Internetové bankovnictví

Přechod z Equa Bank do Raiffeisenbank krok za krokem

Equa Bank je od 1. ledna 2022 součástí Raiffeisenbank. To znamená, že všichni klienti a smlouvy byly postupně převedeny právě pod Raiffeisenbank. Od 14. 11. 2022 se to týká také internetového bankovnictví, na které se podíváme, aby byl přechod z Equa Bank do Raiffeisenbank co nejjednodušší.

Jak přejít z internetového bankovnictví Equa Bank do Raiffeisenbank

Proces naštěstí není nijak komplikovaný a provede vás průvodce. I tak se ale podíváme, jak vše probíhá, aby vše bylo převedeno co nejsnadněji.

První krok je přihlášení do vašeho stávajícího internetového bankovnictví Equa Bank. Přihlaste se vaším klientským číslem, heslem a potvrzením přes SMS.

Po přihlášení se namísto klasického bankovnictví zobrazí informace o tom, že od 14. 11. 2022 bylo bankovnictví převedeno pod Raiffeisenbank. V tomto kroku jen klikneme na „Pokračovat“.

1 průvodce přechodu z Equa Bank do Raiffeisenbank

V dalším kroku dostanete klientské číslo, kterým se budete do nového bankovnictví Raiffeisenbank přihlašovat. Jde o stejné číslo, jaké máte u Equa Bank. I tak si toto číslo zapamatujte nebo někam zaznamenejte. Pokračujeme kliknutím na „Pokračovat“.

2 klientské číslo k přihlášení do Raiffeisebank

V dalším kroku je potřeba si vybrat, jakým způsobem se budete chtít do nového bankovnictví Raiffeisenbank přihlašovat.

Na výběr je využití kombinace I-PINu, což je v praxi vaše zvolené heslo, a potvrzení opsáním kódu z SMS. V praxi tedy stejný způsob, jako se využívá k přihlašování do Equa Bank. Pokud vám tento způsob vyhovuje, můžete jej nadále využívat a hodí se pro ty, kdo nemají chytrý telefon.

V návodu se podíváme na využití mobilní aplikace, díky které je přihlašování lépe zabezpečeno, můžete jej potvrdit telemetrií (tedy podle možností telefonu třeba otiskem prstu nebo obličeje), a jde o preferovaný způsob zabezpečení vašich financí.

Pokud tedy máte možnost, využijte možnosti „Chci aplikaci“. V opačném případě zvolte „Chci jen internetové bankovnictví“, nastavte si heslo a máte hotovo.

3 přihlašování do Raiffeisenbank přes aplikaci

V dalším kroku je potřeba si nainstalovat aplikaci Raiffeisenbank do vašeho chytrého telefonu s Android, iOS nebo telefony Huawei. Využít můžete QR kódů nebo odkazů. Aplikaci můžete stáhnout také přes tyto odkazy níže nebo je najít v oficiálních knihovnách Google Play, App Store nebo Huawei Gallery pod názvem „Raiffeisen bankovnictví“:

4 Odkazy ke stažení mobilní aplikace Raiffeisen bankovnictví

RAIFFEISEN BANKOVNICTVÍ PRO ANDROID STÁHNETE ZDE RAIFFEISEN BANKOVNICTVÍ PRO iOS STÁHNETE ZDE RAIFFEISEN BANKOVNICTVÍ PRO HUAWEI STÁHNETE ZDE

Aplikace má kolem 70 MB, takže doporučujeme využít wi-fi, pokud nemáte neomezená mobilní data. Po stažení a nainstalování aplikace zaklikněte „Aplikaci mám nainstalovanou“ a poté klikněte na tlačítko „Spárovat aplikaci“

Zde budeme nastavovat aplikaci v telefonu. Nejdříve tedy spustíme aplikaci a zvolíme si motiv na tmavý nebo světlý (nebo automatický podle nastavení telefonu).

Nejdříve v mobilní aplikaci klikneme na Aktivovat (obrázky jsou velmi přehledně i v rámci návodu na Equa Bank, ale budeme je umisťovat i sem).

