Co jsou nulled pluginy/šablony a proč se jim vyhnout
Řada článků na tomto webu je o tom, jak navyšovat zisky, ale je potřeba se podívat také na to, jak si pod sebou nepodřezávat větev. Jedním z těchto způsobů je rozhodně koupě a využití nulled (čti nald) pluginů nebo šablon.
Podívám se, co to vlastně tyto nulled pluginy nebo šablony jsou, proč se jim obloukem vyhnout a jaká představují rizika pro vaše weby.
📝Obsah
Co je nulled plugin nebo šablona
Když chceme využít premiových rozšíření nebo šablon, musíme si něco zaplatit. Může jít o jednorázovou platbu nebo měsíční či roční pravidelné platby. Typicky tyto premiové komponenty mohou stát v řádu stovek až tisíců korun (jednorázově nebo opakovaně).
Pro začínající blogery tedy relativně vysoká částka, na druhou stranu zase na tak vysoká. Několikatisícová investice se ovšem může zdát vysoká (hlavně když blog ještě nevydělal ani korunu), takže se začne googlit po tom, jak různé šablony a rozšíření stáhnout a využít zdarma.
A tady se dostáváme k tomu, co to je to nulled software software (co čehož u webů typicky spadají pluginy a šablony, ale v praxi může jít o jakýkoliv počítačový program). Nulled software je kopie oficiálního premiového/placeného software, která byla ale upravena tak, aby nevyžadovala placení za licenci, aby ale stále nabízela nějakou formu premiových funkcí, i když často velmi osekanou.
Často je nulled verze opatřena oficiálním logem i grafikou, aby budily dojem, že jde o oficiální rozšíření, tedy aby ani sami majitelé webů třeba nepoznali, že používají nulled verzi. Pokud se pak snaží komunikovat například se zákaznickou podporou, tak narazí.
Nulled software je často k dostání zadarmo na různých fórech, nebo ho lze často koupit za směšnou částku a klidně může jít o balík premiových pluginů v desítkách až stovkách korun, přestože by jejich cena byla na oficiálních stránkách mnohonásobně vyšší.
Pozor, některé strartupové projekty mohou nabízet akce a skvělé podmínky nebo life-time akce ve chvíli, kdy třeba projekt ještě není dokončen. Že je nějaký program ve slevě neznamená, že jde o nelegální verzi pluginu, ale že třeba zatím nemá všechny funkce. Typicky tyto startupové akce můžeme najít třeba na Dealify či AppSumo. Stejně tak můžete využívat třeba ThemeForest, což je prodejní kanál s oficiálním licencovaným software.
Nebezpečí nulled softwaru a důvody, proč se jim vyhnout
Nulled plugin je rozhodně něco, co nechceme používat. Podívám se na ty nejzásadnější, které vás snad od nákupů těchto nelegálních kopií odradí.
1) Bouráme si zabezpečení webu
Cena nulled pluginů není tak nízká, protože autoři vydělávají na naší platbě, ale proto, že instalací těchto programů prakticky vždy nainstalujeme také nějaký malware nebo umožníme neomezený vstup do administrace našeho webu.
„Lidé“, kteří nulled software vytváří a prodávají, chtějí pouze to, abychom je na svůj web nainstalovali. Bez našeho vědomí si pak mohou libovolně upravovat obsah, vkládat své vlastní reklamy, přesměrování, stránky, přidávat spamové odkazy nebo nám třeba ukrást/zablokovat veškerý náš obsah.
Tohle je to, o co u těchto rozšíření jde. Řada nulled pluginů je zadarmo, ale opravdu by si dal někdo práci, aby vytvořil (nebo přetvořil) premiové rozšíření, které pak zdarma sdílel?
Co pak takové nulled pluginy dělají a jak je malware schován, se můžete dočíst třeba na blogu bezpečnostního programu Sucuri.
Zjednodušeně řečeno, pokud nulled plugin nainstalujete, skoro určitě jste na web také nainstalovali virus nebo zpřístupnili administraci a tedy kompletní nadvládu nad celým webem nějakému hackerovi. Co s vašimi stránkami udělá, je pak v zásadě kompletně na něm.
Vyčištění takto zaneřáděného webu pak bude dost pravděpodobně stát násobek toho, kolik byste dali za oficiální bezpečný software.
2) Nedostanete všechny funkce ani budoucí aktualizace
Nulled rozšíření mohou sice daný kód vykuchat a poměrně snadno se tvářit, že jsou plně licencované, ale v praxi je u rozšíření pro odemčení všech funkcionalit potřeba opravdu vše ověřit platným licenčním kódem. Pro příklad použiji třeba optimalizaci obrázků přes premiový plugin. Tato optimalizace se často neděje přímo na našem serveru, ale funguje tak, že obrázek této službě zašleme (což se děje takříkajíc pod kapotou), služba obrázek optimalizuje a pošle zpátky. Tento požadavek na optimalizaci proběhne ale pouze ve chvíli, kdy máme reálně platnou licenci.
Některé funkce mohou být do nulled softwaru dopsány zkopírováním jiných free pluginů aby působily věrohodněji, ale prakticky vždy nějaká funkce v nulled softwaru chybí úplně nebo prostě není na požadované úrovni.
Stejně tak je to s jakýmikoliv budoucími aktualizacemi a zlepšením stávajícího oficiálního produktu. V nulled pluginu se tohohle prostě nedočkáme.
3) Nulled pluginy a šablony jsou nelegální
Nulled software je ukradený software, který bych jen upraven tak, aby obešel licenční požadavky a byl do nějaké míry použitelný. Prakticky ale není pochyb o tom, že vytvoření, šíření nebo i použití kradeného software je protizákonné.
