Zdraví

Převod kcal na kJ (a obráceně) - kalkulačka kalorií

Kalkulačka z kcal na kJ a obráceně

Zde najdete kalkulačku, respektive převodník z kilojoulů na kilokalorie, a obráceně. Do volných polí jen zadejte číslo a níže ihned najdete výsledek převodu. Při převodu počítáme s tím, že 1 kJ = 0,239 kcal, tedy pouze na 3 desetinná čísla, která by měla pro běžnou potřebu plně stačit.

Vzhledem k tomu, že obě strany rovnice počítáme v kilech, tedy tisícinásobku, můžete kalkulačku použít i na převod z jednotek kalorií na jouly, jen vždy můžete ignorovat ono „k“ ve výsledných jednotkách.

Kalkulačka z kilojoulů (kJ) na kilokalorie (kcal)

1 kJ = 0,239 kcal

Kalkulačka z kilokalorií (kcal) na kilojouly (kJ)

1 kcal = 4,185 kJ

Co je to kalorie a joule

1 kalorie je množství energie, kterou je potřeba vynaložit, abychom zvýšili teplotu 1 gramu vody z 15,5 na 16,5 °C.

Ve fyzice se ovšem častěji používá jednotka Joule, kdy 1 joule je definován jako práce, kterou koná síla 1 N působící po dráze 1 m ve směru pohybu.

Jelikož měrná tepelná kapacita vody je asi 4185 J*kg−1*K−1, platí tedy, že 1 cal ≈ 4,185 J

S kalorií jako jednotkou energie se nejčastěji setkáme u vyjadřování energetické hodnoty potravin, tedy jde o standardnější jednotku když jde třeba o to, kolik toho máme denně sníst.

V praxi je ovšem 1 kalorie velmi málo energie, a proto se častěji setkáváme s kilokaloriemi, tedy tisícinásobkem kalorie. Stejně tak to platí i pro Jouly. Proto tedy když vidíme poučku, kolik bychom měli denně sníst, budeme se pohybovat v řádech tisíců kilokalorií, tedy kcal (respektive tisíců kilojoulů, tedy kJ).

Kolik bychom měli denně přijmout kalorií?

Toto je velmi obtížně zodpověditelná otázka, které by se mohli držet naprosto všichni.

Obecně platí, že jen pro udržení funkcí těla bychom měli každý den zkonzumovat asi 1 000 kcal (= 4 185 kJ). Jde ale o naprosté minimum, v praxi jsou čísla přibližně takováto:

  • aktivní muži a dospívající chlapci: 2440 kcal (10 200 kJ)
  • děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muži se sedavým zaměstnáním: 2150 kcal (9 000 kJ)
  • starší děti a ženy se sedavým zaměstnáním: 1470 kcal (6 150 kJ)

Jde ale čistě o přibližná čísla. Metabolismus každého člověka funguje jinak. Někdo pálí hodně energie, někdo jiný málo. Někdo opravdu hodně sportuje nebo má svaly, které potřebuje udržet, a v takovém případě je adekvátně potřeba i navýšit konzumaci kalorií.

Pokud nebudeme tělo dostatečně zásobit energií, nemůže růst. Naopak pokud je výdej energie vyšší než příjem, budeme hubnout (což je někdy také žádaný efekt).

Jak zjistit, kolik kalorií denně sníst

V tomto ohledu je podstatné trochu experimentovat a důsledně si zapisovat, co za den sníme. Měli bychom vědět, kolik kalorií jsme snědli, a co to dělá s naší váhou. Nemá smysl se vážit denně, ale třeba v odstupu alespoň 1 týdne, a vždy ve stejnou dobu, ideálně pak ráno před vypitím nebo snědením čehokoliv, aby naše vážení bylo co nejpřesnější a nebylo ovlivněno tím, co jsme zrovna snědli.

V průběhu dne je potřeba si zapisovat, co jsme snědli a v jakém množství. S tímto pomůže i řada mobilních aplikací (oblíbená je například MyFitnessPal na Android ke stažení tady, na iOS tady, ale existuje jich celá řada), kdy nemusíme hledat různé tabulky, ale aplikace již tato čísla zná a počítání kalorií vyřeší za nás. Potřeba je tedy vědět nebo alespoň co nejpřesněji odhadnout váhu daného jídla.

Pokud při experimentování přibíráte, zkuste na příjmu energie ubrat, naopak pokud shazujete, zkuste trochu více jíst.

Pokud se naše váha nemění, tak víme, kolik kalorií asi tak máme sníst, abychom si váhu udrželi. To je pak náš odrazový můstek, kdy víme, jak si udržet váhu, ale také jak případně přibrat nebo zhubnout, pokud bychom chtěli naši váhu změnit a třeba se lépe trefit do často používaného (i když ne vždy vhodného) BMI.

Podobné články

Back to top button