5 aktivace Raiffeisen bankovnictví

V aplikaci vyberete, jestli aktivujete aplikaci, pokud jste klientem Raiffeisenbank, nebo přecházíte z Equa Bank. Klikneme tedy na Equa Bank. Poté vyberte, že přecházíte způsobem internetového bankovnictví.

Na obrazovce monitoru (tedy na počítači) byste měli vidět QR kód. Ten je potřeba ofotit mobilní aplikací v kroku skenování QR kódu, případně opsáním delšího kódu pod QR kódem.

Po úspěšném naskenování QR kódu je potřeba si zvolit S-PIN, tedy 4místné heslo, kterým se do aplikace můžete přihlašovat. V aplikaci klikněte na „Pokračovat“, potvrďte nastavení S-PINu tak, že ho znovu zadáte, a klikněte na „Potvrdit S-PIN“.

Na počítači klikněte, že jste si S-PIN nastavili a klikněte na „Pokračovat“.

V aplikaci se zobrazí 8místné číslo, které byste měli stejné vidět i na obrazovce počítače. Pokud vše souhlasí, pokračujte v aplikaci i na PC.

Na počítači potvrďte aktivaci zadáním přihlašovacího hesla a kódu, který přijde do SMS.

Pokud je vše v pořádku, aktivace aplikace je hotova.

Přihlášení do internetového bankovnictví Raiffeisenbank

Internetové bankovnictví máte aktivované a můžete se rovnou přihlásit na svém telefonu. Přihlašujete se pomocí S-PINu, který jste nastavili v rámci aktivace aplikace.

Pro přihlášení do webové verze internetového bankovnictví Raiffeisenbank můžete přijít na oficiální stránky rb.cz, v pravé části kliknete na „Vstup na účet“ a zadejte vaše klientské číslo (je stejné, jako jste měli do Equa Bank).

Přihlášení do internetového bankovnictví Raiffeisenbank

Na telefonu vám vyskočí upozornění aplikace Raiffeisen bankovnictví, že se chcete do aplikace přihlásit. Přihlášení potvrďte zadáním vašeho S-PINu.

Nastavení přihlašování otiskem prstu nebo obličeje

V aplikaci si můžete zapnout potvrzení biometrií, tedy podle možností zařízení otiskem prstu nebo obličeje. Poté namísto S-PINu používáte tento způsob ověření, což je bezpečnější ale i pohodlnější.

Aplikace se vás na možnost tohoto nastavení zeptá po přihlášení. Můžete vše také nastavit ručně po kliknutí na Menu -> Nastavení, kde zvolíte podle možností telefonu Otisk prstu nebo Ofocení obličeje, a povolíte tuto možnost při přihlášení a/nebo potvrzování.

Pro potvrzování můžete využít i samostatnou aplikaci RB Klíč, která se hodí pro případy, kdy na telefonu nechcete mít bankovnictví, ale jen potřebujete potvrzovat platby a přihlášení bezpečněji. Pokud chcete mít i mobilní bankovnictví, máte vše v jednom v aplikaci Raiffeisen bankovnictví, kterou jste právě nastavili, takže není nic dalšího dělat.

Máte hotovo

No a to je celé. Máte aplikaci na svém telefonu i možnost se přihlásit do webové verze. Všechny smlouvy, které jste měli u Equa Bank, ať jde o účty, karty, úvěry nebo cokoliv dalšího, byste měli vidět v novém bankovnictví u Raiffeisenbank.

Co se týče vašeho běžného účtu, tak číslo účtu je stejné, ale bude se měnit kód banky, tedy čtyřčíslí za lomítkem. Po dobu 6 měsíců od 14. 11. 2022 budou fungovat oba kódy banky, tedy jak starý 6100 u Equa Bank, tak nový 5500 u Raiffeisenbank. Doporučujeme ale co nejdříve aktualizovat všechny trvalé příkazy, inkasa nebo cokoliv dalšího tak, aby již správně odcházely z kódu banky 5500, a nemuseli jste na tuto změnu už myslet a vše fungovalo.

Podobné články

Back to top button