Novinky a aktuality

Nejdražší NFT díla na světě a česká stopa v NFT

NFT zřejmě už v roce 2023 netřeba představovat. Pokud však stále tápete, co přesně tato speciální třída kryptoaktiv znamená, můžete si přečíst tento starší, ale vyčerpávající text.

Ve zkratce – NFT znamená Non-Fungible Token, v překladu nezaměnitelný (nezkopírovatelný, nezduplikovatelný, nezastupitelný) token. Tokeny jsou jedinečné a nejde je dále rozdělovat na menší části. Naopak z více tokenů lze vytvořit nové dílo. Představte si obraz, převedený do digitálního světa formou „klonu“ digitální kopie originálu. 

O tom, zda mají NFT díla skutečně hodnotu, která je jim přisuzována, nebo se jedná o nafouknutou bublinu, bylo popsáno mnoho. Pojďme si nyní ukázat, která díla se dosud prodala za nejvyšší částky. Zároveň jsou považovaná za skutečně zajímavé a průkopnické digitální umělecké počiny. 

1) Merge – 91,8 milionů dolarů

Výtvor anonymního digitálního umělce s přezdívkou Pak vynesl v prosinci 2021 na platformě NFT Nifty Gateway 91,8 milionu amerických dolarů. Jedná se o nejdražší prodané umělecké dílo žijícího umělce. I když je diskutabilní, zda se jedná o jedno díle nebo sérii děl.

Ani se s jistotou neví, zda je Pak jméno jednoho umělce nebo se jedná o umělecký kolektiv. Co se ovšem ví, je, že Pak stojí v čele digitálního umění a kryptografických médií již více než 20 let a je známý především vytvořením Archillectu, umělé inteligence vytvořené za účelem objevování a sdílení podnětných vizuálních médií.

Dílo s názvem Merge, v překladu Sloučení, se skládá z celkem 312 686 jednotek, jež vlastní 28 983 sběratelů. Kupující si mohli zakoupit žetony z uměleckého díla za cenu začínající na 299 dolarech, přičemž cena se po dobu prodeje zvyšovala každých šest hodin o 25 dolarů. 

2) The First 5000 Days – 69,3 milionu dolarů

Koláž The First 5000 Days (v překladu Prvních 5 000 dnů) vytvořil Mike ‚Beeple‘ Winkelmann. Na svém díle začal pracovat 1. května 2007. Po dobu 13 a půl roku každý den zveřejňoval na internetu jeden nový digitální obrázek pod názvem „everyday“ (každodenní). Pak všechny jednotlivé obrazy spojil do obrovské mozaiky, kterou nazval Everydays: The First 5000 Days (Každodenní obrazy – Prvních 5000 dnů), a vytvořil tak naprosto jedinečné dílo, které se zapsalo do historie digitálního umění. Bylo nejdražším NFT dílem, než jej předběhl projekt Merge. 

3) Clock – 52,7 milionu dolarů

Dílo Clock, tedy Hodiny, bylo údajně vytvořeno za účelem získání finančních prostředků na právní obhajobu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange proti jeho vydání do USA. Šlo o hodiny, které ukazovaly, jak dlouho je Assange vězněn. Toto NFT dílo byo zakoupeno skupinou AssangeDAO, která sdružovala více než 10 000 členů s posláním „osvobodit Juliana Assange“ za 52,7 milionu amerických dolarů. Toto NFT je proto nutné považovat za více než jen digitální umění. Ukazuje, že NFT může mít i sociální dopad. 

Jako bonus vám nyní představíme dvě česká NFT díla. Národní divadlo v Praze se rozhodlo být průkopníkem nejen na divadelní scéně, ale i průkopníkem nových uměleckých směrů. V loňském roce se rozhodlo využít NFT pro filantropické účely a nabídlo zájemcům vlastnění fotografie z nastudování Národního divadla od fotografa Pavla Hejného. Snímek byl v prodeji ve virtuální aukci a výtěžek šel na financování rehabilitačního centra, které pomáhá tanečníkům. Dílo se vydražilo v přepočtu za zhruba 24 tisíc korun. 

Nejdražším českým prodaným dílem se však stalo dílo Joea Muczky juniora The right direction, které se na kryptoměnové burze Binance v roce 2021 prodalo za 45,4 tisíce dolarů, tedy bezmála milion korun. 

Podobné články

Back to top button