Peníze

Trápí vás nízký příjem? Poradíme jak ušetřit i s ním!

Doposud jste s penězi sice vyšli, ale nemáte nic moc naspořeno? Je na čase s tím něco udělat. Jenže co? Možnosti jsou vlastně dvě: změnit práci, a tím si zajistit vyšší výdělek. Nebo využít naše tipy a začít spořit i při nízkém příjmu. Možná vás překvapí, že tak složité to zase nebude.

Šetří, kdo kupuje za levno

Kde je dneska levně? Jedině v akčních letácích, jako je akční leták Billa, leták Lidl nebo třeba Penny Market leták. A to jsou jen potraviny. Bezkonkurenčně nejlevnější oblečení a vybavení do bytu potkáte v letácích Pepco, Kik apod. Jestliže začnete nakupovat podle nich, mohou vaše úspory na potravinách a drogerii vystoupat klidně i k 15 – 20 % současných výdajů za ně. 

Dnes už netřeba listovat papírovými verzemi a doma skladovat kupy letáků (tedy pokud neshromažďujete dětem sběr papíru do školy). Už dávno jsou totiž letáky obchodů online, na jednom místě tak, abyste je měli stále s sebou v kapse ve vašem mobilu. Přesvědčte se sami!

Základní suroviny vždycky vyjdou nejlevněji

Nejdražší na celém procesu výroby a expedice potravin k zákazníkovi jsou jejich zpracování do hotového výrobku a marže obchodníků. Zatímco marže můžete snížit díky nákupům za akční ceny, náklady na zpracování vaší peněžence odpustíte, když místo hotových výrobků pořídíte jen základní suroviny. Alespoň u těch jídel, která je doma snadné připravit.

Co lze doma připravit levněji než koupit hotové? Saláty, pomazánky, sladké chlazené krémy, hotová jídla k ohřevu, polotovary k dopečení nebo dosmažení atd. Výjimkou jsou konzervy se sezónním ovocem a zeleninou nebo různými druhy masa v základní úpravě.  Proč? 

Díky nízké ceně sezónních surovin jsou i konzervy za dobrou cenu (ve srovnání s cenou zeleniny v zimě či na jaře). Navíc jsou sezónní zelenina a ovoce o dost kvalitnější. A co se masa v konzervách týká, ušetří vám spoustu tepelné energie na jeho přípravu. Producent připravuje velké dávky najednou, a tak se náklady na „topení pod kotlem“ rozpočtou mezi mnoho hotových konzerv.

Poznejte kouzlo sezónních plodin

Sice už jsme sezónní potraviny zmínili, ale neuškodí zopakovat: sezónní zelenina a ovoce jsou nejen levnější, ale především kvalitnější, a pro naše tělo přirozenější. Dozrávají v přirozených podmínkách, nevezou se přes půl planety a nemusejí být tolik hnojeny umělými přípravky – právě díky růstu v době, která jim svědčí.

Energie opět v kondici

Období, kdy všichni dodávali energie za stropové ceny (nasazené nesmyslně vysoko, v porovnání s okolními zeměmi), je naštěstí pryč. Několik dodavatelů je zpátky pod stropem. Najděte si jeuzavřete nové smlouvy na levnější energie, jakmile to bude z vaší strany možné.

Potraviny, oděvy a energie jsou největší položkou rozpočtu. Ušetřit můžete i jinde

Mnoho lidí si stěžuje na nízké příjmy, přitom vydávají tisíce korun měsíčně na své zlozvyky. Například? Alkohol, cigarety, online hry, pravidelné kávičky nebo večerní piva. Asi nám teď spíláte, že byste si snad nemohli v životě dopřát nic dobrého. Ale odhlédněte od emocí a nad vším se zamyslete: kolik vás každý měsíc vaše zlozvyky stojí? Nešlo by výdaje stáhnout třeba na polovinu?

Zrevidujte předplacené služby

Někdy si nesmyslně platíme různá předplatná. Na televizní kanál, který bychom mohli sledovat i zdarma (typicky Nova TV a její Voyo), prémiové služby u mobilního operátora, u YouTube, Spotify, Netflix a dalších platforem, které jsou v základu zdarma nebo za poloviční i nižší poplatek. Prémiovým klientem můžete být, až zvýšíte své příjmy. Do té doby se zkuste spokojit se základem.

Máte nárok na příspěvek?

Hodně českých domácností je sice v kategorii s nárokem na příspěvek na bydlení a další sociální dávky, ale nevyužívá jich. Většinou o nich vůbec neví, nebo by si při žádosti o ně připadali „nepatřičně“. A to je škoda. Tvorbě rezerv by pomohlo i pár stovek měsíčně. Za rok z nich budou tisíce korun.

Oddělte spoření od běžných plateb – založte si spořicí účet

Zatím jsme se podívali na jednu stranu spoření – v podobě šetření na výdajích. Ale abyste opravdu něco naspořili a opravdu si vytvořili finanční rezervu na horší časy nebo na plánované větší výdaje, musíte se posunout ještě o jeden krok dál: založit spořicí účet. Proč?

Peníze, které odešlete pryč z účtu, z něhož běžně platíte, prostě jen tak neutratíte. Zůstanou v bezpečí a oddělené. A co víc: na spořicím účtu se budou vždycky alespoň trochu úročit. Navíc snadno najdete spořicí účet s nulovými poplatky – stačí si spořicí účty porovnat. Peníze z účtu jsou k dispozici ihned, bez výpovědní lhůty. 

Až se vám podaří všechny naše tipy realizovat, sami brzy uvidíte, že jste se konečně vymanili z cirka třímilionové skupiny Čechů, která má rezervu sotva na měsíc.

Podobné články

Back to top button