Zdraví

Zkuste se vyhnout stresu a tím i zvýšenému riziku pásového oparu

Bolestivé infekční onemocnění, které se projeví puchýřky naplněnými tekutinou. Ty postupně zasychají a mění se ve stroupky. Nejčastěji se vyrážka objeví na trupu, zádech, mezi žebry na jedné straně hrudníku a v obličeji. Ovšem může se vyskytnout kdekoli na těle.

Pásový opar (herpes zoster) způsobuje virus varicella zoster. Přenáší se přímým kontaktem s vyrážkou ve fázi čerstvých puchýřů, z nichž vytéká tekutina. Je vysoce infekční, navíc jedinci, kteří jsou vyčerpaní a ve stresu, jsou snadnými cíli. Inkubační době se pohybuje okolo jednoho až dvou týdnů. Nejdřív se ohlásí mravenčením, svěděním a po týdnu vyrazí puchýřky.

Svědění vás potrápí až do chvíle, kdy začnou usychat. Do té doby jste také infekční. Pokud je vám dobře a vyrážka jde dobře zakrýt oblečením, nemusíte zůstat v izolaci. Ovšem onemocnění provází bolest hlavy, nevolnosti a horečky, proto je lepší v prvních dnech obtíží zůstat doma. Za přibližně měsíc budete bez obtíží.

Kde je nejvíc problematický

V obličeji, kde hrozí přenos do oka na rohovku. Tam by infekce mohla přímo ohrozit zrak. Vyvarujte se dotyku, dodržujte přísná hygienická opatření. Ojediněle se může objevit v puse, tam je, stejně jako v očích a uších, na sliznici. Léčba je v těchto partiích obtížnější, protože není možné použít běžnou léčbu (mastičky, tekutý pudr). Je třeba nasadit antivirotika.

Lze se mu vyvarovat?

Ano, očkováním. Už od roku 2014 existuje v Česku vakcína. Brání propuknutí nemoci, nezabrání vniknutí viru do těla. Očkování proti pásovému oparu (vakcína Zostavax) není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale můžete využít příspěvek od některých zdravotních pojišťoven. Určitě vašemu organismu pomohou vitamíny k posílení imunity, nejvíc vitamin B12 a doplňky stravy, které bojují proti stresu a napětí.

Když je roční období proti nám

Změny teplot, méně slunečního záření, méně zeleniny, ovoce, tedy vitaminů. To jsou rizika změn ročních období, především podzim, zima a předjaří. Tyto faktory mohou ovlivnit imunitní systém. Chybí vitamin D, zvyšuje se riziko respiračních onemocnění. Zároveň se stresujeme z Vánoc, ročních uzávěrek. To vše snižuje naši odolnost, a tedy zvyšuje možnost vzniku pásového oparu.

Co všechno nám hrozí? Infekce dýchacích cest: chřipka, nachlazení, zápal plic u starších lidí a těch, kterým imunitní systém nefunguje. Celoročně nejsou příjemné bakteriální infekce, ale jejich vrchol bývá v létě: Salmonela, E-coli a další bakterie jsou vyvolávači silných průjmů, zvracení a tyto obtíže také oslabují imunitu organismu. Podobně fungují parazité či kožní infekce (stafylokoky, kandidóza…). Při nastydnutí se objevují záněty močových cest, ale i opakující se záněty dutin, uší nebo plic.

Léčba

Analgetika při bolesti, potírání nakažených míst tekutým pudrem, který sníží svědění, stejně funguje i Panthenol spray, chladivé obklady. Lékař předepíše antivirotika, ty ulevují. Dávejte pozor, abyste puchýřky nenarušili péči nebo oděvem. Volné vzdušné oblečení z přírodních materiálů je ideální. Šetřete se, pásový opar může velmi oslabit tělo, imunitu. Rozhodně ho nepodceňujte!

Podobné články

Back to top button