Programy a aplikace

Jak hromadně přejmenovat soubory a fotky zdarma

Hromadné přejmenování souborů ušetří spoustu času a nervů

Občas máme na disku hromadu souborů s velmi nečitelným názvem, který bychom chtěli změnit. Může jít třeba o soubory a fotky z dovolené, které máme z fotoaparátu nebo třeba z mobilu. Ty se obvykle ukládají v celkem nečitelném formátu, který nic moc neříká o tom, co na fotce je, kde jsme ji pořídili nebo vlastně cokoliv jiného užitečného. Fotka s názvem DSC_0011.JPG nám prostě nic moc neřekne.

No jo, ale přejmenovat desítky nebo i stovky fotek nebo jiných typů souborů je dost otrava, které se obvykle raději vyhneme.

Naštěstí existují programy nebo funkce přímo ve Windows, díky kterým je přejmenování v zásadě libovolného počtu souborů najednou snadné a rychlé. Můžeme si tak udělat snadno a rychle udělat pořádek v souborech, aby bylo podle samotného názvu jasné, co třeba na fotce je.

Podíváme se na ty nejjednodušší případy, které vyřešíme přímo pomocí funkcí Windows, ale i na programy zdarma, které jsou na hromadné přejmenování souborů ještě šikovnější a umožní i další nastavení.

Hromadné přejmenování souborů a fotek ve Windows 10 a 11 – Průzkumník souborů

Pokud nehledáme žádné složité nastavení, může naprosto stačit základní Průzkumník souborů ve Windows. Nebudeme mít sice takovou kontrolu, jako s jinými nástroji, ale v řadě situací stejně složitější nastavení nepotřebujeme.

Pokud potřebujete, aby byly soubory přejmenovány na něco typu:

Dovolená – Francie 2022 (1).jpg

kdy se číslo v závorce navyšuje, tak je toto postup pro vás. Problém s počítadlem je bohužel ten, že vše začíná od 1 (tedy ne třeba 001). To vadí pro správné řazení souborů. Fotka Dovolená (10).jpg bude ve většině správců souborů řazená před Dovolená (2).jpg, protože se vše řadí podle znaků a jejich pořadí.

Bohužel je toto důvod, proč toto řešení úplně nedoporučujeme, a je lepší využít jiných nástrojů, které toto řeší prostě lépe.

Je to trochu škoda, protože by prostě mělo jen počítadlo začínat například (001) (nebo v nějakém formátu, jaký bychom si zvolili) a jen se navyšovat o 1, což by znamenalo i správné řazení nezávisle na tom, kde soubory máme.

Pokud vám ale toto nevadí, postup je následující:

 1. Otevřeme si Průzkumník souborů (můžeme využít vyhledávání v nabídce Start nebo využít zkratky Win + E (tedy ⊞ + E)
 2. Přejdeme do složky, kde jsou soubory k přejmenování
 3. Označíme všechny soubory, které chceme přejmenovat. Toho můžeme docílit myší nebo klávesnicí. Myší prostě někam klikneme levým tlačítkem a držením myš posouváme, čímž se označí více souborů. Můžeme také kliknout na jeden soubor, na klávesnici držet Shift a tlačítkem se šipkami označovat další a další soubory. Pokud chceme označit úplně všechny soubory, můžeme také využít zkratky Ctrl + A
  Označení souborů myší
 4. Zmáčkneme na klávesnici F2, případně v Průzkumníků souborů přejdeme na kartu Domů a poté Přejmenovat
  Přejmenování souborů ve Windows
 5. Z vybraných souborů u jednoho získáme možnost jeho přejmenování. Pojmenujeme tedy soubor, jak chceme, na obrázku vidíme jako přejmenování název fotky „Dovolená“, a potvrdíme stisknutím Enter
  Přejmenování souboru
 6. Všechny označené soubory se přejmenují na Dovolená (1), Dovolená (2) atd.
  Přejmenované soubory
 7. Toto můžete využít na přejmenování třeba fotek. Název každé fotky bude asi stejný, a jen se navyšuje počítadlo.
 8. Pokud se vám nový název nelíbí, udělali jste chybu, překlep nebo cokoliv dalšího, můžete vše vrátit do původního stavu stisknutím Ctrl + Z.

