Jaký je rozdíl mezi bolestí hlavy a migrénou
Většina z nás zná pulzující bolest ve spáncích. Jen další bolest hlavy, že? Ne tak rychle.
Než svou bolest odepíšete jako další bolest hlavy, naučte se rozlišovat mezi bolestmi hlavy a migrénou. Znalost jejich klíčových rozdílů vám může přinést dlouho očekávanou úlevu.
📝Obsah
Typy a příčiny běžných bolestí hlavy
Existuje mnoho různých typů bolestí hlavy, takže určení místa a povahy bolesti může pomoci určit její příčinu.
Mezi nejčastější typy patří:
- Tenzní bolesti hlavy: Bolest při tenzních bolestech hlavy se obvykle šíří po obou stranách hlavy, často začíná vzadu a postupuje dopředu. Jedná se o nejčastější formu bolesti hlavy. Únava očí, stres a hlad jsou častými příčinami tenzních bolestí hlavy, které mohou být chronické.
- Sinusové bolesti hlavy: Tyto bolesti hlavy často přicházejí, když jste nemocní nebo máte ucpané dutiny. Jsou způsobeny otokem vedlejších nosních dutin, což vede k bolesti za tvářemi, nosem a očima. Bolest je často nejhorší, když se ráno probudíte a když se předkloníte.
- Clusterové bolesti hlavy: Tyto bolesti hlavy jsou obvykle velmi bolestivé a vyskytují se ve „shlucích“, což znamená, že se vyskytují denně (obvykle ve stejnou dobu), někdy až několikrát denně po dobu několika měsíců. Jsou důsledkem rozšíření cév v mozku v důsledku uvolnění serotoninu a histaminů. Mohou být způsobeny fyzickou námahou, jasným světlem nebo dokonce nadmořskou výškou.
Co je to migréna?
Když většina lidí slyší pojem migréna, často si představí silnou bolest hlavy. Bolesti hlavy jsou však pouze jedním z příznaků migrény a mohou mít různou intenzitu a délku.
Migréna je neurologické onemocnění, které zahrnuje nervové dráhy a chemické látky.
Změny v mozkové činnosti ovlivňují prokrvení mozku a okolních tkání, což způsobuje celou řadu příznaků. Kromě silné bolesti hlavy mohou osoby trpící migrénou pociťovat některé nebo všechny následující příznaky:
- Nevolnost
- Zvýšená citlivost na světlo, zvuk nebo pachy
- Závratě
- Extrémní únava
Migréna se může vyskytovat ve čtyřech různých fázích, ne každý však prožije všechny fáze. Mezi tyto fáze patří:
- Fáze prodromu: Tato fáze se někdy nazývá fáze před bolestí hlavy a vyznačuje se bezbolestnými příznaky, které se objevují hodiny nebo dny před příchodem migrény. Patří mezi ně změny nálady, chuť na jídlo a ztuhlost šíje (která se projevuje například také u závažného úžehu).
- Fáze aury: Aura označuje smyslové poruchy, které se objevují před migrénou nebo během ní. Během této fáze můžete pociťovat změny vidění, hmatu nebo řeči, ačkoli ne každý, kdo trpí migrénou, touto fází projde. Příklady aury zahrnují rozmazané vidění, slepé skvrny, které se časem rozšiřují, necitlivost ruky a nezřetelnou nebo nesrozumitelnou řeč.
- Fáze bolesti hlavy: V této fázi se obvykle dostaví bolest, která může být od mírné až po vysilující. Fyzická aktivita a vystavení světlu, zvuku a pachům může bolest zhoršit. Někteří lidé však mohou mít migrénu, aniž by se u nich objevila bolest hlavy.
- Postdromální fáze: Poslední fáze nastává, když bolest ustoupí. Lidé se během této fáze mohou cítit vyčerpaní, zmatení nebo je jim celkově špatně.
Příčiny migrény
Zatímco bolesti hlavy mají obvykle snadno vysledovatelné příčiny, migrény mají společné spouštěče, ale nemají jednu příčinu. Pokud trpíte migrénami, můžete zjistit, že jejich nástup vyvolávají určité faktory.
Spouštěče se u jednotlivých lidí liší a mohou zahrnovat:
- Pohlaví a hormonální změny: Ženy trpí migrénami třikrát častěji než muži. Menstruační cykly a změny hormonů jsou u žen jedním z faktorů migrény.
- Alergie: Alergie, nazývané také alergická rýma, způsobují v těle podráždění a zánět. Protože migrény jsou spojeny se zánětem cév, jsou alergie pro některé lidi známým spouštěčem.
- Rodinná anamnéza a genetika: Lidé, jejichž rodinní příslušníci trpí migrénou, mají větší pravděpodobnost, že se migréna objeví i u nich. Vědci objevili genetickou mutaci, která je běžná u osob s nejtypičtějším typem migrény.
- Životní prostředí: Tato kategorie zahrnuje širokou škálu spouštěčů, jako jsou změny počasí, stres, jídlo, pachy a nedostatek spánku.
Léčba migrény a bolestí hlavy
Přestože neexistuje žádný specifický lék na bolesti hlavy a migrény, léky a změna životního stylu mohou pomoci léčit vaše příznaky a předcházet budoucím epizodám.
Volně prodejné léky
Při bolestech hlavy nebo mírných migrénách mohou pomoci volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol, ibuprofen a aspirin.
Léky na předpis
Pokud se u vás pravidelně vyskytují středně těžké až těžké migrény, volně prodejná léčba nemusí ke zvládnutí příznaků stačit. Léky na předpis mohou pomoci snížit závažnost vašich migrén a zabránit jejich budoucímu výskytu. Mezi léky mohou patřit např:
- Léky na krevní tlak, jako jsou beta-blokátory
- Antidepresiva
- Léky proti záchvatům
- Injekce botulotoxinu A (botoxu)
Změny životního stylu
Některým typům bolestí hlavy a migrén může pomoci předcházet také změna životního stylu. Patří mezi ně:
- Pravidelné cvičení
- Změny ve stravování, abyste se vyhnuli spouštěcím potravinám
- Zlepšení spánkových návyků
- Praktikování relaxačních technik, jako je jóga a meditace
Vedení deníku migrény nebo bolesti hlavy vám také může pomoci sledovat vzorce a identifikovat spouštěče. Zaznamenávejte si například den a čas, kdy vás začala bolet hlava nebo migréna, prostředí a činnost, kterou jste dělali předtím, než se příznaky objevily, a jak dlouho bolest trvala.
Tyto informace vám a vašemu lékaři pomohou vytvořit plán, jak se vyhnout spouštěčům a snížit četnost migrény nebo bolesti hlavy.