Volný čas

Proč se někde říká fotbalu soccer? A jak do toho zapadá americký fotbal?

Fotbal a soccer jsou v podstatě totéž. Otázkou však je, jak se z tradičního britského sportu s názvem fotbal najednou stal soccer, respektive z jakého důvodu mu Američané změnili jméno. Na jednu stranu se dá říct, že přeci o nic nejde, prostě tomu jen říkají jinak, když už mají americký fotbal. Třeba to bylo kvůli tomu, aby se jednotlivé sporty nepletly, což dává logiku, ovšem pak se nám do toho vnoří ještě ragby. Britské ragby podobné americkému fotbalu.

Tohle už začíná být trochu komplikované, a proto vznikl tento článek, ve kterém tuto pavučinu efektně rozpleteme. Někomu rozdíly jsou sice jasné, ne všechny výše zmíněné sporty jsou ale Čechům důvěrně známé.

Ačkoliv ragby i americký fotbal jsou populární sporty, v České republice nemá fotbal v oblíbenosti sobě rovného, a není pravděpodobné, že se to brzy změní. Vždyť i mezi sázkaři jde jednoznačně o nejpopulárnější sport, a to už po dlouhá léta. Jakmile se pak objevila možnost sázení online, situace zůstala prakticky stejná, protože jen co různé společnosti začaly sázky postupně nabízet, nejvíce lidí se zaměřilo právě na ty fotbalové. Dnes je nabídka skutečně široká, a člověk tak může sledovat domácí scénu, Ligu mistrů nebo klidně ligu v Saudské Arábii, kam se v poslední době přestěhoval nespočet fotbalových hvězd.

Fotbal vs Soccer

Zde se nabízí jednoduché vysvětlení naznačené výše, a sice že si Američané pojmenovali fotbal podle svého, jelikož se tím odlišil od amerického fotbalu. Vysvětlení to ale úplně přesné není, jelikož i slovo „soccer“ pochází z britské angličtiny. V Anglii byly totiž v 19. století populární mezi středoškoláky fotbal a ragby, přičemž právě v té době vznikla asociace, dohlížející na dodržování pravidel fotbalu.

Zatímco hráčům ragby se říkalo „ruggers,“ hráčům fotbalu, jenž byl hlídán asociací, se říkalo „assoccers.“ Ve Velké Británii se obě slova rozšířila od středoškoláků dál a ze „assocer“ se stalo „soccer,“ leč nikdy se nejednalo o více než přezdívku.

Slovo „rugger“ případně „rugby“ se pak používalo pro označení jakékoliv druhu fotbalu, ve kterém se míč mohl i nosit rukama. V USA se ale pro veškeré varianty používalo slovo „fotbal,“ případně „gidiron fotbal,“ tudíž když se začal hrát ten, kde je nošení míče zakázáno (s výjimkou brankáře), rozhodla se americká fotbalová asociace, že přijme už stejně hojně používané slovo „soccer“ jako oficiální název toho, co by známe jako náš fotbal. A tak se stalo, že jeden a ten samý sport nese dvě jména. Další díl Jaký je rozdíl mezi má tedy své rozuzlení, na konci pavučiny ale ještě nejsme.

Americký fotbal vs. Ragby

Při čtení odstavce výše kdekoho napadne, že „gidiron fotbal“ není zrovna šikovný a zapamatovatelný název pro sport, a také že nebyl. Všichni v Americe říkali sportu, kdy hráč míč do brány nosí, jenom fotbal, ovšem v Evropě si pod tímto pojmem lidé představili něco jiného. Co se týče pravidel, byl „gidiron“ fotbal odlišný od i ragby, tudíž Britové neměli zájem tak americký vynález nazvat, což vedlo k tomu, že se k této variaci začalo říkat americký fotbal. Ostatně v 19. století se nikde jinde, než v USA nehrál.

Ragby
Foto: Unsplash

Jak ragby, tak americký fotbal na rozdíl od běžného fotbalu, tedy socceru, testují spíše sílu a vytrvalost jednotlivých hráčů než rychlost a schopnost umně dostat míč do brány. Americký fotbal má však o něco přesněji definována pravidla, jelikož velikost hřiště i bran je neměnná napříč státy, hráči jsou bezpečněji oblečení, respektive musí na sobě mít předepsanou výstroj. Na hřišti pak v americkém fotbalu je 11 hráčů za každý ze dvou týmů, celkově však má každý tým k dispozici až 23 hráčů. Důležitý je také rozdíl v míči, přičemž ten pro americký fotbal je špičatější, a po dopadu nemá tendence se odrazit.

Co se týče ragby, velikost hřišti se liší dle preferencí pořadatele. Ragbysté si chrání tělo na základě úlohy, kterou ve hře mají, přestože specializace na jednotlivé posty je spíše doménou amerického fotbalu. V ragby pak je na hřišti 15 hráčů za jeden tým, přičemž jedním z nejpodstatnějších rozdílů je moment, kdy gól platí. V americkém fotbalu totiž stačí, aby míč proletěl bránou, nicméně v ragby je nutno míč za čáru položit či přitlačit.

Podobné články

Back to top button