Zdraví

Zdravý jídelníček nemusí být drahý. Jak začít žít zdravěji, ale neutratit příliš?

S šířením povědomí o civilizačních chorobách odborníci stále více hovoří o zdravém životním stylu. Jeho dodržováním se totiž výrazně snižuje riziko propuknutí celé řady nemocí. Se změnou přitom může začít každý, a to po malých krůčcích, s jejichž pomocí se postupně dopracujete k mnohem lepšímu fyzickému i psychickému zdraví.

V první řadě se zaměřte na změny ve svém jídelníčku

Už dávno bylo potvrzeno, že za vznikem celé řady chorob alespoň částečně stojí nezdravý životní styl. Do něj lze zahrnout nejen špatné stravování a nedostatek pohybu, ale i celou řadu zlozvyků, jako je kouření, časté pití alkoholu či užívání jiných návykových látek.

Právě proto se snaží čím dál tím více odborníků poukazovat na nutnost dodržovat zásady zdravého životního stylu, které sahají do několika oblastí. Tou první je nepochybně jídelníček. Náš organismus pro správné fungování potřebuje přijímat dostatek makroživin, kam spadají kvalitní bílkoviny, tuky a sacharidy.

Z hlediska rozložení by největší podíl měly zabírat právě sacharidy (zhruba 45 až 60 %), poté bílkoviny (15 až 20 %) a nakonec zdravé tuky (25 až 30 %). V souvislosti s tím je třeba konzumovat především celistvé a nutričně bohaté potraviny. Ty jsou však často považovány za příliš drahé, což je také nejčastějším důvodem, proč pro spoustu lidí není zdravý životní styl prioritou.

Ve skutečnosti vás ale jídelníček tvořený zdravými potravinami může vyjít mnohem levněji. Zdravější potraviny jsou obvykle mnohem výživnější a obsahují plno vlákniny, díky čemuž vás lépe zasytí a nebudete mít chuť na další chod či sladké. Ušetřit vám může pomoci i Kaufland leták příští týden, kde vždy narazíte na spoustu ovoce, zeleniny a dalších zdravých potravin s výraznou slevou.

Nebojte se objevovat nové potraviny a recepty

Změna jídelníčku je dlouhý proces, který nelze uspěchat. Jen málokomu se podaří dodržovat nový jídelníček, pokud veškerou svoji dosavadní stravu nahradí zdravými potravinami a radikálně omezí přísun některých makroživin. Mnohem lepší je postupovat pomalu a zkoušet nové potraviny a recepty. Na úplném začátku se zbavte extrémně nezdravých jídel, zejména pak vysoce zpracovaných potravin a fast foodů.

Bohužel jen málokdo vás upozorní na to, že i na první pohled zdravé potraviny mohou být škodlivé, a to především při jejich časté konzumaci. Většina lidí například považuje ovocný džus za zdravou alternativu k běžné limonádě. Ve skutečnosti ale obsahuje spoustu cukrů, jejichž přílišná konzumace stojí za vznikem řady zdravotních problémů.

To však neznamená, že byste si nemohli jednou za čas dopřát sklenici kvalitního džusu. Naopak jeho prostřednictvím můžete doplnit důležité vitamíny i minerály. Ve velkém množství se nevyplácí konzumovat ani další potraviny, jako je bílý jogurt, müsli, tučné sýry či hovězí maso. Pokud chcete svému žaludku občas ulevit, můžete vyzkoušet i vegetariánské či veganské recepty.

Rostlinná strava je skvělým zdrojem vlákniny, která napomáhá ke správnému trávení a tím pádem i ovlivňuje i naše zdraví. Pokud se navíc naučíte rostlinné produkty správně upravovat, zjistíte, že i z obyčejného tofu časem vytvoříte chutný oběd. Každopádně nemá smysl pouštět se z extrému do extrému – lepší je vytvořit si vyvážený jídelníček obsahující jak maso, tak i rostlinné alternativy.  

Pro zdraví je důležitý i spánek a pravidelný pohyb

Jak již bylo řečeno v úvodu, zdravý životní styl zasahuje hned do několika oblastí, kam spadá nejen stravování, ale i fyzická aktivita a následný kvalitní odpočinek. 

V první řadě je na místě zapracovat na vašem spánku, díky němuž načerpáte novou energii. Dostatek spánku je důležitý zejména pro srdce, ale i náš mozek, který tak nemusí být tolik náchylný k propuknutí některých onemocnění. Ideální délka spánku by se měla pohybovat okolo šesti až osmi hodin, přičemž i tento údaj je zcela individuální – zhruba 2 % lidí potřebují více než osm hodin spánku. 

Pro zdravý životní styl je však důležitý i pravidelní pohyb, s nímž opět lze předcházet celé řadě chorob. Dobrou zprávou je, že můžete vybírat z opravdu pestré škály aktivit, od běžných procházek až po teamové sporty.

Podle odborníků bychom se měli nějaké formě fyzické aktivity věnovat minimálně třikrát týdně. Každopádně není nutné se hned stát profesionálním sportovcem. K pořádné kondici se můžete dopracovat i pravidelnou chůzí či jógou. Zpočátku je vhodné tělo zbytečně nepřetěžovat a nechat ho postupně zvykat na každodenní rutinu.

Podobné články

Back to top button