Zdraví

Kratom a dávkování – klíč k bezpečné konzumaci

Stále populárnější kratom provází řada mýtů a polopravd. Z Asie pocházející rostlina mitragyna speciosa a její psychoaktivní účinky rozdělují společnost na dva tábory. Nejvíce diskuzí se vede na téma jeho dávkování.

Kratom se konzumuje ve formě prášku. Ten si uživatelé přidávají do jídla, pití, a dokonce existují i recepty s kratomem. Vzhledem k jeho účinkům se jedná o nejefektivnější formu konzumace s minimalizovaným rizikem.

Jak fungují účinné látky kratomu?

Mezi účinné látky kratomu patří alkaloidy mitragynin a 7-hydromitragynin. V minulosti se látky používaly jako substituční léčba při závislosti na opiátech. Vedle dvou hlavních se v prášku v menším množství nacházejí i další účinné látky:

  • mitraphylin
  • mitragynalin
  • raubasin

Kratomové alkaloidy vyvolávají psychoaktivní účinky. Jeho užíváním se mění mozkové funkce, nálada a dochází ke změnám v chování a vnímání okolí. Právě dávkování určuje, jak silným účinkům se konzument vystaví.

Zelený, bílý nebo červený?

V obchodech zákazníci narazí na různé druhy prášku. Někteří prodejci mylně informují o tom, že se jedná o jiné odrůdy. Ve skutečnosti většina pochází ze stejné rostliny mitragyna speciosa. Liší se pouze její způsoby zpracování.

Mezi základní druhy patří zelený kratom. Sbírá se jako rostlina, která stále dozrává a suší se pouze její listy. Jedná se tak o jeden z nejčistších kratomů. Projasňuje mysl a způsobuje větší fyzickou výdrž – oblíbený je proto mezi sportovci.

Další oblíbený je bílý kratom. Vyrábí se sušením, na rozdíl od zeleného se v něm ale objevují i větvičky a stromky listů. Díky tomu má specifické účinky – dodává energii, pozvedá náladu a nejvíce stimuluje.

A nakonec červený kratom. Ten už vzniká sušením a následnou fermentací. Ze všech zmíněných má nejvíce tišící účinky a dobře tlumí bolest. Protože působí spíše sedativně, není tolik oblíbený. Přesto má ale své konzumenty, kteří na něj nedají dopustit právě pro jeho schopnost tišit bolest.

Vedle třech zmiňovaných existuje ještě žlutý a hnědý kratom. Stejně jako u červeného se po sušení listy fermentují. Nemají ale vlastní specifické účinky a kombinují vše výše uvedené. Obvykle navozují euforické stavy a psychické nabuzení.

Správné dávkování kratomu

Jak je to tedy s optimálním dávkováním? Nezáleží na barvě a druhu, ale na jeho množství. Odborníci rozlišují několik úrovní dávkování.

Do 2 gramů

Mikrodávka

2–4 gramů

Malá dávka

4–6 gramů

Střední dávka

Do 8 gramů

Velká dávka

Nad 8 gramů

Silná dávka

Začátečníkům se doporučuje postupné dávkování. Obvykle tedy začínají na 2 gramech a sledují účinky kratomu, a podle toho dávku upravují. Důležitá je vědomá konzumace a sledování psychických i fyzických změn.

Kratom totiž na každého účinkuje jinak. Podobně jako v případě alkoholu záleží na hmotnosti, věku, odolnosti a toleranci. Předávkování kratomem s sebou navíc přináší i nepříjemné stavy podobné kocovině, mezi které patří:

  • bolest hlavy,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • střevní problémy,
  • neklid

Míra dávkování záleží i na požadovaných účincích. Kratom má v menších dávkách povzbuzující  vliv. Ve vysokých dávkách naopak způsobuje sedativní stavy, v některých případech i ztrátu vědomí a podobné účinky jako opioidy.

O kratomu se mluví jako o dobrém sluhovi, ale zlém pánovi. Způsobuje závislost? Podle všeho ne vyšší než kofein. Přesto jeho uživatele ale nesprávné dávkování uvrhne do nepříjemných stavů. Vždy je tedy důležité znát míru i účinky konkrétního druhu.

Podobné články

Back to top button