Zdraví

Jaký je rozdíl mezi kýcháním a suchým a vlhkým kašlem?

Víte, jaký je rozdíl mezi suchým a vlhkým kašlem, a jak se liší od kýchání?

Suchý i vlhký kašel jsou poměrně nepříjemné stavy, které naznačují, že je s námi něco v nepořádku. Může jít o nemoc, ale také reakce třeba na znečištěný vzduch nebo i vedlejší příznak léků.

Jde o tak nepříjemný stav, že řada léčiv se zaměřuje přímo na potlačení právě těchto příznaků, které znepříjemňují vlastně cokoliv, co děláme, hlavně pak mluvení.

Kašlat nebo kýchat na veřejnosti je pak obecně pro okolí poměrně nepříjemné, zvlášť když nikdo neví, jestli kašel pochází z alergie nebo prachu, nebo z nějaké nakažlivé nemoci.

Pro rozdíly mezi vlhkým a suchým kašlem, nebo kýcháním, se stačí podívat do této tabulky, kde uvidíte, co které symptomy způsobuje i jak se projevují. Právě to, jestli trpíte suchým nebo vlhkým kašlem, nebo prostě jen kýchnete, může usnadnit identifikaci problému.

Popis vlhkého a suchého kašle a kýchání
SymptomPopisPříčina
Vlhký kašelVlhký kašel je charakterizován produkcí hlenu. Kašel zní vlhce a může být doprovázen pocitem, že něco „uvízlo“ vzadu v krku. Lidově se tomuto pocitu říká také „knedlík v krku“.Vlhký kašel mohou způsobovat infekce dýchacích cest, jako je nachlazení a bronchitida, a další onemocnění dýchacích cest, jako je astma a zápal plic.
Suchý kašelSuchý kašel, známý také jako neproduktivní kašel, se vyznačuje absencí hlenu. Kašel zní suše a může být doprovázen pocitem šimrání v krku.Suchý kašel mohou způsobovat dráždivé látky, jako je kouř, znečištění a některé léky. Může být také příznakem závažnějšího onemocnění, jako je rakovina plic nebo srdeční selhání.
KýcháníKýchání je způsob, jakým tělo vylučuje dráždivé látky z nosu. Vyznačuje se náhlým, silným vypuzením vzduchu nosem a ústy. Kýchání často doprovází rýma a svědění očí.Kýchání mohou způsobovat alergie, nachlazení, infekce dutin a působení dráždivých látek, jako je prach nebo silné vůně.

Podobné články

Back to top button