Poplatky za právní pomoc nebo pokuty mohou být dost vysoké, takže už jen z tohohle důvodu bych se rozhodně nulled softwaru vyhnul.
4) Žádná zákaznická podpora
Premiový software často není jen o samotných funkcích, ale i zákaznické podpoře, která může poradit, co a proč nefunguje nebo pomůže s instalací. Můžete také kontaktovat autory softwaru a upozornit na bug, nebo přijít s nějakou funkcionalitou, která by se hodila.
Premiové pluginy a šablony také často nabízejí kompletní dokumentaci a popisy nastavení, případně co dělat, aby se nějaké nastavení změnilo.
Jak je asi jasné, tohle u nulled software prostě neexistuje. Za tento software nikdo nenese odpovědnost, a že by vám někdo poradil, s tím se opravdu nedá počítat.
5) Zabijete si SEO
Můžete využívat stovky SEO triků, ale jak máte nainstalovaný nulled plugin nebo šablonu, tak vás stejně Google/Seznam/Bing nebudou mít rádi. Váš web bude obsahovat spamové a/nebo skryté odkazy, podivnou reklamu, přesměrování na škodlivé weby a všechno možné, co si jen jde představit.
Vyhledávače nebudou nabízet ve výsledcích nebezpečné weby. A jakmile je ten váš vyhodnocen jako nebezpečný, můžete být na hodně dlouho ze SEO ringu vyloučeni penalizacemi nebo rovnou vyhozením z výsledků.
I od malwaru vyčištěným webům může trvat týdny nebo i měsíce, než se ve výsledcích vyhledávání zase objeví, a dá se rozhodně počítat s tím, že získat zpátky autoritu a dostat se zase na vysoké pozice, bude cesta na opravdu hodně dlouhou trať, a kdo ví, jestli se to vůbec někdy povede.
6) Ubližujeme autorům premiového software
Stažením nelegální verze nějakého software můžeme hodně pravděpodobně ublížit svému webu, ale autory oficiální verze připravíme o další motivaci na programu pracovat. Pokud je samozřejmě program úspěšný a lidé za něj platí, tak se pravděpodobně o bankrot autorů nepostaráme, můžeme odradit budoucí inovace a vylepšení.
Jsem zastáncem toho, že pokud je pro nás daný software užitečný a dokonce díky němu reálně vyděláváme peníze, měli bychom za něj zaplatit férovou cenu. A pokud platit nechceme, tak využít nějaké free alternativy v podobě pluginu z repozitáře, kdy do zprovoznění a udržování obvykle musíme prostě vložit více práce nebo se smířit s tím, že daná funkce nikdy nebude tak dobrá, případně že může plugin kolidovat s jiným, nebo že se prostě autor o plugin přestane starat, tedy se může stát, že prostě přestane časem fungovat úplně.
Je opravdu potřeba si za pluginy a šablony zaplatit?
Často různá rozšíření potřebujeme spíše časem pro ušetření práce nebo managementu například reklam, affiliate nebo obsahu, případně chceme řadu věcí řešit jedním pluginem se všemi funkcemi, než řešit nastavení řady free verzí, které řeší vždy jen nějakou jednu funkci.
Například ve WordPress repozitáři pluginů nebo šablon najdeme desítky tisíc rozšíření, které mohou na web přidat téměř jakoukoliv funkci, téměř vždy pak i zdarma. Stále se ale najde místo pro placené varianty, které dodávají pohodlí a jejich autoři mohou například lépe zvládat kolize mezi pluginy nebo přidávají integrace. Pluginy zdarma také mohou některé funkce nabízet opravdu zadarmo, ale také mohou obsahovat placenou nadstavbu, která přidává další funkce.
Typickým příkladem může být WP-Rocket, což je optimalizační plugin pro WordPress. Ten zvládne optimalizovat řadu věcí od odkládání načítání JavaScriptu, stránkovou cache, GZip, po odstranění nepoužívaných stylů. V praxi ale zjistíte, že jednotlivé funkce vlastně hodně podobně zvládá řada free pluginů, jen jich musíte víc nainstalovat a spravovat.
Časem ale třeba nebudete chtít řešit kolize mezi pluginy nebo další nastavení. Proto můžete využít právě jednoho premiového pluginu, za který si sice zaplatíte, ale ušetříte spoustu práce a starostí, a můžete se soustředit na jiné věci, když už váš blog něco třeba vydělává, než řešit, proč zrovna ta nebo ona funkce nefunguje, pokud je zapnuta nějaká kombinace pluginů.
V začátcích fungování jakéhokoliv webu je tak prakticky vše možné vyřešit bez premiových rozšíření, kdy asi jediné, co bych vyloženě doporučil, je koupit dobrou šablonu. Třeba na již zmíněném ThemeForest jsou k dostání oficiální šablony řádově za nízké tisíce korun, kdy je (pokud vím) licence doživotní se všemi budoucími aktualizacemi. Tato investice do šablony plus webhostingu a domény ale opravdu není vysoká, pokud to s vytvořením profitabilního webu/blogu myslíme jen trochu vážně.
Co se pluginů týče, v zásadě jde vše vyřešit free verzemi z repozitáře, pokud se tedy bavíme o jednodušších funkcionalitách a běžných optimalizačních metodách. Zabere to o něco více času a v budoucnu můžete tyto free verze nahradit premiovými, ale v začátcích blogování vlastně žádné investice do pluginů nejsou potřeba, a nevidím tedy ani důvod zkoušet nulled verze, které dlouhodobě prakticky na 100 % přinesou daleko více škody než užitku.