Hromadné přejmenování souborů a fotek s ve Windows s Microsoft PowerToys

Microsoft nabízí i rozšíření pro efektivnější práci se soubory v podobě Microsoft PowerToys. Microsoft PowerToys můžeme najít a nainstalovat ve Windows 10 a 11 z Microsoft Store, nebo využít odkazů přímo z webu Microsoft.

Tento nástroj pak přidává možnost lepšího přejmenování, ovšem pozor, jde o typ přejmenování typu Najít a nahradit. Musíme tedy přejmenovávat tak, že se v názvu souboru najde nějaký řetězec, a ten se nahradí řetězcem jiným. Bohužel ale můžeme přidávat třeba vlastní počítadla nebo něco podobného.

Stejně tak se tento postup nehodí ve chvíli, kdy soubory k přejmenování nemají jednotný a předvídatelný název, nebo neobsahují ve svém názvu nějaké počítadlo (což nemusí vadit, když vám nejde o pořadí souborů), ale jinak je každé další vložení jakéhokoliv počítadla složité. Můžeme vkládat různé zkratky, které nám za název nového souboru vloží třeba datum pořízení fotek (tedy do pole Nahradit vložíme řetězec třeba „$YY$MM$DD“, což nám vloží číslo ve formátu „RokMesicDen“ pořízení fotky, které se vyčte z metadat souborů.

Je ale celkem jasné, že je to takové nešikovné, a navíc by bylo potřeba vložit další informace a dojít pravděpodobně až k sekundě pořízení fotky, aby se vše opravdu řadilo správně.

 1. Pokud ale počítadlo nepotřebujete, je použití takové, že si nainstalujeme PowerToys.
 2. Vybereme soubory k přejmenování (třeba v Průzkumníku souborů), klikneme pravým tlačítkem a vybereme Hromadné přejmenování (v anglické verzi PowerRemame)
  Hromadné přejmenování PowerRename
 3. Otevře se nám okno, kde jsou načteny soubory. Teď je potřeba do pole Hledání napsat řetězec, který se změní, a do pole Nahradit vepsat řetězec, kterým se hledání nahradí.
 4. Pokud tedy třeba máte fotky v tomto formátu DCS_0001.jpg, můžeme využít počítadla, které již v názvu fotky je. Do hledání tedy napíšeme „DSC_“ a do pole Nahradit napíšeme „Dovolená “.
  Přejmenování v PowerRename
 5. Rovnou vidíme, jak budou vypadat názvy souborů, kdy jsme si mohli zachovat počítadlo, které vytvořil samotný fotoaparát na konci souborů fotek.
 6. Klikneme dole na Použít, čímž se soubory hromadně přejmenují

Hromadné přejmenování souborů a fotek s Total Commander

Total Commander je jedním z nejpoužívanějších i nejlepších programů ke správě souborů. Nabízí řadu super funkcí, můžeme ho využít i k připojení k FTP, ale nabízí i velmi účinnou (a na tomto seznamu asi první opravdu skvěle použitelnou) možnost hromadného přejmenování souborů, fotek a čehokoliv dalšího. A navíc bez hromady děsivě vypadajících nastavení.

Total Commander je navíc zadarmo k použití, ale bez licence je vždy potřeba bohužel odkliknout při spuštění okno, které informuje o tom, že jde o verzi zdarma. Na použití pro hromadné přejmenování souborů to ale nic nemění.

Nejdříve začneme tak, že si nainstalujeme Total Commander z oficiálního webu. Vybereme verzi pro 32bitovou verzi, pokud víte, že máte 64bitovou verzi Windows, vybereme tu. Pozor, 64bitová verze programu nebude fungovat na 32bitové verzi Windows, ale naopak 32bitová verze bude fungovat všude, takže pokud jste na pochybách, vyberte tu a bude vám fungovat všude.

