Vyplatí se cestovní pojištění do EU a na co si dát pozor při jeho výběru?
Chystáte se na dovolenou do zemí Evropské unie a přemýšlíte, zda má cenu sjednat si cestovní pojištění? Nenechte nic náhodě. Zdravotnictví v každé zemi je jiné a můžou vás tak překvapit místní vysoké poplatky za ošetření. Při výběru pojištění si vždy zjistěte, za co vlastně platíte, aby ve vašem výběru bylo zahrnuto vše, co potřebujete.
📝Obsah
V některých zemích EU si za ošetření pořádně připlatíte
I když se situace za poslední roky také v České republice podstatně změnila, řada lidí je stále zvyknutá a přesvědčená, že za zdravotní péči se neplatí. Jsou pak velmi překvapeni, když zjistí, bohužel, často kvůli svému vlastnímu úrazu, že v zahraničí je to jinak.
Díky Evropskému zdravotnímu průkazu, který má každý pojištěnec na zadní straně své zdravotní kartičky, za vás sice vaše zdravotní pojišťovna v případě pojistné událost uhradí určitou částku, ale jen do výšky toho, kolik vyplácí za dané ošetření nebo jiný úkon v České republice.
Náklady na ošetření či pobyt v nemocnici jsou ale v některých zemích Evropské unie často mnohonásobně větší než u nás. Proto je lepší myslet na cestovní pojištění a být v klidu. Díky malé investici můžete ušetři desetitisíce korun.
Přizpůsobte pojištění do zahraničí vašim potřebám
Cestovní pojištění už dnes není nijak drahou a náročnou záležitostí, abyste si ho nemohli zajistit rychle, online a zcela přizpůsobené na míru vašim potřebám. Některé pojišťovny mají dokonce na svém webu přehledný formulář, kde si jen v několika krocích „vyklikáte“, kam a kdy jedete, kolik vás je, co všechno potřebujete připojistit a nástroj vám spočítá výslednou sumu, kterou bude pojištění stát. Teprve potom se můžete rozhodnout, zda si u té konkrétní pojišťovny cestovní pojištění sjednáte.
Pokud půjdete online přímo přes konkrétní pojišťovnu, čeká vám často také bonus v podobě příjemné slevy z celkového pojistného.
Zajímejte se, co pojištění kryje
Při výběru pojistného a pojišťovny si dejte velký pozor nejen, jak snadno pojištěné sjednáte, ale také na to, co je vlastně v pojištění zahrnuto a jaké další služby pojišťovna poskytuje. V současnosti jsou především důležité asistenční služby 24 hodin sedm dní v týdnu, a to v českém jazyce, abyste se kdykoliv dovolali pomoci.
Zjistěte si také, zda dané pojištění do zahraničí platí například pro těhotné ženy po 26. týdnu těhotenství, pokud je to váš případ, nebo zda se vztahuje i na pacienty s nějakým chronickým onemocněním, jako je třeba cukrovka.
Nezapomeňte se připojistit
Dále si objektivně promyslete, či nebudete potřebovat třeba připojištění v případě adrenalinových aktivit. Klasické sporty jsou často zahrnuty už v základním balíku, ale například na parašutismus či bojové sporty už potřebujete připojištění. Často lidé také zapomínají, že základní pojištění je při vysokohorské turistice ochrání jenom do výšky 5 000 m. n. m., nebo že se musí připojistit na sjíždění divoké vody třetího stupně obtížnosti.
Cestovní pojištění si ale často můžete rozšířit také o další zajímavé pojistky, jako je například pojištění storno poplatků, asistence při zpoždění nebo dokonce zrušení přepravy, připojištění auta a pod.
Šťastnou cestu!