Volný čas

Co charakterizuje AIPSC?

Neustále se vyvíjejí nové střelecké sporty, což znamená, že vznikají i nové disciplíny – jako je AIPSC. IPSC je dynamická střelba a AIPSC je její airsoftová verze, takže jak asi tušíte – používají se při ní repliky airsoftových zbraní. AIPSC se řídí svými zákony a pravidly a každý, koho toto téma zajímá, si je bude moci hned přečíst. Pokud se chystáte začít své dobrodružství s AIPSC, v tomto textu najdete základní a zároveň nejdůležitější informace o této kategorii dynamické střelby.

Základní informace o AIPSC. Jaká jsou pravidla soutěže?

AIPSC je zkratka pro Airsoft International Practical Shooting Competition, ve které je kladen velký důraz na praktické dovednosti. Jedná se o dynamickou střelbu, takže velmi důležitý je i čas, za který projedete trať s vytyčenými cíli.

Zasáhnout cíl samozřejmě nemůže být příliš snadné, a tak lana označují zóny, do kterých nemůžeme vstoupit, což ztěžuje zaujetí správné pozice ke střelbě. Na trase jsou také překážky, které znesnadňují průchod tratě a přesnou střelbu. Každá soutěž může mít i svá další pravidla a omezení, například v podobě označení míst, kde je možné vyměnit zásobník, nebo upřesnění vybavení a doplňků, které můžeme při střelbě používat.

Samotné cíle, na které střílíme, lze rozdělit do zón s různým skóre. Vítězí ten, kdo nasbírá nejvíce bodů a dokončí celou trať co nejrychleji. Pravidla soutěže samozřejmě obsahují i ​​bezpečnostní pravidla a jejich nedodržení může vést až k diskvalifikaci – stejně jako porušení dalších bodů, předpisů týkajících se hry.

Jaké vybavení AIPSC používá?

Stejně jako v airsoft se i v AIPSC používají repliky airsoftových zbraní. Jedná se o modely na plynový pohon a jejich typ závisí na pořadí konkurence. V oficiálních ligových soutěžích AIPSC jsou povoleny pouze plynové repliky pistolí a jejich parametry závisí na kategorii, ve které se pohybujeme: Open, Standard, Production nebo Classic.

V reálných soutěžích AIPSC jsou dokonce specifikovány parametry dalšího střeleckého příslušenství, jako jsou pouzdra nebo sumky, a také může být regulováno umístění našeho vybavení.

Příznivci této verze dynamické střelby pořádají i vlastní soutěže, jejichž pravidla umožňují i ​​jiná řešení – oproti oficiálním směrnicím. Někdy jsou povoleny i jiné repliky zbraní, např. elektrické modely, a nemusí se vždy jednat o repliky pistolí.

AIPSC je určitě sport pro ty, kteří se o střelbu zajímají a rádi by si ji vyzkoušeli, ale za nižší cenu a bez nutnosti podstupovat omezující procedury. Airsoft zbraně jsou dostupné všem a nevyžadují povolení jako v případě střelných zbraní a jsou levnější. Jejich ceny jsou také často nižší než náklady na přípravu pistole pro IPSC. Soutěže AIPSC zároveň odrážejí scénáře cvičení, která zaměstnanci policie a různých agentur absolvují – jsou tedy velmi reálné.

Podobné články

Back to top button