Po instalaci program spustíme. Správce souborů máme ve dvou panelech, takže máme i více možností a lepší přehled.

Na libovolném panelu se dostaneme do složky se soubory k přejmenování a označíme je. To můžeme pravým kliknutím myši, případně potažením pravého tlačítka myši na souborech, případně můžeme znovu využít zkratku Ctrl + A, která označí všechny soubory ve složce, ve které se nacházíme.

V horním menu klikneme na Soubor > Hromadné přejmenování, případně využijeme zkratky Ctrl + M

Otevře se nám okno pro nastavení přejmenování, které vypadá takto:

Total Commander hromadné přejmenování

V levé horní části najdeme Masku přejmenování. Zde si nastavujeme, jak se má jmenovat nový soubor.

Využít můžeme i zkratek a užitečných funkcí. Například přednastavené [N] je jméno stávajícího souboru. Pokud tedy chceme zachovat jméno souboru a jen něco přidat, využijeme právě [N], kolem kterého můžeme cokoliv napsat.

Další super funkcí je počítadlo, které tolik chybělo v minulých řešeních hromadného přejmenování. Počítadlo využijeme zkratkou [C] (do pole ho vložíme kliknutím na tlačítko Počítadlo pod polem pro Masku přejmenování). Toto počítadlo si pak můžeme lépe donastavit v pravé části. Zde zvolíme počátek (pokud nechceme začínat na 1, ale třeba od 3), přírůstek, tedy o kolik se má zvednout hodnota u každého dalšího přejmenovaného souboru, a počet číslic. Pokud přejmenováváme třeba stovky souborů, hodí se toto nastavit na 3 místa, tedy první číslo bude 001, poté 002 atd., takže se budou soubory díky tomuto správně řadit. Při zvolení „a“ v počtu číslic se zvolí automaticky takový počet, který nejlépe odpovídá počtu přejmenovávaných souborů.

Pokud tedy do Masky přejmenování napíšu „Dovolená – [C]“ a vyplním začátek počítadla na 1, přírůstek na 1, a 3 číslice, budou se soubory jmenovat Dovolená – 001, Dovolená – 002…

Uprostřed pak najdeme možnost Najít a nahradit. Zde napíšeme řetězec, který chceme najít, a níže pak čím ho chceme nahradit. Pokud do nahrazení nevyplníme nic, tento řetězec se z názvu souboru vymaže.

Níže pak vidíme výsledek přejmenování, takže uvidíme v reálném čase, jak budou soubory vypadat při současném nastavení.

Když jste spokojeni, jen dole klikněte na Spustit a soubory se přejmenují. Pokud jste udělali chybu, vedle Spustit najdete ještě tlačítko Vrátit zpět, které soubory vrátí do původního stavu.

Hromadné přejmenování souborů a fotek s Bulk Rename Utility

Velmi výkonný na hromadné přejmenování souborů je program je Bulk Rename Utility. Pokud se vám stane, že potřebujete ještě nějakou funkci, ale nechcete řešit regulární výrazy (RegEx), které jsou minimálně na začátku malinko neuchopitelné, je tu právě tento program, který vám v zásadě umožní vše naklikat v nastavení.

Tím se nebudeme zase tolik probírat, protože je velmi podobné, jako u Total Commanderu, jen si asi všimnete, že je zde polí o hodně více.

Kromě přidání na začátek nebo konec souboru (tedy v poli Add vyplníme Prefix či Suffix) můžeme snadno vkládat text i dovnitř názvů (tedy v poli Add vyplníme Insert a pozici), čehož bychom museli dosahovat jinak pomocí libovolných znaků (wild cards) v regulárních výrazech, což neřešte, pokud se to opravdu nechcete naučit, a pokud jde jen o nějaké přejmenování, asi je jednodušší prostě využít specializovanějšího/jednoduššího programu.

Super je i možnost automaticky přidat k souborům název složky, ve které se nacházíte, nebo přejmenované soubory zkopírovat jinam, takže původní soubory zůstanou na svém místě.

Podobné články

Back to top button