Novinky a aktuality

Benátský štuk: Co to je, jeho výhody a nevýhody

Úprava stěn pomocí štukatury většinou nedovoluje skutečně efektní zařízení místnosti. Alespoň pokud se používá standardní štukatura, nikoliv dekorativní. Ta dokáže poskytnout krásné stěny, i když majitelé nepřidávají mnoho úsilí.

Jasným příkladem je benátská štukatura. Její vlastnosti jsou unikátní jak z praktického, tak z estetického hlediska.

Co je to benátský štuk

Tento materiál lze zařadit mezi dekorativní štukatury. Odborníci z firmy sterkanazed.cz zdůrazňují, že charakteristickým rysem tohoto výrobku je přidání mramorové mouky nebo mramorové drťi do jeho složení. Nicméně, toto je klasický recept na tento materiál.

Nicméně dnes se jako přísada používají nejen mramor, ale i jiné složky – křemen, žula, malachit. V důsledku toho lze díky tomuto materiálu dosáhnout povrchu, který imituje přírodní kámen. Právě z tohoto důvodu je benátská štukatura ceněna majiteli.

Jaké jsou výhody benátské štukatury

  • Prezentabilita a jedinečný vzhled. Použitím tohoto výrobku lze dosáhnout povrchu s unikátními estetickými vlastnostmi. Vznikající vzor na štukatuře nemůže být opakován, a proto není možné získat dvě stejné úpravy v různých místnostech.
  • Dobré izolační vlastnosti. Samozřejmě není možné porovnávat benátskou štukaturu s plnohodnotnými izolačními materiály. Ale určitou měrou je schopna zlepšit tepelnou izolaci stěn a chránit místnost před pronikáním cizích zvuků.
  • Jednoduchá technologie oprav. Pokud se na štukatuře objeví poškození, lze se jich snadno zbavit. Po opravných opatřeních lze dosáhnout tak krásné úpravy, že poškození nebude mít viditelné stopy.
  • Široké použití. Materiál lze využít i při renovaci v místnostech se složitými podmínkami. Samozřejmě je lepší obrátit se na benátskou štukaturu při úpravě obývacího pokoje nebo jiných obytných prostor. Ale v krajním případě se dobře osvědčí i v kuchyni a dokonce v předsíni, kde je vysoká vlhkost vzduchu.

Nevýhody benátské štukatury

K nevýhodám lze zařadit poměrně vysoké náklady, které jsou způsobeny obtížností aplikace materiálu. Dalším důležitým momentem je, že takovou práci by měli provádět vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří mají znalosti v tomto oboru i praktické dovednosti.

Druhou nevýhodou, nebo spíše obtížností, je nutnost velmi pečlivé přípravy povrchu, na který se má štukatura aplikovat.

Aby bylo možné spočítat a zakoupit potřebné množství benátské štukatury, násobíme spotřebu na 1 metr čtvereční na plochu povrchu a počet vrstev. Štukaturu je kvůli průhlednosti nutné aplikovat pouze na pečlivě připravený povrch bez jakýchkoli vad, i těch drobných.

Dekorativní stěrka, jako je benátská stěrka, otevírá dveře k transformaci interiérů a přináší jedinečný estetický prvek do prostoru. I když je aplikace tohoto materiálu náročnější, výsledek za to stojí. Klíčové je, aby tuto práci vykonávali zkušení profesionálové, kteří dokáží využít potenciál tohoto materiálu k vytvoření originálního designu.

Rovněž je důležité dbát na správnou údržbu tohoto typu povrchu. Pravidelná péče a čištění pomáhají zachovat jeho krásu a trvanlivost. Při vhodné údržbě může benátská stěrka poskytnout elegantní a nadčasový vzhled vašim prostorům po mnoho let.

Podobné články

Back to top button