Příroda

Jak vybrat květiny v květináčích pro váš dům?

Milovníci pokojových rostlin jsou přesvědčeni, že zútulňují byt nebo dům a mají blahodárný vliv na obyvatele. Je na tom samozřejmě zrnko pravdy. Květiny jsou přeci jen krásné na pohled, čímž mohou snižovat stres, čistit vzduch a dokonce do jisté míry zlepšovat spánek.

Proces péče o pokojové rostliny vyžaduje minimum času, což tuto činnost činí velmi příjemnou a uklidňující. Je známo, že vliv pokojových rostlin na lidské zdraví byl předmětem mnoha vědeckých prací. Nezbývá než vybírat jen ty květiny, které budou skutečně přinášet potěšení.

Jak vybírat pokojové květiny a které zvolit?

Hlavním kritériem pro výběr pokojových rostlin jsou nejčastěji právě sympatie. Pokud se majiteli rostlina nelíbí, ať už je jakkoli užitečná, těžko se o ni bude starat. Zde je několik rad, jak vybírat květiny v květináčích:

  1. Než si koupíte jakékoliv rostliny, zjistěte si jejich přesný název, ideálně i v latině. Pokud se jedná například o anemone (jinak také sasanky), můžete si pak zjistit všechny informace a poté si ji objednat ve specializovaném internetovém obchodě za výhodnou cenu.
  2. Pokojové rostliny je lepší vybírat v renomovaném květinářství. Důvodem je, že pokud si vyberete kvetinače, kvetoucí rostliny nebo cokoliv jiného, nebojte se navštívit jejich specializované stránky, kde si zjistíte všechny podstatné informace o rostlině včetně ceny, možností dopravy, ideální péči a tak podobně.
  3. Při nákupu by rostlina měla být dobře upravená a zdravá na pohled. Pokud listy ztratily barvu nebo jsou na koncích povadlé, neměli byste ji kupovat, protože by mohla rychle uhynout.
  4. Ihned byste měli také koupit správnou velikost květináče pro danou rostlinu. Neměl by být příliš velký, ale ani příliš těsný pro kořeny rostliny.
  5. Před nákupem je lepší ověřit si všechny informace o kultuře na internetu. Můžete narazit na další zajímavé skutečnosti, které se vám budou při péči o ni hodit. Například jsou růže, které mají rády hodně vody, a jsou takové, které nemají rády postřiky apod.. Nelze tedy jen tak koupit několik typů růží a starat se o všechny stejně. Každá může vyžadovat jiný přístup.
  6. Pokud jste rostlinu koupili v chladném období, je lepší ji důkladně zabalit. Pak nezmrzne a neuhyne.
  7. Nové rostliny by se měly držet dál od těch, které už v domě jsou. Květiny se tak rychleji přizpůsobí prostoru a v případě onemocnění nenakazí domácí zahradu, která je již v domě.

Při malých zkušenostech s péčí o rostliny je lepší vybrat ty nejméně náročné. Mohou to být sansevierie, chlorofyty, kalyserie či tučňákovité listy. Nenáročné varianty budou dlouho kvést, těšit se atraktivnímu vzhledu a nezaberou mnoho času na zalévání, výměnu půdy, přidávání hnojiv a další manipulace.

Originálním vzhledem se vyznačují například kaktusy, které nevyžadují častou zálivku (maximálně 1-2krát měsíčně). Při výběru hrnkových květin je navíc třeba zohlednit jejich vlhkost, velikost a příznivé osvětlení v místě, kde budou umístěny.

Podobné články

Back to top button