Volný čas

Jaký je rozdíl mezi anilinovými a vodovými barvami?

Co jsou vodové a anilinové (brilantní) barvy

Vodové i anilinové barvy (zkráceně vodovky a anilinky) jsou oboje barvy rozpustné ve vodě a nejčastěji je koupíme v paletě s tabletami, které mají v průměru 3 cm. Na první pohled jsou vodové i anilinové barvy vlastně stejné, ale rozdíl je hlavně ve složení.

Anilinové barvy dříve obsahovaly toxickou látku anilin, podle které si zachovaly název. Kvůli anilinu nebyl tento typ barev tolik oblíbený. Dnes již tato látka v anilinkách není a není se tedy potřeba těchto barev bát. Protože se anilin a anilinkách již nenachází, zůstal pouze zažitý název, ovšem někdy se můžeme setkat také s názvem „brilantní“, což jsou vlastně moderní anilinové barvy, ale bez jakéhokoliv anilinu.

Tak či onak jsou tyto barvy velmi vhodné k vytváření průsvitných maleb ale také snadnému (někdy až moc snadnému) mísení barev. Při malování je občas potřeba vyčkat, než číst obrazu zaschne, aby se barvy nesmíchaly tam, kde nemají. Po zaschnutí barvy je také možné snadno nanášet další a další vrstvy, než vznikne požadovaná barva, nebo odstín barvy. Vodovky jsou standardním vybavením výtvarné výchovy na školách.

Vodové a anilinové barvy
Foto: Freepik

Rozdíl mezi vodovými a anilinovými barvami ve výraznosti a sytosti

Anilinové barvy jsou obecně vzato sytější a výraznější než klasické vodovky. Proto jsou od chvíle, kdy jsou netoxické, oblíbenější.

Vodové barvy obsahují méně pigmentu, a proto jsou méně výrazné a syté. Obrázky tedy obecně nejsou tolik jasné, ale do školy se rozhodně stále velmi hodí.

Rozdíl mezi vodovkami a anilinkami v ceně

Standardní paleta vodovek s 12 barvami stojí do 100 Kč, spíše méně. Sehnat lze i vodovky za cenu zhruba 50 Kč.

Oproti tomu anilinky jsou dražší a jejich cena je typicky kolem 120 Kč za paletu o 12 barvách.

K čemu se hodí vodové barvy

Vodové barvy se nejčastěji využijí na malování na tvrdší papír. Ve školách se typicky maluje vodovkami na čtvrtku, skrze kterou barva kompletně neprosákne a papír se nezohýbá.

K čemu se hodí anilinové barvy

Anilinové barvy jsou použitím vlastně vodovkám velmi podobné, takže je také využijeme na malování na čtvrtku. Díky tomu, že obsahují více pigmentu a jsou tedy výraznější a sytější, je i jejich použití širší.

Během Velikonoc je možné je využít na zdobení kraslic. Během Vánoc si můžete vyrobit ručně malované ozdoby. A během celého roku s anilinkami ozdobíte řadu dekorací, které budou více zářit, než kdybyste je namalovali vodovkami.

Anilinky již neobsahují toxické látky
Foto: Freepik

Nabídka vodových a anilinových barev – pozor na výběr palety

Vodovky jsou obvykle lepší pro menší děti. Palety s vodovkami totiž obvykle obsahují všechny možné barvy, tedy ne pouze různé odstíny stejných barev. Děti obvykle nepotřebují 5 odstínů zelené, ale stačí jim jedna, kterou si případně mohou smíchat s jinými barvami, aby dosáhly požadovaného odstínu.

Anilinky jsou oproti tomu často prodávány i v menších paletách, kde jsou odstíny jedné barvy. I klasické paletky o 12 barvách často obsahují různé odstíny jedné barvy. Nejsou tedy tak univerzální třeba jako malovací pomůcky do školy.

Hlavně pokud kupujete anilinky dítěti, podívejte se, jaké barvy na paletě opravdu jsou a jestli nějaká důležitá nechybí. Dosáhnout trochu jiného odstínu nějaké barvy s vodovkami je mnohem snazší, než se snažit namíchat úplně jinou barvu za pomoci 2 jiných barev (tedy třeba kombinace modré a žluté, která by měla vytvořit zelenou, ale to nemusí být vždy úplně jasné).

Které barvy se spíše hodí pro děti, a které pro dospělé?

Vzhledem k tomu, že vodovky jsou prodávány na paletách se všemi barvami, a tablety jsou dostatečně velké, aby i malé děti zvládly malovat, tak vodové barvy jsou vhodnější právě pro menší děti.

Proti tomu anilinové (brilantní) barvy se častěji prodávají na paletách s různými odstíny barev, a jsou tedy obecně vhodnější pro zkušenější malíře, kteří tyto odstíny využijí.

Pro ještě zkušenější malíře jsou pak vhodnější akvarelové barvy, které obsahují ještě více pigmentu, ale jsou pak opravdu výrazně dražší, než klasické vodovky nebo anilinky.

Podobné články

Back to top button