nějaké pokročilejší funkce daného pluginu), ale kromě několika výjimek, které se týkají zejména technické optimalizace webu, se dá prakticky vše doplnit zcela zdarma. I když tak investici do kvalitních pluginů doporučuji, protože to často šetří hlavně spoustu času, většina funkcí jde přidat velmi rychle a zcela zdarma.
Kombinace kvalitní šablony a správně vybraných pluginů je klíčem k tomu, že web funguje správně a svižně, a my se můžeme soustředit hlavně na tvorbu obsahu svého blogu. O pluginech a jaké jsou podle mě nejvhodnější na různé funkce, se podívám v dalších článcích, ale zkráceně řečeno v zásadě platí, že jestli chcete, aby váš web něco uměl, velmi pravděpodobně již existuje hotové řešení v podobě pluginu, který si můžete dolovat na 2 kliky nahrát na web.
A pokud by nějaké toto řešení opravdu neexistovalo, tak díky tomu, že je WordPress tak rozšířený redakční systém, tak bude i o dost snadnější sehnat programátora, který toto řešení vytvoří přímo vašemu webu na míru v podobě pluginu.
Instalace WordPressu
I instalace je velmi snadná. Většina webhostingů dnes podporuje instalaci WordPressu „na jedno kliknutí“, tedy prostě kilnete na nějaký čudl, a automaticky se vám WordPress nainstaluje, kdy jen doladíte nastavení typu vaše uživatelské jméno a heslo, kterým se budete hlásit do administrace systému.
Pokud chcete/musíte WordPress instalovat ručně, zdarma si WordPress stáhnete přímo z Wordpress.org, nahrajete na server vašeho webhostingu a připojíte k databázi, kterou si také na webhostingu zřídíte. Podrobnější popis instalace ukážu v jiném článku, ale všeho všudy, když víte, jak instalace probíhá, tak vše trvá ani ne 5 minut.
Máte s webem nějaký problém? Využít můžete znalostí WP komunit
O WordPressu se pořádají konference a na internetu existují skvělé a nápomocné komunity. Nemůžete najít nějaký plugin, chcete poradit s výběrem šablony nebo dostat zpětnou vazbu? Přidat se můžete třeba do této Facebookové skupiny o WordPressu.
I úplně začínající blogeři tam mohou najít pomoc, radu nebo inspiraci. Tohle je potřeba a je fajn se mít na koho obrátit, pokud se s nějakým problémem zasekneme nebo chceme najít ověřené a funkční řešení. Pokud mohu, také se snažím pod dotazy přispívat, takže pokud objevíte nějaký problém, bude nejlepší psát rovnou do této skupiny, kde poradím já nebo někdo jiný.