Novinky a aktuality

Připravte se na léto klimatizací do bytu nebo domu

Optimální tepelná pohoda po celý rok? Ano, to si přeje mít v domácnosti každý. Ale realita je většinou jiná – léto dům či byt přehřívá a zima zase ochlazuje. Přesto si můžete ideální teplotu dopřát docela jednoduše. A oceníte ji především v létě. Připravte se na léto klimatizací do bytu nebo domu.

Požadovaná teploty kdykoli

Vybavit si domácnost kvalitní klimatizací není žádná věda. A už dávno to není ani finančně nedosažitelná záležitost. Klimatizace je způsob, jak si zajistit požadovanou teplotu. Tedy v létě ochlazením a v zimě klidně i přitopením. Klimatizace navíc obydlí dodává čistotu. Je totiž vybavena filtry, které umí zachytit drobné nečistoty a také alergeny.

Typy klimatizací

Na trhu je k dostání celá řada nejrůznějších typů klimatizací, které se individuálně přizpůsobí vašim potřebám.

  • Kazetová klimatizace je vhodná spíše pro větší objekty. Instaluje se podhledů u stropu, takže je lepší její zabudování už při stavbě domu.
  • Pod strop nebo na parapet – variantní možnost umístění se hodí pod strop, na stěnu nebo klidě pod parapet. Vnitřní jednotka je propojena s vnější. Hodí se tam, kde je kvůli řešení prostoru nutné využít pouze atypické provedení.
  • Okenní klimatizace se zabudovává pevně do okna. Kondenzát klimatizace se odvádí automaticky ven.
  • Mobilní klimatizace má výhodu v možnosti přemísťování v rámci jakéhokoli obydlí domu. Na druhou stranu je hlučnější, náročnější na spotřebu energií, byť levná při pořízení.
  • Nástěnná klimatizace je pak nejčastějším a nejlepším řešením, vhodným pro domácnosti. Pořizovací cena je příznivá a provoz je úsporný. Ten nejlepší model lze vybrat pomocí srovnání klimatizací a podle základních faktorů výběru.

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci

Tento typ klimatizací funguje propojením jedné nebo více vnitřních jednotek s jednotkou venkovní. Pokud se jedná o jednu vnitřní jednotku, nazývá se řešení jednoduchý split, pokud je připojeno více vnitřních jednotek, jde pak o multi split. Vnitřní jednotky se instalují na stěnu místnosti, kterou bude vychlazovat. Celý systém bude vyžadovat odborný přístup a drobný stavební zásah.

Co umí nástěnná klimatizace

  • Ochlazování – hlavním důvodem, proč si pořídit klimatizaci do obydlí, bude potřeba chlazení především v horkých letních měsících.
  • Topení – klimatizace je ale možné používat na přitápění, když venkovní teploty klesnou.
  • Snížení vlhkosti – klimatizace si umí poradit i s přebytečnou vlhkostí v domě, kterou automaticky odvádí mimo budovu.
  • Čištění vzduchu – soustava filtrů, kterou je klimatizační jednotka vybavena, slouží k očistě vzduchu, zachycení prachu, pylů i bakterií.

Velikost klimatizace

O vhodném rozměru a výkonu zařízení byste se měli poradit s odborníky. Je třeba vzít v potaz rozměr chlazené místnosti, potřebný výkon atd. – není to tak jednoduché jako zajištění nejvýhodnější půjčky. Jednotlivé modely je ale vždy možné pomocí různých funkcí nastavit na několik stupňů rychlostí proudění vzduchu, samozřejmě včetně pohybu lamel, které vzduch rovnoměrně pouští do místnosti a mohou působit jako příjemný vánek.

Další šikovné funkce

Automatickou výbavou by měl být dálkový ovladač, který bude sloužit ke kompletní obsluze klimatizace pěkně z pohodlí jakéhokoli místa v místnosti. Volit můžete funkci swing pro automatický pohyb lamel, funkci dry pro spuštění odvlhčování, zapnutí tichého chodu. Dále jsou na ovladači informace o aktuální teplotě nebo teplotě, kterou chcete dosáhnout. Výbavou může být i schopnost ionizovat vzduch. A běžnou záležitostí už je i připojení na WiFi a ovládání klimatizace na dálku, třeba ještě před příchodem domů z práce.

Hlučnost

Moderní a kvalitní klimatizace jsou konstruovány tak, aby co nejvíce eliminovaly hlučnost, kterou vydává motor a ventilátor. Zvlášť na noc je proto dobré volit programy, které nemusí přesahovat ani 20 dB. Běžnými hodnotami ale bývají čísla 30 až 40 dB.

 

Podobné články

Back to top button