Peníze

Pejsek pro děti? Zvažte také finanční stránku

Pejsek pod stromečkem. Pro mnoho dětí splněný sen a pro rodiče představa hřejivých chvilek plných radosti a mazlení. Než se ale pro pořízení psího parťáka nadchnete, měli byste opravdu důkladně zvážit i praktickou stránku věci. Pes totiž není jen chlupatý kamarád, ale také závazek na mnoho let a nezanedbatelná pravidelná položka v rodinném rozpočtu.

Kolik stojí psí štěstí?

Pořizovací cena štěněte je jen špičkou ledovce. Pokud se rozhodnete pro pejska z útulku, pravděpodobně zaplatíte jen menší poplatek do 1000 Kč. A nebo už máte jasno, které plemeno se k vám povahově hodí? Pak počítejte s tím, že pořízení psa s průkazem původu vyjde na nemalé peníze.

Průměrná cena štěňat se pohybuje od 20 000 Kč nahoru. Což na jednu stranu bohužel nahrává nepoctivým lidem, kteří pejsky množí jen za účelem zisku. Takovým se vyhněte obloukem. Nejen že nemáte jistotu, že jde opravdu o štěně dané rasy, ale tito lidé se ke psům nechovají hezky – feny mají jeden vrh za druhým, žijí v hrozných podmínkách a (v lepším případě jen) zavšivené štěně vám předají na parkovišti u nákupního centra.

Přesuňme se ale od samotné pořizovací ceny k základní výbavě pro štěně.

Základní výbava pro každého pejska:

  • Krmení: Kvalitní granule, konzervy a pamlsky nejsou levnou záležitostí. Měsíčně počítejte s částkou okolo 900 Kč výše, v závislosti na velikosti a potřebách psa.
  • Veterinární péče: Pravidelná očkování, odčervení, případná onemocnění – to vše se prodraží. Roční náklady na veterináře se mohou vyšplhat i na několik tisíc až desetitisíc korun.
  • Pojištění: V dnešní době už existují i pojišťovny, které nabízejí veterinární pojištění. Sice platíte měsíčně poplatek okolo 300-600 Kč, ale v případě úrazu nebo onemocnění máte jistotu, že vám částku za veterináře částečně pokryje pojistka.
  • Výbava: Pelíšek, vodítko, obojek, misky, hračky – i základní výbava něco stojí, byť ji většinou můžete mít na celý psí život.
  • Výcvik: Pro klidné soužití byste neměli podcenit důkladnou socializaci a výcvik. Ceny kurzů se liší, počítejte ale s investicí v řádu tisíců korun.
  • Poplatek městu: Jako zodpovědný majitel byste svého psa měli vždy nahlásit na obecní úřad ve vašem bydlišti. Ročně pak platíte městu správní poplatek za psa, díky kterému se město stará o čistotu okolí. Třeba v Ostravě vychází poplatek na 1500 Kč.
  • Hlídání: Co s pejskem, když jedete na dovolenou? Hlídání v psím hotelu nebo u známých také není zadarmo.

POZOR: I zde platí přímá úměra – čím větší pes, tím obvykle vyšší náklady. Takový labrador sežere za den mnohonásobně více granulí než malá čivava. I náklady za veterinární úkony zabolí vaši peněženku u čivavy mnohem méně něž u labradora.

A bohužel, jen málokterý veterinář vám zachrání zvíře na dluh, v takové nečekané situaci vás pak může zachránit rychlá půjčka. Nezapomeňte si však i v časovém tlaku dobře vybrat poskytovatele, který disponuje licencí od České národní banky.

Pes není hračka: Důkladně se zamyslete, zda to opravdu zvládnete

Pořízení psa by mělo být zodpovědným rozhodnutím celé rodiny. Než se necháte zlákat roztomilým štěnětem, promluvte si s dětmi o tom, co vše péče o psa obnáší. Zvládnete venčení za každého počasí, krmení ve stanovenou dobu a úklid případných nehod?

Pejsek do rodiny s dětmi bezpochyby přinese spoustu radosti. Nezapomínejte ale, že je to živý tvor s vlastními potřebami a péče o něj s sebou nese i finanční zodpovědnost.

Podobné články

Back to top button