Zdraví

Jak si vybrat podkladovou bázi pro váš typ pleti

Podkladová báze je základem pro každý make up. Nemusíte si namalovat oči, řasy nebo udělat konturu obličeje. Pokud vám ale záleží na efektu hladké pleti s jednotnou barvou a na vytvoření správného základu pro následné make-up produkty (například tvářenka, rozjasňovač, bronzer), musíte na obličej nanést podkladovou bázi. Bohužel i přesto, že je podkladová báze tak důležitá, ženy k jejímu výběru a nákupu většinou přistupují dost nedbale.

Jak vybrat barvu podkladu?

Podkladová báze, základ pro make-up, by měl dokonale ladit s barvou vašeho obličeje. Proč tedy testovat odstín na pokožce (nejčastěji ruce), jejíž barva je pouze „podobná“ barvě pleti? Musíte testovat barvu podkladové báze přesně tam, kde ji budete používat.

Mimochodem, víte, jaký máte podtón pleti? Studený, kde převažují růžové pigmenty nebo teplý, kde převažují pigmenty do žluta? Pokud je to pro vás těžké zhodnotit, přiložte si ke tváři bílý papír. Dělá vaši pleť zářivou a zdravou, nebo jsou zabarvení a tmavé kruhy pod očima viditelnější?

Pokud vypadáte dobře na bílém pozadí, pak je odstín vaší pleti chladný a budou vám slušet růžové odstíny podkladu. Pokud vaše pleť na pozadí bílého listu papíru vypadá šedě a unaveně, znamená to, že máte teplý typ pleti a potřebujete podklad v odstínu teplé béžové barvy. Nejste si jisti, zda jste vyhodnotili podtón své pleti správně? Poproste asistentku v drogerii. Určitě Vám pomůže vybrat správný odstín.

Nekupujte naslepo

Nejbezpečnější je použít tester a aplikovat ho přímo na pleť, abyste viděli, jak na ní produkt vypadá. Je dobré, když během návštěvy drogerie nejste nalíčená – pak můžete podkladovou bázi otestovat přímo na obličeji. Nejlepší je nanést trochu podkladové báze v koutku čelisti.

Pamatujte o tom, že v létě je kůže tmavší než v zimě. Proto je nejlepší pořídit si podkladovou bázi zvlášť na zimu a léto a možná ještě jednu – na „přechodné období“. Pro každodenní použití se nejlépe hodí podkladová báze, která odpovídá vašemu přirozenému tónu pleti.

Nicméně na večerní líčení, kdy plánujete modelovat obličej bronzerem, je lepší zvolit podkladovou bázi o odstín světlejší. Světlejší tóny udělají dobře i zralé pleti – pleť vypadá svěže a mladě. Pamatujte, že příliš tmavá podkladová báze zostřuje rysy obličeje a přidává roky.

S podkladovou bází dokonale přizpůsobenou vašemu typu pleti a tónu pleti můžete dosáhnout velmi důležitého efektu make-upu – hladké, sametové pleti, i když jste celou noc nespali.

Výběr odstínu je začátek

Podkladová báze se musí „rozplynout“ s vaší pletí. Nejde zde pouze o perfektně zvolenou barvu. Podklady se liší konzistencí, složením a vlastnostmi. Ne každý typ podkladové báze se vám na pleti dobře rozetře. Může mít příliš hustou konzistenci a nadměrně zvýrazňovat suchou pokožku a vrásky. Podkladové báze, které nejsou příliš kvalitní jsou takové, které jsou příliš těžko roztíratelné nebo moc lehké, které beze stopy zmizí aniž by zakryly nedokonalosti.

Abyste se ujistili, že si vyberete perfektní podkladovou bázi, musíte si podkladovou bázi vyzkoušet na svém obličeji, a ne například na zápěstí, kde se kůže výrazně liší od pleti.

Pokud se vám suchá pleť zdá unavená a zašedlá, pak sáhněte po produktu, který ji rozzáří. Pro mastnou a smíšenou pleť s rozšířenými póry budou vhodné matující a vyhlazující podkladové báze. Pokud máte problematickou pleť – s pigmentovými skvrnami, akné, jizvami, prasklými kapilárami, sáhněte po přípravku, který poskytuje silnější krytí, a pokud jste alergik nebo máte citlivou pleť – určitě se poohlédněte po hypoalergenních podkladových bázích.

Nezapomeňte také, že make-up pro zralou pleť a pleť s prvními vráskami je samostatnou kategorií. Mohou být jako dobrý krém proti vráskám – obsahují komplexy proti stárnutí, mají liftingový efekt, modelují ovál obličeje a vyplňují vrásky, dokonale vyhlazují povrch pleti.

Podobné články

Back to top button